szerző:
KH
Tetszett a cikk?

Négy éve ígéri a XI. kerületi önkormányzat a Hadik Kávéház, Karinthy Frigyes és Kosztolányi Dezső egykori törzshelyének újbóli megnyitását. Molnár Gyula polgármester 2009. november 10-én a sajtónak már bemutatta a kávéházat, ám akkor az még nem kapta meg működési engedélyét. A mostani nyitás egyelőre véglegesnek tűnik – miközben kerületi fideszes képviselők feljelentésére a kávéház ügyében nyomozás is indult.

"De hiszen ez egy szatyor!" – kiáltott fel Karinthy Frigyes, amikor először belépett a hajdani Hadik Kávéház alagsorában kialakított bárba és meglátta a falon a gyékényborítást. Az élelmes tulajdonos rögtön magáévá tette a nevet, s nem is kívánt tőle megválni a jelenlegi üzemeltető sem. A napokban ismét megnyílt Szatyor Bár és Galéria nevet viselő helyen már hiába keresnénk a gyékényeket. Van helyette avantgárd művész kávéház eklektikus belső térrel, háromdimenziós térplasztika Adyval és Csinszkával, sőt, egy hatalmas Forma-1-es autó is belóg a térbe.

"Noha egy bohém kávéház kialakítása volt a terv, megcélozva a fiatalabb célközönséget, örömmel vettük, hogy naponta nyitják be az ajtót idősebb emberek, és még tetszik is nekik mindaz, amit látnak" – mondta el a hvg.hu megkeresésére Bosznai Tibor, a hely művészeti vezetője.

Belső eklektika. Ady és Csinszka egy autóban
Stiller Ákos

A száz százalékig önkormányzati tulajdonban lévő Hadik-Nádor Kft. a Flying Cat Kft.-vel – a margitszigeti Holdudvart is ők üzemeltetik – kötött szerződést mindkét helyiség üzemeltetésére. "Mi már úgy jöttünk ide 2009 novemberében, hogy a korábbi tervek – miszerint a kávéház mellett üzleti megfontolásból pizzázó és sushibár is működne – már meghiúsultak, a korábban megbízott üzemeltető visszavonulót fújt" – árulta el Bosznai.

Bohém bár. Fiataloknak készült
Stiller Ákos

A klasszikus enteriőrt megtartó kávéház mellett tehát a bár és galéria kialakítása már az ő ötletük volt. A hely zenei, irodalmi, képzőművészeti és más társművészeti programokkal zsúfolt klubként tervezi működését. A tér vizuális kialakítását amúgy egy Babos Zsili Bertalan által vezetett, 15 fős művészcsoport végezte – tette hozzá Bosznai, aki szerint már az is optimizmusra ad okot, hogy a helynek máris 800 facebookos követője van.

Hadik Kávéház. Aranyszínű tapéta, Thonet-székek
Stiller Ákos

Nyomoznak a felújítás miatt

"Az önkormányzat elé beterjeszett tervek ellenére sokkal kisebb helyen, a régi Hadik helyén osztozik most maga a kávéház, illetve a Szatyor" – fogalmazta meg kifogásait lapunknak Szabó András fideszes képviselő, aki szerint a homlokzat felújításánál a hűtlen kezelés alapos gyanúja merült fel, ezért feljelentést tettek képviselőtársával, Sölch Gellérttel együtt, ennek nyomán el is indult a nyomozás.

Karinthy egykori törzshelye új köntösben. Nem botránymentes
Stiller Ákos

Számításaik szerint a beruházás piaci áron 23 millió forintból kijött volna, miközben az önkormányzat 42 milliót költött a felújításra, a kávéházat, illetve a bárt üzemeltető Hadik Nádor Kft. pedig opciós vételi jogával élve 2011 decemberében olcsóbban vásárolhatja meg az újonnan berendezett kávéházat, mint amennyiért az önkormányzat öt évvel – az ingatlant több százmillió forintos áron vásárolta meg az önkormányzat az egyik cégén keresztül – ezelőtt megszerezte az addigra lelakott cipőboltot.

A kerületi fideszes képviselők amúgy sem lelkesednek a látványért. "Retrónak is rossz vicc" – írta Kupper András még januári blogbejegyzésében a bárban tett látogatása után. "A bútorok sokkal inkább egy 70-es években virágzó nagy vállalat (sic!) leselejtezett darabjainak raktárára emlékeztetnek(...). A falon meghökkentő a látvány: Stevie Wonder, a világtalan zenész, rendőrautóval üldözi Adyt és Csinszkát, akik Zsigulin menekülnek" – olvasható a képviselő blogján.

Vendégek már vannak
Stiller Ákos

Művésznegyed félmilliárd forintból

Több mint félmilliárd forintot nyert el egy pályázaton a kerületi önkormányzat európai uniós forrásból; a pénzt a Hadik-beruházást folytatva művésznegyed és kulturális központ kialakítására költenék.

A már júliusban elkezdődött és jövő decemberig tartó városrész-fejlesztési program keretében a tervek szerint a Bartók Béla úton a Szent Gellért és a Móricz Zsigmond tér közötti szakaszán, valamint a Gárdonyi-szobor körüli utcákban alakítanak ki kulturális városnegyedet. Lesznek új kávézók, éttermek, galériák, könyvesboltok, antikváriumok és a jelenleginél több zöldterület. De a célok között szerepel egy helytörténeti múzeum létrehozása is, újabb kulturális és kereskedelmi célú üzletek kialakítása.

A Gárdonyi-szobor környékén lévő épületek homlokzati felújítása már elkezdődött, ezt eddig 60 millió forinttal támogatta az önkormányzat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kivizsgálná a Hadik kávéház ügyét az újbudai Fidesz-KDNP

Haladéktalanul kivizsgálja a Hadik kávéház ügyét és a hozzá hasonló eseteket az újbudai Fidesz-KDNP, ha az önkormányzati választáson többséget szerez a képviselő-testületben - közölte Rétvári Bence, Újbuda KDNP-s országgyűlési képviselője és Sölch Gellért XI. kerületi fideszes önkormányzati képviselő.

HVG Szellem

A Hadik útján

Idén nyáron – jövő januári hatállyal – a sokszorosára (négyzetméterenként évi 60–180 ezer forintra) emelte a XI.