Az alkotmánytervezet elleni tiltakozásul rendezett demonstráción - amelyen a szervezők közlése szerint mintegy kétezren vettek részt - a politikus azt mondta, az elmúlt húsz évben sokan érezték úgy, hogy a jogállam nem nyújt védelmet, de ilyenkor mindig ott volt végső menedékként az Alkotmánybíróság, a független bíróságok és az ombudsmanok.
Ezzel szemben "a nemzeti együttműködés rendszerében nem lesz végső menedék sem", mert az alkotmányban nem lesz garancia a nemzeti vagyon és a közszolgáltatások védelmére - szögezte le. Már elkezdődtek a tüntetésbetiltások, megvalósult a szegényellenes társadalompolitika, illetve az új hatalom, "mintegy elmebetegnek nyilvánítva valamennyi polgárt, elvette a polgárok jogát attól, hogy Alkotmánybírósághoz forduljanak".
Schiffer András szerint a választók tavaly a szocialista-liberális kormányok miatti erkölcsi felháborodásukat fejezték ki, amikor 53 százalékban szavaztak a Fideszre. Az viszont, hogy Orbán Viktor ezt a lehető legnagyobb politikai haszonra akarja váltani, miközben a szavazás előtt homályban hagyta, hogy miként kívánja kormányozni az országot, erkölcsileg semmiben sem különbözik attól a magatartástól, "amiről a hírhedt őszödi beszéd beszámolt".
Az ellenzéki politikus véleménye szerint akkor lehetne demokratikus alkotmányozásról beszélni, ha az alkotmányozó többségben egyetértés lenne arról, hogy az alkotmány mindig a többségi uralom korlátja. Szerinte a Fidesz alaptörvénye lebontja a szociális jogállamot.
Schiffer András azt mondta, egy többpárti demokrácia kiindulópontja az, hogy mindenki másként gondolkodik a jó életről, és négyévente lehet választani a különböző alternatívák közül. Véleménye szerint azonban az egykulcsos adó alkotmányban való rögzítése nemcsak a következő kormányok kezét köti meg, de megszünteti az emberek választási szabadságát is.
A frakcióvezető meggyőződése szerint a "túl nagyra nőtt hatalom nagyot is fog bukni, a visszaszámlálás elkezdődött". Felszólította a hallgatóságot, készüljenek arra, hogy 2014-ben egy élhetőbb Magyarországot kell felépíteniük.
A rendezvényen felszólalt Tétényi Éva, független esztergomi polgármester is, akit a színpadra szólítását követően hosszú vastaps fogadott - számol be a Népszabadság. A városvezető szerint az ország ugyanolyan bajban van, mint Esztergom. Tétényi Éva is úgy vélte: fordulópont előtt áll az ország. Hangsúlyozta, hogy pártokon túli összefogás nélkül nem fog az ország előbbre jutni. "Amit mi megélünk kicsiben Esztergomban, a fideszes kétharmad arroganciáját, azt már látjuk nagyban is" - tette hozzá, mire a tömeg "elég volt" kiáltásokban tört ki.

Szilágyi Ákos költő első szónokként arról beszélt, hogy a "még demokrácia" és a "már nem demokrácia" vékony határán táncol az ország - írja a lap. Ironikusan megjegyezte, az új "pártállam" igen méltányos volt, amikor kivette az új alkotmányból a gyermekek után járó szavazati jogot, hiszen a hat év alattiak körében a Fidesz jelentős fölényét mérték. Szilágyi politikai kiskorúságról, illetve kiskorúsításról beszélt, hangsúlyozva: a többség nem az alkotmányosságot, a demokráciát és a sajtószabadságot szavazta le tavasszal, hanem a kapkodó törvénykezést és a korrupciót. A költő szerint a mostani kormányvezetés ahelyett, hogy megmutatná milyen a jó demokrácia, a legrosszabb uralmi formákat mutatja. "Ennek a neve nemzeti kaszárnyakapitalizmus!" - fogalmazott, hozzátéve: a nép előbb-utóbb ezt is le fogja dobni magáról. Szilágyi szerint alkotmányozni erőszakkal nem lehet, mondván, amit erőszakkal tolnak le az emberek torkán - még ha "édes nemzeti ostyában" is -, a többség vissza fogja öklendezni - olvasható a Népszabadság beszámolójában.
Schádi Tamás, a Város mindenkiért egyesület aktivistája azt mondta, azért fogtak össze, hogy együtt álljanak fel az utcáról, és megmutassák, "mindenhonnan fel lehet állni, ahová a kormány küldte a szegényeket". Szólt arról, hogy miközben a kormány leépíti a szociális hálót, sok tízezer család feje felett lebeg a kilakoltatás réme. Hangsúlyozta, hogy a lakhatás sok európai országban alapvető emberi jog, de Magyarországon nem lett az, ezért kérik, hogy ezt a jogot emeljék be az alkotmányba.
A rendezvény kezdete előtt a Vörösmarty téren mindenfelé a párt zöld pólós aktivistáit lehetett látni, akik a járókelőknek a demonstráció szórólapjait, illetve az azokból is kivágható fehér álarcokat osztogatták. Az akcióval arra akarták felhívni a figyelmet, hogy véleményük szerint a kormányzat arctalan tömegnek nézi az állampolgárokat.
A rendezvény házigazdája is fehér maszkban konferálta fel az eseményt. Felkérésére később a résztvevők is felhelyezték az álarcokat, majd a szónok felszólítására mindannyian utána mondták: "Mi mind egyéniségek vagyunk".
A demonstrálók többek között "Már csak 3 év!"; "Húsvéti alkotmány = pünkösdi királyság", "Alkotmány = tákolmány", illetve "Lehet részvételi alkotmány" feliratú táblákat tartottak. A transzparenseken látható városnevek alapján Debrecenből, Miskolcról, Pécsről és Esztergomból is érkeztek szimpatizánsok.

Hajós András, Rauschenberger Péter és Schiffer András
Túry Gergely