szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon a felnőttek 74,8 százaléka nem beszél idegen nyelvet, ennél nagyobb aránnyal az európai uniós tagországok és tagjelöltek közül csak Románia és Törökország rendelkezik - derül ki egy EU-statisztikából, amelyet pénteken, az uniós nyelvi nap alkalmából hoztak nyilvánosságra Brüsszelben.

A 2008-as adatokra épülő statisztika szerint uniós szinten (saját bevallása alapján) a 25-64 éves lakosság 38 százaléka nem beszél idegen nyelvet, míg 13,3 százalék legalább egyet nagyon jól ismer. Magyarországon ebben a korosztályban 5,8 százalék tud tökéletesen legalább egy idegen nyelvet, további 7,2 százalék jól, 12,2 százalék pedig alapszinten beszél.

Az uniós rekorderek közé tartozik Szlovénia, ahol a lakosság 45 százaléka nagyon jól tud valamilyen nyelvet, leginkább az angolt, valamint a balti államok, ahol viszont az orosz a legelterjedtebb idegen nyelv. Kitér a 2008-as Eurostat-felmérés a nyelvoktatás állására is a tagországokban. Eszerint általános iskolában uniós átlagban a gyermekek 79 százaléka tanul idegen nyelvet, ezen belül 10 százalék legalább két nyelvet. Középiskolában 83 százalék tanul nyelvet, és mintegy felük (39 százalék) kettőt is, vagy többet. 

Magyarországon az általános iskolában a diákok 33 százaléka tanul nyelvet, ennek több mint fele (19 százalék) kettőt is. Középiskolában 78 százalékos a nyelvtanulók aránya, ezen belül 49 százalék még további nyelveket is tanul. Legnagyobb arányban angolul és németül tanulnak Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

A legnépszerűbb idegen nyelvek az európai középiskolákban

Az európai középiskolák felső osztályaiban - az érettségi előtti két utolsó tanévben - a diákok 60 százaléka legalább két idegen nyelvet tanult 2007-ben az EU statisztikai hivatalának csütörtökön közzétett adatai szerint. Egy másik mérőszám alapján a 25 és 64 év közötti lakosságból Magyarországon tudtak a legkevesebben idegen nyelvet.