szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Végig kéne gondolni posztolás előtt, hogy egy tweetnek, képnek, videónak következményei lehetnek - írja blogján Hernádi Levente fotós a Budapesten történt diszkótragédia kapcsán.

Blogbejegyzésében a szerző felidézi annak a helyszínen tartózkodó lánynak a Facebookra kitett üzenetét, aki szerint késelés vezetett a szórakozóhelyen kitört pánikhoz. "Az ő tweetjét kezdték először átvenni más twitterezők, majd hírportálok, tőle terjedt futótűzként a kamu. Persze a lány szempontjából a történet igaz. Valóban azt láthatta, hogy valaki mellette a földre esik - egy zsúfolt, füstös helyen, mint a West-Balkán, nem nehéz rosszul lenni. Azt is hallhatta, hogy mindenki késelésről sikítozik. Elég, ha egy ember elkezdi kiabálni, a többi nem azt fogja kérdezni, hogy valójában mi is történt" - írja.

Hozzáteszi: a pletyka terjedését lehetővé tette az is, hogy hivatalos rendőrségi információkat csak későn kapott a nyilvánosság. "Így fordulhatott elő, hogy az egyik pillanatban öt halott, a másikban három, a harmadikban hatan csak késeltek és 17 halott van, de lehet, hogy csak sebesültek vannak, akik az erkélyről estek le. A kényszer, hogy valamit írni kell, mert embertelen sokan kattintják a hírt ilyen helyzetben. Amióta divat lett a közösségi információszerzés, ez a kényszer már a hitelesség rovására is megy." A teljes bejegyzést elolvashatja itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Napi merítés

Sesum apja, a 300 Arkan-zsoldos és a veszprémi késelés

A megvert szerb kézilabdás apja bosszúra készül, és már el is kezdett toborozni 300 kipróbált verőlegényt - adta hírül a vasárnapi késelést követően a közép-kelet-európai régió sajtója egy román lapértesülésre hivatkozva. Az Urbanlegends.hu blog utánajárt, hogyan és milyen formában terjedt a hír, amit az érintettek azóta több fórumon is cáfoltak.