szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint három hónapja áll a Holcim Hungária Zrt. miskolci gyára. Az üzemszünetet hivatalosan nem indokolták, de a kiszivárgó hírek szerint gőzerővel folytak a tárgyalások a svájci multinacionális cég és a Magyar Cement Kft. között.

A Legfelsőbb Bíróság 2010 novemberi jogerős döntésével pontot tett  a gyár privatizációjával kapcsolatos 16 éves pereskedés végére. Az ítélet értelmében a cementgyár földterülete és az épületek egy része a Magyar Cement tulajdonát képezik, míg a többi, illetve a gyártó berendezések a Holcimé. A birtokon belül lévő Holcim állítása szerint számos javaslattal álltak elő, például megvásárolták vagy bérelték volna a területet, sőt a közös működtetésben is benne lennének, de javaslataikat a másik fél elutasította. „További lehetőségek hiányában a Holcim arra kényszerülhet, hogy jelentős mértékben csökkentse a dolgozók számát a miskolci cementgyárban... " – áll a cementipari cég közleményében.

Mi nem tárgyaltunk a Holcimmal, okoz némi meglepetést Kálmán János, a Magyar Cement Kft. igazgatója, aki a hvg.hu-nak azt mondja, ők nem eladni, hanem visszakapni akarják a gyárat, amit annak idején jogtalanul elvettek tőlük. Hallottuk a hírét, hogy 20 milliárdot ajánlottak nekünk, de ennek nem ez a módja. Vissza kell, hogy adják  a gyárat, és utána pedig el kell számolniuk velünk. 16 évig nyereségesen működött a gyár a mi területünkön és az épületeinkben. Lehet, hogy a 20 milliárd sok, de az is lehet, hogy kevés. Kálmán János, a Magyar Cement Kft. igazgatója azt mondja, ha végre visszakapnák, ők nem bezárnák, hanem tovább működtetnék a cementgyárat. "A földek és az épületek mellett ötvenhét százalékos részvényesei vagyunk a miskolci cementgyárnak, a Holcim már sokáig nem húzhatja tovább az időt" - magyarázza.

A vállalat kommunikációs vezetője, Márta Irén azt mondja, az évi egymillió tonna cement előállítására képes üzemben jelenleg 150 ember dolgozik. A Holcim Hungária az elmúlt 16 évben 22 milliárd forintot fektetett az üzembe. A miskolci cementgyár a város egyik legnagyobb adófizetője, ha pedig végleg bezár, a beszállítókkal együtt közel 500 ember munkája válik fölöslegessé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!