szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Varju László szocialista képviselő az európai uniós támogatások szerinte alacsony hatékonyságú felhasználását bírálta egy szerdai sajtótájékoztatón. Török Zsolt pártszóvivő ugyanott azt mondta: Gyurcsány Ferenc iskolaalapítása nem a pártvezetéssel szembeni magánszám.

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium egykori államtitkára - a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapját idézve - arról beszélt: a számlálón szereplő négybillió-háromszázkilencvenhatmilliárd forint megítélt, a hárombillió-kilencszázhetvenhárommilliárd leszerződött és az egybillió-négyszáztizenhétmilliárd forint kifizetett támogatás nem több, mint az áprilisi számok hat-hét százaléka. Ez szerinte azt mutatja, hogy „a fejlesztési intézményrendszer lényegében nem működik, és nem biztosítja a gazdaság működéséhez szükséges forrásokat”.

Több mint hárombillió forint szabad forrás van és a következő két-három évben több mint hatbillió forint érkezhet a gazdaságba – véli az ellenzéki gazdaságpolitikus. Varju ugyanakkor úgy látja: „a soros elnökség időszaka alatt érdemi kifizetésekre nem kerül sor”, mivel – indokolta a szocialista képviselő - „lényegében” az összes pályázati kiírást felfüggesztették és újakat nem írtak ki.

Míg az NFÜ központjában „jóval több ember dolgozik”, mint a kormányváltáskor, addig a hálózatból elbocsátottak háromezer munkatársat – közölte a szocialista politikus. Varju azt is a kormányzat szemére vetette, hogy „nem történt meg a rendszer egyszerűsítése”. Hozzátette: bár a kormány bejelentett különböző pályázati akcióterveket, de „ezeknek az akcióterveknek a véglegesítése nem történt meg”.

Csak annyi történt, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Tervet átnevezték Új Széchenyi Tervre – véli Varju, hiányolva a Fidesz által korábban megígért új irányokat. A hvg.hu kíváncsi lett volna, hogy amennyiben dőlne a támogatási pénz a gazdaságba, akkor nem az lenne-e az MSZP kifogása, hogy a kormány a Fidesz-közeli vállalkozókat részesíti előnyben, ám az ellenzéki politikus némileg kitérő választ adott. Arra hívta föl a figyelmet, hogy ellenzékben a Fidesz az eljárások egyszerűsítését és gyorsítását ígérte, valamint az elért eredményeket hiányolta, kormányra kerülve azonban jóval alacsonyabb hatásfokkal használja fel az uniós támogatásokat, mint elődje.

Hazugságlevél?

Török Zsolt szóvivő ugyanitt arról beszélt, hogy az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságtól kapott „egy hazugságlevelet”, amely azt részletezi, miért érdemes az állami rendszerben maradni. Török szerint a levélben több hazugság is van, például az, hogy az állami nyugdíjrendszerben a nyugdíj örökölhető.

A volt MSZP-s képviselő ugyanakkor közölte: korábban az OTP-től kapott egy levelet, amely a magánnyugdíjpénztárban való maradásra ösztönözte. Török azt mondta: Selmeczi Gabriella szerint a pénzt eltőzsdézték, Csányi Sándor szerint viszont nem. „Az-e a célja Orbán Viktornak, hogy megfélemlítse-e […] focibarátját, Csányi Sándort […], esetleg az-e Orbán Viktor célja, hogy Csányi Sándort láncon vezessék el?” – találgatott az MSZP szóvivője.

Újságírói kérdésre Török azt mondta: mindenképpen érdemes a magánnyugdíjpénztárban maradni, mert a négy év múlva kormányra kerülő szocialisták kárpótolják azokat, akiket „a Fidesz-KDNP bűnszövetség megpróbál megzsarolva kifosztani”.

A hvg.hu azt is megkérdezte a pártszóvivőtől, hogy a hétfői bejelentés, miszerint a Gyurcsány Ferenc vezette Táncsics Alapítvány politikai iskolát indít, a volt kormányfő magánakciója-e, amire Török úgy válaszolt: a pártelnökség ősszel úgy határozott, hogy a politikai utánpótlás-nevelés érdekében iskolát indít, és „ennek terepét a Táncsics Alapítványban jelölte meg”. Török egyúttal idézte a volt kormányfőt is: Gyurcsány ugyanis azt mondta, hogy a Táncsics Akadémiát „nem saját bázis építésére fogja […] alapítani”. Szerinte Gyurcsány Ferencnek is érdeke, hogy az MSZP egységes, erős ellensúlyt képezzen „a Fidesz-KDNP bűnszövetség ellen”.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!