szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tűzoltóság a lángokat a reggeli munkakezdés előtt megfékezte.

Feltehetően műszaki hiba miatt ütött ki tűz csütörtök hajnalban a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) klinikai területén lévő veszélyeshulladék-égetőben - közölték az esetről az SZTE vezetői és az illetékes hatóságok közös sajtótájékoztatójukon, csütörtök délután.


Az esemény bekövetkeztekor két ember dolgozott az üzemben, de személyi sérülés nem történt. A tűz kizárólag az égető épületére korlátozódott, más épületekre nem terjedt át. A klinikák működése zavartalan, az égetőn kívüli elektromos, gépészeti és fűtési alrendszerek nem sérültek meg. A biztonsági rendszer észlelte a tüzet és a berendezéseket azonnal leállította - közölték.

Szabó Gábor rektor elmondta, hogy a működésképtelenné vált égetőben keletkezett kár több száz milliós nagyságrendű. A szegedi klinikák veszélyes egészségügyi hulladékainak megsemmisítését mostantól más, Szegeden kívüli vállalkozások végzik, velük az egyetemnek keretszerződése van - tette hozzá.

Az egészségügyi eredetű veszélyeshulladék megsemmisítésére Magyarországon megfelelő kapacitás áll rendelkezésre, így a szegedi égető kiesése a betegellátásban semmilyen zavart nem okoz, és nem kell tartani a hulladékok felhalmozódásától sem - mondta a rektor.

Kovács Ferenc, a Csongrád megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének kistérségi tiszti főorvosa elmondta: a helyszíni vizsgálatok során megállapították, hogy biológiai veszély a tűzeset kapcsán nem keletkezett. Az égetőben olyan szokásos kórházi hulladékokat tároltak, amelyek fertőzés- vagy járványveszélyt nem jelentenek. Az égetőben a tűz keletkezésekor mindössze 30-40 köbméternyi egészségügyi hulladék volt.

A Sugáregészségügyi Decentrum megállapította, hogy a helyszínen található sugárveszély jelzetű tárolóedények üresek és inaktívak voltak - mondta Nagy Zsuzsanna, a hatóság osztályvezető főorvosa. A sugárzásmérés nem mutatott ki sugárzást, ezért ezek a tárolók senkire semmilyen veszélyt nem jelentettek és nem jelentenek - fűzte hozzá.

A katasztrófavédelmi szakemberek folyamatos helyszíni mérései szerint a levegőbe került légszennyező-anyagoknak sem mennyisége, sem koncentrációja nem indokolta különleges intézkedések megtételét. Ezt a környezetvédelmi hatóság helyszíni vizsgálata is megerősítette. A környezetvédelmi felügyelőség megállapította, hogy a tűzeset bármely más közönséges tűztől eltérő, komolyabb környezeti veszélyhelyzetet, környezetvédelmi kockázatot nem idézett elő - közölték.

A tűz keletkezésének okát a tűzoltóság tovább vizsgálja, a tűzvizsgálati jegyzőkönyv és az egyéb körülmények vizsgálata alapján kerülhet majd sor az esetleges személyi felelősség megállapítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!