szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csak néhány embert lehetett látni az ajkai timföldgyár bejáratainál péntek reggel hat óra, azaz műszakkezdet előtt; a termelés déltől indulhat újra az állami felügyelet alá vont cégnél.

A Mal Zrt. által üzemeltetett vörösiszap-tározó X. számú kazettájának gátja múlt hétfő délután szakadt át, amelynek következtében 700-800 ezer köbméternyi iszap és lúgos víz öntött el három települést, kilenc ember halálát okozva. Az ajkai timföldgyárban másnap, október 5-én állították le a termelést, miután Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár felfüggesztette a Mal termelői tevékenységét a katasztrófa miatt. A vállalatot utóbb állami felügyelet alá vonták, és kormánybiztost neveztek ki az irányítására, valamint a több milliárd forintnyi kár felszámolására. Csütörtök délután jelentette be Bakondi György kormánybiztos szóvivője, Petróczi Tímea, hogy péntek déltől újraindulhat a termelés a timföldgyárban.

A reggeli üzemkezdés előtt csak néhány munkába érkezőt látott az MTI tudósítója, de nyilatkozni ők sem akartak. Korábban buszokkal szállították ilyentájt a dolgozókat munkába. A központi irodaházban szinte mindenütt égett a villany. A gyár területén a katasztrófa óta is dolgoztak: a megsérült tározó köré hármas körgátat építettek, új csővezetéket szereltek, hogy a IX. számú kazettából a X/A jelű tározóba át tudjanak szivattyúzni 50 ezer köbméter lúgos vizet, csökkentve a sérült tározó mellett lévő tárolóedényben a nyomást. A újrainduló termelésnél keletkező vörösiszapot szintén ebbe a kazettába tudják engedni.

A környezetvédelmi államtitkár csütörtökön azt mondta, a gyár a jelenlegi kapacitásával egy évig tud üzemelni, addigra új tározót kell építeni, vagy új technológiát kell bevezetni, hogy csökkentsék a vörösiszap mennyiségét és lúgosságát. A Mal Magyarország második legnagyobb alumíniumipari vállalkozása, timföldgyártás pedig csak Ajkán folyik. A cég 100 százalékban magyar tulajdonban van, jegyzett tőkéje 3 milliárd forint. A vállalat több mint 1100 embernek ad munkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ötven év alatt lehetne feldolgozni a magyarországi vörösiszap-mennyiséget

Magyarországon körülbelül ötvenmillió tonnára becsülhető a timföldgyártás melléktermékeként képződő vörösiszap, ezt a mennyiséget ötven év alatt lehetne feldolgozni - nyilatkozta az MTI-nek Szépvölgyi János, az MTA Kémiai Kutatóközpont Anyag- és Környezetkémiai Intézetének (MTA KK AKI) igazgatója, a Kormányzati Koordinációs Bizottság Tudományos Tanácsának (KKB TT) tagja.

MTI Gazdaság

Csökkent a mentesítésben részt vevők száma

A korábbi 1100-1200 főről mintegy 800-ra csökkentették a vörösiszapömlés mentesítésében részt vevők számát. Ebben a 800 főben nincsenek benne az önkéntesek – közölte csütörtök kora reggel Dobson Tibor kármentesítési szóvivő.

MTI Itthon

Vörösiszap: újraindul a termelés, hazamehetnek a kolontáriak

Péntek déltől újraindítja a termelést ajkai timföldgyárában az állami felügyelet alatt működő Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. A korábbi 1100-1200 főről mintegy 800-ra csökkentették a vörösiszapömlés mentesítésében részt vevők számát. Péntek déltől hazatérhetnek a kitelepített kolontáriak. Közös levélben kért segítséget a magyar állampolgároktól a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak Schmitt Pál köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök.

MTI Világ

Ukrajnában is fennállhat az iszapömlés veszélye

Az Ukrajnai Zöldek Pártja (PZU) szerint Ukrajnában valós veszély, hogy a mikolajivi timföldüzem zagytározójában esetleg a magyarországihoz hasonló léptékű vörösiszapömlés következik be; a párt a nemzetbiztonsági és védelmi tanács (RNBO) összehívását sürgeti az ügyben - írta csütörtökön a Komszomolszkaja Pravda ukrajnai kiadásának online változata.

Bálint Csaba Itthon

Videó: két órán át lógtak a vörösiszapban

A veszprémi kórházban látogattuk meg az iszapkatasztrófa egyik áldozatát, a 74 éves Magdi nénit. Az idős asszony mindkét lábán súlyos sérüléseket szenvedett, házát lebonthatják.