szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napirend előtt szólalt fel Orbán Viktor a parlamentben, a tavaszi ülésszak első napján. A szöveget, az azt kísérő elemzést és a parlamenti pártok reakcióit egy helyre gyűjtöttük. A miniszterelnök szavait Juhász Attila, a Political Capital elemzője kommentálta.

Most érkezett

Kommentár: az új alkotmány és a gazdaság

Az államadósság és a hosszú távú stabilitás célja az, ami átvezet a beszédben az alkotmányozás kérdéséhez. Az új alkotmány szükségességének indoklása kiegészül egy gazdasági tényezővel. Eddig ugyanis többet lehetett hallani arról, hogy az új alkotmány elsősorban a rendszerváltás alkotmányának az elavultsága miatt fontos.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Az új alkotmányról

Az emberek félnek az államadósságtól - mondja. A hiteleket az előző kormányok vették föl, nem az emberek, s nem tudjuk, mire költötték, de az adósságot az emberek fizetik vissza - vázolja a kormányfő.

Magyarországnak alkotmányos garanciák kellenek a magyar gazdaság védelmére - mondja a kormányfő. Az alkotmányos átszervezés természetes módon magába foglalja az új Alkotmány megalkotását is. A korábbi bűnök miatt kizökkent igazságot szeretnék ezzel helyreállítani, másrészt hozzá szeretnék igazítani az országot a kor igényeihez.

Ezért merül fel az igény, hogy olyan dolgokat írjunk az alkotmányba, ami eddig nem volt benne, például a biológiai sokszínűség fenntartása - mondja Orbán.

Mindenre van szavuk

Orbán mondatára, miszerint "sok helyütt két tévé is van, egyre több helyen pedig internet", egy szocialista szakértőnő így reflektál: "sok helyen étel sincs". Amikor pedig a kormányfő arról beszél, hogy mindenkinek, aki munkaképes, legyen lehetősége dolgozni, egy szocialista képviselő visszakérdez: "2225-re?" Valaki ugyanitt megjegyzi: "öt perce beszél, anélkül, hogy mondott volna valamit."

Kommentár: célok, de milyen eszközökkel?

A második feltétele a reformoknak maga a program, amelynek a fő célja - hasonlóan az előző beszédhez - az aktivitás növelése és a munkahelyteremtés. Ezzel a céllal egyébként mindenki egyetért, de a fő kérdés az, hogy ezt milyen eszközökkel lehet megvalósítani. Erről egyelőre megint nem esik szó.

Felkérés Matolcsynak

Az egymillió új munkahelyhez nem elég törvényeket hozni, hanem el kell vinni a Széchenyi-tervet az emberekhez, a képviselőknek a választóikhoz - mondja a kormányfő. Szükség van egy olyan programra, amely technikai és kulturális értelemben is újjászervezi, s a XXI. század valós kihívásaira készíti fel az országot - hangsúlyozza Orbán.

A cél, hogy mindenkinek, aki munkaképes, annak legyen munkája - mondja a miniszterelnök, aki felkérte Matolcsyt, hogy az ország újjászervezésének programját dolgozza ki. A világban ország-újjászervezési verseny indult - hangsúlyozza Orbán.

Kommentár: reformok csak társadalmi támogatottsággal

A reformok kapcsán az előző kormányhoz képest határozza meg magát, s arra utal vissza, hogy társadalmi támogatottság nélkül nem lehet szerkezeti átalakításokat véghezvinni. Ezért a reformok első feltétele egy politikai feltétel, a kormány támogatottságának megőrzése.

Szív nélkül gyártott törvények

Meg kell őrizni a példátlan nemzeti egységet - mondja a miniszterelnök, hozzátéve: ha ez meggyengül, csökken az ország esélye. A nemzeti egységhez a politikának is meg kell újulnia.

Más világ van ma, mint húsz évvel ezelőtt volt, nem lehet az emberek feje fölött egy országot vezetni. Ez a kormány és országgyűlés nem működhet az elmúlt nyolc év szellemében, de természetesen a döntés joga, kötelessége, felelőssége a Házé. De létezik választói bölcsesség, ezért érdemes az embereket minél gyakrabban meghallgatni - mondja.

Ha szív nélkül gyártjuk a törvényeket, ha nem tartjuk a kapcsolatot a mindennapi élettel, nem jutunk messzire - teszi hozzá.

Gyorsabban, bátrabban

Akiktől 8 évig folyamatosan elvett a kormányzat, azoktól nem kérhetünk több áldozatot - mondja Orbán Viktor, hozzátéve: ezért vetettek ki például bankadót. Ha a veszélyek győznek le minket, minden eddiginél rosszabb helyzetbe kerülhetünk - teszi hozzá. Minden folyamatos mozgásban van körülöttünk, a régi szabályok már nem érvényesek - fogalmaz. Nem akarunk sem Görögország, sem Írország sorsára jutni.

Nem költhet egy ország többet, mint amennyit megtermel - mondja a kormányfő, hozzátéve, úgy éltünk, hogy azt gondoltuk, hitelből mindent lehet. Ráadásul sokakat a muszáj vitt rá az eladósodásra. Sokan váltak emiatt kiszolgáltatottá - mondja. Vissza kell térni a józan ész, a felelősség útjára. Ha a többieknél gyorsabbak és bátrabbak vagyunk, akkor az új versenyben jelentős sikereket érhetünk el. Ezért van szükséges az ország alkotmányos megújítására.

Kommentár: a kormány fő céljai

A kormányzás új szakaszát vezeti fel, amely szakasznak ezúttal is a fő célja az államadósság csökkentése és a munkahelyteremtés. Mind külföldről, mind belföldről sok kritika éri a kormányt, hogy a gazdaságpolitikájuk nem szokványos. Ezért éppen azt kell hangsúlyoznia a kormányfőnek, hogy a rajta számon kért eszközök elavultak, nem felelnek meg a kor követelményeinek, s ezáltal a kormány által kitűzött célokat nem szolgálják. Ezért is fontos a megújulás hangsúlyozása.

Sokan vannak rossz helyzetben

A 2011-es őszi ülésszakra úgy kellene ráfordulni, hogy a megújulás folyamata már a célegyenesben legyen - magyarázza Orbán Viktor. Sokan vannak rossz helyzetben, kilátástalanul nehéznek látják életüket, félnek, hogy nem lesz javulás - mondja a miniszterelnök, hozzátéve: aggódnak, félnek az emberek. A hírek inkább arról szólnak, hogy újabb válsághullámok jöhetnek. Erre fel kell készülni, ezért hoztuk létre a stabilitási alapot, amelybe 250 milliárdot teszünk - teszi hozzá a kormányfő.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!