szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) az Alkotmánybírósághoz fordul a különadó miatt, amelynek szabályai - mivel az államfő aláírta az erről rendlkező törvényt - hatályba léphetnek.

"Miután az államfő úgy ítélte meg, hogy nem utalja a törvényt előzetes normakontrollra - ez rövid határidőt biztosított volna annak, hogy nyilvánvalóvá váljon, hogy a törvény alkotmányos-e, vagy nem-, így arra kényszerülünk, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljunk. Ezt ezen a héten megtesszük" - áll a szervezet közleményében. A PDSZ aggodalmának ad hangot a különadó törvényi szabályai okán, az azt tartalmazó törvénycsomag hatályosulása miatt.

Emlékeztetnek arra, hogy a különadóról szóló törvényelemeket a PDSZ folyamatosan bírálta azért, mert azok "eltalálhatják azokat, akiket a társadalmilag igazságtalan kifizetések megszüntetésnek alapelve nyilván nem célzott meg". A PDSZ által az országgyűlés illetékes bizottságaihoz eljuttatott javaslatainkból a gazdasági bizottság által támogatott, ám még aznap a plenáris ülés által leszavazott módosító javaslat készült. A zárószavazás előtti módosításra való felkérésünket a képviselők nem támogatták - fűzik hozzá.

Rögzítik, a PDSZ továbbra is aktívan lép fel annak érdekében, hogy a vonatkozó különadó-szabály már az őszi ülésszakban módosuljon: az alacsony és átlagos fizetésű, a köz érdekében hosszú ideig tevékenykedő munkavállalókat ne sújtsa, "vagyis forduljon igazságos irányba".

Schmitt Pál szerdán jelentette be, hogy - más jogszabályokkal együtt - aláírta a gazdasági és pénzügyi törvénycsomagot. A törvény kihirdetését követő 44. napot követő hónap első napján lép hatályba az a rendelkezés, amely szerint 98 százalékos különadó sújtja a közszférában a végkielégítéseket és egyes jövedelmeket (például a felmentési időnek munkavégzési kötelezettséggel nem járó részre kifizetett munkabért, illetményt, az előző évi szabadságmegváltást), de a szabályozás a 2010. január 1-jétől megszerzett jövedelmekre vonatkozik.

A törvény szerint október 1-jétől kell megfizetni ezt a különadót, azaz, aki eddig a határidőig megkapta az adó alá vont pénzt, annak október 31-ig vissza kell fizetnie a megszerzett jövedelem 98 százalékát; aki e határidőt követően jogosult végkielégítésre, annak a munkáltató (kifizető) már automatikusan levonja a különadót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Adóváltozások augusztus 1-jétől: Schmitt aláírta a csomagot

Augusztusban megszűnik a jelzálogalapú devizahitelezés az ingatlanokra vonatkozóan, visszamenőlegesen csökken a társasági adó, szeptemberben pedig a közszférában életbe lép a bérplafon, és különadót kell fizetniük a bankoknak - egyebek mellett ezt tartalmazza a Schmitt Pál államfő által aláírt gazdasági és pénzügyi törvénycsomag.

Hírek

Végkielégítés és különadó – hogyan kell számolni?

Különadómentes a havi egymillió forint alatti jövedelmek alapján fizetett végkielégítés, amennyiben nem haladja meg a 4 hónapot. Az erről szóló törvényjavaslatot pénteken terjesztették be. De kiknek kell 98 százalékos különadót fizetnie és mekkora összegtől?

MTI Itthon

A pedagógusok az államfőhöz fordulnak a 98 százalékos különadó miatt

Az államfőhöz fordul előzetes normakontrollért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a végkielégítéseket kétmillió forint felett 98 százalékos különadóval sújtó törvénymódosítás miatt - jelentette be Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke pénteken sajtótájékoztatón Budapesten.