szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pécs önkormányzata a városi távfűtő vállalat, a Pétáv Kft. kisebbségi tulajdonrészének négy éven belüli visszavásárlását tervezi, a lépést a cég könnyebb irányítása indokolná.

"Az önkormányzat vissza kívánja vásárolni a Pétáv 49 százalékos tulajdonrészét a Pannon Hőerőmű Zrt.-től, ezzel kapcsolatban a napokban szándéknyilatkozatot írtunk alá Péterffy Attilával, a kisebbségi tulajdonos cég vezérigazgatójával" - mondta Páva Zsolt, a város polgármestere szerdán Pécsen, sajtótájékoztatón. A fideszes politikus magyarázata szerint a visszavásárlással a Pétáv egy olyan egységes önkormányzati társaságként működhetne, melynek irányításában nem kellene a résztulajdonos szempontjait figyelembe véve kompromisszumokat kötni, így a vállalat vezetése könnyebbé, gyorsabbá, hatékonyabbá válhatna. 

"Pécs számára biztonságot jelent és ezért stratégiai kérdés is, hogy közszolgáltatói kizárólagosan önkormányzati tulajdonban legyenek" - tette hozzá. Utalt arra: a város a hulladékkezelő Biokom Kft. kisebbségi üzletrészét hat évvel ezelőtt vásárolta vissza, a vízszolgáltatás egy évvel ezelőtt került egy önkormányzati cég kezébe, és ez a terv a helyi tömegközlekedés tekintetében is. Páva Zsolt az MTI kérdésére, miszerint mennyit ér a Pétáv üzletrésze és azt milyen forrásból vásárolná vissza a város, azt mondta: a kisebbségi tulajdonrész értékét fel kell mérni, a vételár előteremtésére pedig négy éve van a városnak. 

Péterffy Attila, a francia Dalkia érdekeltségébe tartozó, a Pétáv-nak hőenergiát szolgáltató pécsi hőerőművet is működtető Pannon Hőerőmű Zrt. elnök-vezérigazgatója a tájékoztatón azt közölte: a cég nyitott kölcsönös előnyökkel járó megállapodások megkötésére, és szeretné elősegíteni, hogy a város a saját kezébe vegye a távfűtést. "Ez azonban nagyban függ attól, hogy a feleknek a Pétáv-üzletrész árára vonatkozó elképzelései mennyire találkoznak egymással" - hangsúlyozta. A cégvezető megjegyezte, fontosnak tartják a pécsi távhőpiac stabilitását és lehetőség szerint egy fejlődési pályára állítását, s reményét fejezte ki, hogy a szándéknyilatkozat aláírása tovább erősíti a városvezetéssel ápolt jó kapcsolatukat. 

Gasz Zoltán, a Pétáv Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a Pétáv kisebbségi tulajdonrészét 2000-ben, egymilliárd forintért értékesítette a város. A jelenleg mintegy 230 embert foglalkoztató önkormányzati többségi tulajdonú cég 31 ezer lakossági és több mint 400 közületi fogyasztó távhőellátását biztosítja. Éves árbevétele mintegy 8 milliárd forint, nyeresége pedig 10-20 millió forint. Kitért arra, hogy Pécsen egy átlagos, 50 négyzetméteres távfűtéses lakás fűtési költsége mintegy 120 ezer forint évente, ennél olcsóbban csak Győrben biztosítják ezt a szolgáltatást a százezernél magasabb lélekszámú hazai nagyvárosok közül. Azt, hogy a Pétáv kisebbségi tulajdonrészének visszavásárlása milyen hatással lehet a távfűtés későbbi áraira, a sajtótájékoztató résztvevői nem tudtak válaszolni, az ezzel kapcsolatos kérdéseket korainak nevezték.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!