szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Januártól Magyarország átáll az egykulcsos személyi jövedelemadóra; hogy az átállás hány évet vesz igénybe, az egy másik kérdés - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök egy hétfő esti televíziós műsorban, cáfolva az új adórendszer elhalasztásáról szóló információkat.

Az MTV Az este című műsorában a miniszterelnök elmondta: az új adórendszer családokat támogató adórendszer lesz, minden idők legalacsonyabb adókulcsával, amitől az várható, hogy a magyar gazdaságot Közép-Európa legversenyképesebb gazdaságává teszi, "de legalábbis nagy lépést teszünk ezen az úton". Az új Széchenyi-tervet szerdán, egy vállalkozói fórum keretében ismerteti a kormányzat - jelezte Orbán Viktor.

A miniszterelnök a televíziós műsorban megismételte: azért kellett elindítani a 29 pontos gazdasági akciótervet, törvénybe iktatni a bankadót, hogy Magyarország tartani tudja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodásban rögzített 3,8 százalékos államháztartási hiányt. Jelenleg az a helyzet, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezetek optimistábbak a kormánynál, és azt vallják, hogy a hiány 4,1 százalék lesz, ami már igen közel áll a 3,8 százalékhoz - magyarázta a miniszterelnök. Az IMF-fel szemben Magyarországnak - a hitel visszafizetése mellett - egyetlen vállalása van, az említett 3,8 százalékos hiánycél betartása, más kérdésben tehát a magyar kormánynak szabad keze van abban, hogy miként - például a bankadó bevezetésével - oldja ezt meg - közölte Orbán Viktor.

"Időközben az Európai Unióban egy számunkra kedvező változás történt, a legutóbbi miniszterelnöki csúcstalálkozóján döntés született egy EU-n belüli gazdasági koordinációról ..., s ennek része lesz, hogy októberben megállapodunk: a 27 országnak mikorra kell levinnie arra a bizonyos elvárt három százalékra a költségvetési hiányát..., nekünk is, ami egyben (a piacok számára) biztonságot jelent" - rögzítette a miniszterelnök, azt érzékeltetve, hogy miért nem lesz szüksége Magyarországnak újabb IMF-hitelre, azaz extra "biztonsági övre".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Varga Mihály: egykulcsos adóra van szükség

A költségvetési kiadások kontrollja és 45 százalékos GDP újraelosztási arány mellett bevezethető az egykulcsos adó, amelynek már alacsonyabbnak kell lennie a Fidesz-kormány által tervezett 21-22 százaléknál – jelentette ki Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter, a 47. közgazdász vándorgyűlésen szombaton Zalakaroson.

hvg.hu Gazdaság

Orbán-csomag: adózó minimálbér, vérfürdő a közszférában

Családi kedvezményekkel kiegészített 16 százalékos egykulcsos adót jelent ma be Orbán Viktor − tudta meg a Hírszerző egy neve elhallgatását kérő fideszes képviselőtől a Fidesz-KDNP zárt rendkívüli frakcióülése után, ahol a kormányfő bejelentette a rendkívüli egyensúlyjavító lépéseket. Az intézkedések "leghúzósabb része" a közalkalmazotti elbocsátás lesz.

hvg.hu Itthon

Családi adózás: amiről a Fidesz nem akart beszélni

Ismét napirenden van a családi adózás: most a korábban törvénytervezetet is beterjesztő KDNP mellett a Fidesz is megpendítette az egykulcsos adó lehetőségével együtt, bár nyilatkozniuk sehogyan sem sikerült róla. A szocialisták szerint viszont jövőre szinte mindenki egykulcsosan adózik majd, ezért okafogyottá válik a családi adózás bevezetése.

hvg.hu Hazai gazdaság

Egykulcsos adó: játék a számokkal

Az egykulcsos adó bevezetését ugyan már tényként kezelhetjük, de a bevezetése időpontja körül van némi kavarodás. A kormányzat a 2011-es dátumot jelölte meg, de ezt követően még számolni kell a rendszer megvalósítására szánt átmeneti, két éves időszakkal is. Mindeközben van olyan közvéleménykutatás, amely a 2012-es beveztésre kérdez rá, közel 50 százalékos támogatottságot jelezve.

Seres László Vélemény

Az egykulcsos adó az igazi forradalom

Nos, ez a forradalom, nem az, ami a szavazófülkékben történt. A beígért egykulcsos szja-rendszer ugyan nem része valamiféle koherens szabadpiaci csomagnak, úgyhogy az Orbán-féle 29 pontban laza posztmodern egymás mellettiségben sorjáznak a „neoliberális” és a nettó szocialista javaslatok, és mégis. Ha a Fidesz valóban elszánta magát a 16%-os adó magyarországi bevezetésére, akkor az azzal járó változás (kombinálva a társasági adó 10%-ra való csökkentésével) joggal tarthat igényt a „forradalmi” jelzőre.