szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

A helyi KDNP tüntetése mellett zajlott le az újpesti képviselőtestület csütörtök délutáni tüntetése. Az ügy pikantériája, hogy a kisebbik kormánypárt a fideszes kerületvezetés lépései ellen tiltakozott. Úgy tűnik, a Nemzeti Együttműködés nemcsak az ellenzékkel, de még a szövetséges KDNP-vel is döcögősre sikerül Újpesten.

Mint arról egy hónapja a Népszava beszámolt, Újpesten a kormánypártok egymáshoz fűződő viszonya nem felhőtlen. Az MSZP-közeli napilap szerint a kereszténydemokraták az újpesti önkormányzat tulajdonában lévő cégek beszámolójára és üzleti tervére nemmel szavaztak a bizottsági ülésen, amire a fideszes többség, élén Wintermantel Zsolt polgármesterrel – egyben országgyűlési képviselővel – a nemmel szavazó kormánypárti politikusokat, köztük egy fideszest, visszahívott a Gazdasági Bizottságból, amely így, második körben elfogadta a fideszes indítványokat. „Miközben országos szinten a Fidesz-KDNP mindenkitől megszorítást vár, Újpesten sem költekezhetnek felelőtlenül” – idézte a Népszava a kereszténydemokrata Szalma Botondot.

Bánkuti András
A Fidesz és a KDNP újpesti ellentéte még régebbi, januári keltezésű: az 1990 és 2010 közötti polgármester, Derce Tamás a kisebbik kormánypárt tiltakozás ellenére kapott – élethosszig havi háromszázötvenezer forinttal járó – életműdíjat.

Az egy hónappal ezelőtti viszály az újpesti önkormányzat csütörtök délutáni ülésén tovább folytatódott. A KDNP számos tagja és szimpatizánsa jelent meg az 1899-ben épült, szecessziós Városháza dísztermében. Szalma Botond fölszólalásakor pedig több transzparenst feszítettek ki: Kereszténység ≠ hülyeség, Nemet mondunk az újpesti vagyonfelélésre! és Újpest mindannyiunké! Beszédét követően Szalma hatalmas tapsot kapott.

Szalma – aki amellett, hogy Újpesten önkormányzati képviselő, a fővárosi KDNP-szervezet elnöke is egyben – a hvg.hu-nak erős felütéssel indított: „A Népszava egy hónappal ezelőtti cikke nagyon korrekt volt és a kommentárok is azok voltak." Szerinte „egyre többen kezdik észrevenni, hogy a tisztességes, becsületes, egyenes út az egyedüli út és mindegy, hogy azt a Fidesz, a KDNP, az MSZP, a Jobbik vagy az LMP műveli-e.” Azt mondta: a KDNP delegáltjait azért hívta vissza a fideszes többség a bizottságból, mert a kereszténydemokraták felhívták a vagyonfelélésre a figyelmet. A visszahívás ráadásul a KDNP-vel való egyeztetés nélkül történt. Szalma hozzátette: a kerületi ellenzék – melynek pártösszetétele azonos a parlamenti ellenzékével – a KDNP-vel együtt szavazott a gazdasági bizottsági ülésen, így az első körben – a renitens kormánypárti képviselők visszahívása előtt – a beszámoló és az üzleti terv még nem ment át.

Szalma a hvg.hu-nak azt mondta: az ÉPIT Zrt. esetén azért szavaztak nemmel, mert nem hajlandóak asszisztálni ahhoz, hogy egy százharmincmillió forint árbevételű cégnél nyolcvanegymillió forint a bérköltség. „Ez nem a Brunei Szultánság, hanem Magyarország. Újpesten ez megengedhetetlen” – fogalmazott a KDNP fővárosi elnöke. Az Újpesti Vagyonkezelő Zrt .beszámolója pedig azért nem teszik a kereszténydemokratáknak – derült ki Szalma szavaiból –, mert „minden beszámolón csak azt hallom, hogy milyen bajok vannak vele, de azt is szeretném már megtudni, hogy kik az okozói ezeknek a bajoknak”.

A politikus visszautasította azt a fideszes vádat, hogy ő önkormányzati képviselőként mindig az ellenzékkel együtt szavaz: „Én nem az ellenzékkel, hanem a saját lelkiismeretemmel összhangban szavazok” – közölte. Szalma azt mondta: az egy hónappal ezelőtti konfliktus azért csak most folytatódik, mert az elmúlt egy hónapban nem volt képviselőtestületi ülés. „Nekünk nem egy véleményen kell lenni a Fidesszel, hanem egy színvonalon. Attól, hogy más a véleményem, mint az övék, még nem kell kitörniük a nyakamat” – közölte a politikus, aki felháborítónak tartja, hogy a KDNP számára fenntartott bizottsági helyek betöltéséről a Fidesz dönt helyettük.

Arra Szalma nem tudott válaszolni, hogy országosan lehet-e folytatása a két kormánypárt közötti vitának. „Levelet írtam az ügyben Harrach Péter frakcióvezetőnek, aki azt válaszolta, hogy lépni fog” – mondta. „Hiába vagyunk többen, egy LMP-st, vagy egy MSZP-st sem hívhatunk vissza csak úgy” – érvelt. „Az lenne a becsületes lépés, ha visszatennének minket a bizottságokba” – közölte Szalma. Arra, hogy erre lát-e reális esélyt, úgy felelt: „Ma nem.”

Arra a kérdésünkre, hogy a kereszténydemokrata képviselők miért fideszesként – még csak nem is Fidesz-KDNP-sként – vannak feltüntetve a kerület honlapján, Szalma úgy reagált: a két pártnak közös jelöltjei voltak az őszi önkormányzati választáson, de külön frakcióval szerepelnek a képviselő-testületben. „Naprakész a honlap. […] Nem foglalkozom vele” – tette hozzá rezignáltan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!