szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy szakszervezeti szövetség tart ma autós figyelemfelhívó demonstrációt 15 megyeszékhelyen, négy megyeközpontban pedig tüntetések lesznek. Nagy Imre újratemetésére is emlékezünk ma.

Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) több ezer résztvevőt vár a megmozdulásokra. A szakszervezetek azt követelik a kormánytól, hogy azonnal kezdjen tárgyalásokat az érdekképviseletekkel a munka világát, a nyugdíjakat, és az oktatást érintő valamennyi kérdésben, még a döntések előtt.

Az Országgyűlés szerdán kezdte meg az általános vitát egy munkaügyi módosító csomagról, - amely számos ponton megváltoztatja a Munka törvénykönyvét -,  valamint a jövőben országos érdekegyeztető fórumként működő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) létrehozásáról. 

Minden megyeszékhelyen, és Budapesten autós felvonulást tart a négy szakszervezet, de Miskolcon, Egerben és Tatabányán tüntetés lesz, Kaposváron pedig autós demonstráció és tiltakozó gyűlés is. Budapesten 140-150, a vidéki városokban helyszínenként 60-80 gépkocsira számítanak a szervezők.

Demonstrál csütörtökön a fegyveres és rendvédelmi szféra több szakszervezete is. A "bohócforradalo" délután 4 órakor kezdődik, és akkor veszi kezdetét a "bohócszavazatok" leadása. Este 8 órától fáklyás felvonulás lesz a Sándor-palotához, majd kihirdetik a szavazás végeredményét. Az ORFK váratlanul a teljes rendőri állományt berendelte csütörtökre, amikor tüntetnének, fokozott közbiztonsági ellenőrzésre hivatkozva. A Független Rendőrszakszervezet Pintér Sándorhoz fordult. 

A tüntetések kapcsán az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-vel azt közölte: a rendőrség rendelkezésére álló információk alapján csütörtökön mintegy harminc rendezvényt tartanak a szakszervezetek az országban. Makula György elmondta, hogy ebből négyet a fővárosban rendeznek, a többit túlnyomórészt megyeszékhelyeken tartják. Hangsúlyozta: a rendőrség elsődleges célja, hogy biztosítsa a rendezvények zavartalan lebonyolítását.

Megemlékeznek Nagy Imre és mártírtársai újratemetéséről

Országszerte megemlékezéseket tartanak ma Nagy Imre volt miniszterelnök és mártírtársai 1989-es újratemetésének évfordulója alkalmából. Reggel 8 órakor katonai tiszteletadás mellett koszorúzással és néma főhajtással emlékeznek a mártírokra Nagy Imre budapesti szobránál, a Vértanúk terén. A koszorúzáson részt vesz Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter és Horváth János, a Fidesz országgyűlési képviselője, az Országgyűlés korelnöke a nemzeti gyásznapon délelőtt 10 órakor elhelyezi a kegyelet virágait a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájánál. Nagy Imre unokái, Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc a Nagy Imre nevét viselő alapítvánnyal és társasággal közösen ma délben a Vértanúk terén tartanak koszorúzással egybekötött civil megemlékezést.

A téren 11 és 16 óra között szabadtéri filmvetítésekkel várják az érdeklődőket a szervezők. Olyan filmeket vetítenek, mint A főügyész felesége, az Újmagyar siralom vagy a "Nagy Imre-per, 1958" című alkotás. A Magyar Demokratikus Charta délelőtt az Új köztemető 301-es parcellájánál tiszteleg a mártírok emléke előtt. Megemlékezést tartanak más helyszínek mellett Szegeden, Debrecenben és Győrben is.

A Nagy Imre-perben elítélték és 1958. június 16-án kivégezték a néhai miniszterelnökön kívül Gimes Miklós újságírót és Maléter Pál honvédelmi minisztert. A vád egyebek mellett a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés volt. Szilágyi Józsefet, Nagy Imre miniszterelnöki titkárságvezetőjét egy külön perben ítélték halálra, és 1958 áprilisában kivégezték. A perben vádlott volt Losonczy Géza, Nagy Imre államminisztere is, aki a börtönben, miután éhségsztrájkba kezdett, máig tisztázatlan körülmények között halt meg 1957 decemberében. A Nagy Imre-per áldozatait 1989. június 16-án újratemették, a budapesti Hősök terén tartott megemlékezés után a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában helyezték őket örök nyugalomra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!