szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Százezer forint ösztöndíjszerű juttatást kapnak azok a szakorvosjelöltek, akik vállalják, hogy nem mennek külföldre. A rezidensek szerint a koncepció hibás, ez nem fogja őket itthon tartani.

"Egészen megalázó”- ezt mondta a hvg.hu-nak egy frissen szakvizsgázott fül-orr-gégész arra reagálva, hogyan szeretné megoldani a rezidensek régóta húzódó problémáját az egészségügyi kormányzat.

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár és Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter a múlt héten jelentették be, fizetésükön kívül havonta nettó 100 ezer forint ösztöndíjszerű juttatást kapnak november 1-től azok a szakorvosjelöltek, akik vállalják, hogy nem mennek külföldre, itthon folytatják majd a hivatásukat, és nem fogadnak el hálapénzt.

Szócska Miklós szerint a kormány által is elfogadott intézkedési csomagban nemcsak a szakorvosjelöltek, hanem a képzésben részt vevő tutorok és mentorok javadalmazása is szerepel. A havi 100 ezer forintot maximum öt évig kaphatják a rezidensek, épp annyi ideig, ami a szakorvosképzés átlagos ideje. Annak, aki öt évig igénybe vette ezt az ösztöndíjat, de mégis úgy dönt, hogy a szakvizsgája után külföldre megy, kamatostul vissza kell fizetnie a támogatást.

A részleteket a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint szeptember elsejéig kell kidolgoznia a nemzetierőforrás-miniszternek és a gazdasági miniszternek közösen. Felhatalmazást kaptak arra is, hogy jövő év márciusáig dolgozzanak ki megfelelő jövedelmezési rendszert is.

Más néven diákhitel?

Évente nagyjából 700-750 orvos végez a négy magyar orvosegyetemen, az államtitkárság adatai szerint közülük 62 százalék jelentkezik a szakorvosképzésbe. Egy rezidens átlagos fizetése bruttó 129 ezer forint, ami nem éri el a nettó 100 ezret.

“Ez nem más, mint egy diákhitel” - mondta a fül-orr-gégész. “Csakhogy már az alapfelvetés is kiakasztó: maradjunk havi százezerért, miközben, ha letesszük a szakvizsgát és már nem jár az ösztöndíj, feleannyit fogunk keresni? Ezzel nem oldanak meg semmit, csupán elodázzák a problémát” - véli.

“Ez tulajdonképpen röghöz kötés” - summázza véleményét egy szakorvosi vizsga előtt álló sebész. “És ha máshonnan nézem, még ellenszenves is: adok valamennyivel többet, ha itt maradsz, de ha mégis elmész, fizesd vissza kamatostul. Félreértés ne essék: valamilyen módon meg kell akadályozni a tömeges orvoselvándorlást, de a büntetés nem megoldás.”

Hasonló véleményen van a Magyar Rezidens Szövetség is. Kovács Levente Koppány, a budapesti régió elnöke lapunknak azt mondta: nem az összegről akarnak vitatkozni, mert az alapkoncepció elhibázott. “Ezzel az orvosoknak nem biztosítják továbbra sem a megélhetést és nem adnak jövőképet sem. Azzal, hogy a szakorvosképzés idejére adnának támogatást, épp azt érik el, hogy mire valaki leteszi a vizsgát, jóval kevesebbet keres majd, mint a megelőző öt évben.”

Újból jön a röghöz kötés?
Túry Gergely

Azt is nehezményezi, hogy bár az államtitkárságtól múlt hét végére meghívást kaptak, ott valójában csak tíz percben tájékoztatták őket a kormánydöntésről, “nem egyeztettek velünk és a véleményünket sem hallgatták meg”.

Röghöz kötés más formában

Az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) állásfoglalása szerint ez nem más, mint röghöz kötés, ami azért érdekes, mert az Orbán-kormány első intézkedése volt ennek eltörlése. A szocialista egészségügyi miniszter, Székely Tamás nevéhez fűződik az a rezidensrendelet, ami szerint a szakvizsga után Magyarországon, egy közfinanszírozott kórházban kellett volna négy évig dolgozniuk az orvosoknak.

A Magyar Rezidens Szövetség továbbra is kitart amellett, hogy ha nem sikerül dűlőre jutni, december 31-én tömegesen mondanak majd fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!