szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Orbán-kormány intézkedéseivel - különösképp a médiatörvénnyel - kapcsolatos nemzetközi kritikák beárnyékolták a magyar EU-elnökség indulását. Volt elemző, aki rossz PR-ról beszélt, mások egyenesen megkérdőjelezték, megérdemli-e az ország ezt a feladatot. Kérdés, befolyásolják-e majd a külföldi aggodalmak a magyar EU-elnökség érdemi munkáját.

Svájcban is téma
Január elsején Magyarország hat hónapra átvette az Európai Unió (EU) elnökségét. Ugyanezen a napon lépett életbe a magyar parlament által decemberben elfogadott médiatörvény, "újabb aggodalommal bővítve azokat, amelyeket már eddig is kiváltott ez az európai osztályban hátul ülő rossz tanuló" – olvasható a Le Matin honlapján a hétvégén megjelent cikkben. Merre tart Magyarország? - teszi fel a kérdést a svájci újság. A kérdésre úgy felel, hogy "csúszik lefelé a szabadsággyilkosság lejtőjén az új médiatörvénnyel, amely Orbán Viktorhoz közel állók által teljes mértékben ellenőrzött felügyelő hatóságot hoz létre. E törvény, Európában példa nélküli inkvizíciós rendszert kényszerítve az újságírásra, egyebek közt igen súlyos bírságok kirovását irányozza elő a 'politikailag nem kiegyensúlyozott' sajtóorgánumokra." Tovább

A kormány koncertekkel, tűzijátékkal és más lakossági programokkal köszöntötte szilveszter éjszaka a budapesti Millenárison, hogy január elsejétől Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnökségének posztját.

Kisebb zenés-táncos ünnepséget rendeznek majd január 6-án a Parlamentben is, az elnökséget az elmúlt hat hónapban betöltő Belgium ügyvezető kormányfője, Yves Leterme ekkor adja majd át hivatalosan az elnökségi zászlót Orbán Viktornak. Másnap közös ülést tart a magyar kormány és az Európai Bizottság José Manuel Barroso elnök részvételével, az egyórásra tervezett tárgyalás után pedig családi fotó készül majd a főlépcső tetején.

Az elnökség ünnepélyes átvételét megelőző napok azonban korántsem sikerültek vidámra: Magyarország és Orbán Viktor korántsem az elnökségi program és a konkrét feladatok miatt került a nemzetközi figyelem középpontjába, hanem a karácsony előtt elfogadott médiatörvény, illetve az Orbán-kormány korábbi intézkedései – a magán-nyugdíjpénztári befizetések átcsatornázása, a különadók kivetése, az alkotmánybíróság jogkörének megnyirbálása, a jegybankelnök fizetésének csökkentése, a független intézmények bevétele – miatt.

Nemzetközi össztűz: több, mint rossz PR

A kormány elmúlt hét hónapban hozott egyes intézkedéseivel kockáztatja az EU soros elnökségét január elsején átvevő Magyarország nemzetközi hírnevét – írta például szilveszter napján a Bloomberg. A hírügynökség is kitért a leghangosabb külföldi kritikákat kiváltó magyar médiatörvényre, amelyről Piotr Maciej Kaczynski, a brüsszeli Centre for European Policy Studies elemzője az írás szerint azt mondta, hogy „lerombolhatja Magyarország PR-ját az EU-elnökség alatt”.

Barroso és Rompuy: Orbánnal kiegészülve
Ap
Panasszal éltek a multik
Szankciókat követel a magyar kormány ellen tizenhárom jelentős európai nagyvállalat elsőszámú vezetője a különadók, és a külföldi vállalatokra vonatkozó egyéb intézkedések miatt – írta a hétvégén a Die Welt című német lap online kiadása egy december 15-én íródott közös levélre hivatkozva. Az érintett vállalatok panasszal éltek az illetékes EU-igazgatóságoknál azzal a céllal, hogy az Európai Bizottság "indítson eljárást Magyarországgal szemben" az Európai Unió szabályainak a megsértése miatt. Továb

A médiatörvényről rengeteget írtak a német és angol nyelvű lapok, de lengyel, spanyol, szlovák, cseh reagálásokat is kiváltottak a magyar fejlemények. A sajtószabadság és a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása miatt is kifogásolt médiatörvényt vizsgálja az Európai Bizottság, illetve a jogszabállyal kapcsolatban ellenvéleményt fogalmazott meg a német, a brit, a luxemburgi kormány is. „A tervezet egyértelműen sérti az Európai Unió szerződéseinek szellemét és betűjét. Felveti a kérdést, hogy egy ilyen ország méltó-e az EU vezetésére” – mondta Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter.

Magyarázkodásra kényszerültek

"A Magyar Köztársaság kormánya határozottan visszautasítja azon vádakat, amelyek a médiatörvény hétfői elfogadása következtében érték. A sajtóban megjelent vélemények közösek abban, hogy láthatólag a szöveg pontos ismeretének hiányában születtek meg. Nem tartalmaznak konkrét kritikát, kizárólag alaptalan, olykor egyenesen abszurd vádaskodások gyűjteményei" – olvasható a kormányszóvivő honlapján az év végén megjelent hosszú, magyar és angol nyelvű közleményben, amely tételesen próbál meg válaszolni a médiatörvényt kritizáló külföldi cikkek aggályaira.

Orbán kulcsszerepben: hogyan él vele?
Burger Barna

Kérdés azonban, hogy az éles kritikák össztüzében hogyan lesz majd képes az EU elnökségét betöltő Orbán-kormány közvetíteni a tagállamok között olyan alapvető ügyekben, mint – többek között – az EU 2014-től kezdődő hétéves keretköltségvetésének egyeztetése, a csődközelbe került tagállamoknak mentőövet dobó Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) 2013-as tervezett indulásához szükséges idei konzultációk vagy a közös mezőgazdasági politika átalakítása.

Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke decemberi budapesti látogatása alatt azt mondta, bízik a szoros együttműködésben a magyar elnökséggel. Azt is kiemelte, hogy a magyar miniszterelnök kulcsszerepet játszik majd 2011 első felében. "A belga elnökség hathónapos munkája egy futóverseny jól sikerült rajtjára emlékeztet: a magyaroknak most körelőnyt kell kiharcolni, a lengyeleknek pedig jól kell megfutni a célegyenest" – írta a magyar elnökség hivatalos honlapján december legvégén megjelent köszöntőjében Orbán Viktor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Uniós romapolitikai stratégiát terjeszt be Magyarország jövőre

A közelgő magyar EU-elnökség jövő év június végéig olyan európai roma stratégiát fog előterjeszteni, amely mindenekelőtt a romák integrációjára összpontosít az oktatás, a foglalkoztatás és a lakhatás terén - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Bécsben az APA osztrák hírügynökségnek adott interjúban.

MTI Világ

Sorost, Andort idézi a Financial Times romaügyben

Javítani kellene a romák segítésére szánt európai uniós támogatások felhasználásának hatékonyságán - állapította meg a témáról szerdán megjelent cikkében a Financial Times című brit politikai-pénzügyi napilap.

hvg.hu Világ

Magyarország a hírnevét kockáztatja a Bloomberg szerint

Az Orbán-kormány elmúlt hét hónapban hozott egyes intézkedéseivel – köztük a médiatörvény elfogadásával – kockáztatja az EU soros elnökségét január elsején átvevő Magyarország nemzetközi hírnevét – írja a Bloomberg elemzőket idézve.

hvg.hu Világ

Magyar EU-elnökség: nem rólunk szól, de felülírhatjuk a jövőnket

Jövő év január elsejétől hazánk veszi át az Európai Unió soros elnökségi tisztjét. Brüsszeli kiküldött tudósítónk az állandó magyar képviselet vezetője és EU-szakértők segítségével körüljárta, milyen feladatok várnak a magyarokra az eddig ismeretlen feladatkörben.

MTI Itthon

Januártól útlezárások és terelések Gödöllőn

Többször, több helyen lesz kisebb-nagyobb forgalomkorlátozás, illetve útlezárás a magyar EU-elnökség kiemelt tanácskozásainak helyet adó Gödöllőn januártól - közölte a város polgármesteri hivatalának kommunikációs igazgatója.

hvg.hu Itthon

Mit ígérnek Orbánék az EU kapujában toporgóknak?

A magyar EU-elnökség alatt a kormány mind a négy uniós tagjelölt országgal – Horvátországgal, Izlanddal, Törökországgal és Macedóniával – szeretne legalább egy lépést tenni előre az integrációban – mondta Győri Enikő EU-ügyekért felelős állampolgár egy szerdai külügyminisztériumi háttérbeszélgetésen.

MTI Világ

Magyaros ruhákba öltözik a Manneken Pis

Magyarország január elsején kezdődő európai uniós elnökségének tiszteletére a következő hat hónap során többször is magyaros ruhákba öltözik majd Brüsszel világhírű jelképe, a pisilő kisfiú, azaz Manneken Pis.

MTI Világ

Fidesz-szövetséges: Orbánék vezethetik vissza helyes útra az EU-t

Kihívásokkal teli év lesz 2011 Európa számára, ebben a kulcsfontosságú időszakban erős közép-európai vezetésre van szükség az Európai Unió élén - szögezte le Joseph Daul, az Európai Parlament néppárti frakciójának elnöke csütörtökön Brüsszelben kiadott közleményében.