Közös jelentést készített a Velencei Bizottság (VB) alktományról szóló kritikáiról az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ annak érdekében, hogy a nyilvánosság valós információkkal rendelkezzen a VB-jelentésről.
A Velencei Bizottság nemrég jelentést adott ki Magyarország Alaptörvényéről, a TASZ, a Magyar Helsinki Bizottság és az Eötvös Károly Intézet szerint azonban a jelentésről hiteles fordítás hiányában és a kormánypártok képviselőinek félrevezető nyilatkozatai miatt téves kép alakulhatott ki a közvéleményben. A három szervezet ezért elemzést készített a jelentésről, melyben megállapítják, hogy ellentétben a kormányzati kommunikációval, a Jelentés összességében az Alaptörvénynek nem dicséretét, hanem átfogó bírálatát adja. A Bizottság Jelentése komoly szakmai kritikát fogalmaz meg az Alaptörvény elfogadásának körülményeiről, és olyan súlyos tartalmi kifogásokat emel, amelyek csak az Alaptörvény módosításával orvosolhatók.
A három intézmény szerint ellentétben a kormány képviselőiének állításaival, a Jelentés nem értelmezi rosszhiszeműen az Alaptörvényt, ellenben a diplomatikus elemzés helyenként szelíd rábeszéléssel ajánlja az európai követelményeket a Kormány figyelmébe. A normaszöveg kétértelműsége vagy hiányossága esetén a Velencei Bizottság többször a jóindulatú értelmezésből indul ki, így jár el az abortusz vagy a szekularizáció kérdésében is. Azért pedig a kritikák megfogalmazója nem kárhoztatható, hogy rámutat: az Alaptörvény egyes rendelkezéseinek vannak elfogadhatatlan olvasatai is.
A TASZ, a Magyar Helsinki Bizottság és az Eötvös Károly Intézet elemzésében rámutat arra is, hogy a kormány kiejelntéseivel szemben a VB-Jelentés egyértelművé teszi, hogy az Alaptörvény számos pontja veszélyezteti a demokratikus berendezkedést. Ilyen például az Alkotmánybíróság hatáskör-korlátozásának fenntartása; az alapjogok korlátozására irányadó új szabályozás, a kétharmados törvények rendszere, amely a jelenlegi kormány adó-és társadalompolitikai döntéseit betonozzák be; vagy a költségvetés parlamenti elfogadásának antidemokratikus akadályozása a Költségvetési Tanács által.
A civil szervezetek elemzése amellett, hogy a Jelentés ismertetésével európai tükröt tart a kormányzatnak, az Alaptörvényt a rendszerváltást követő magyar alkotmányos gyakorlat fényében is vizsgálja, és ennek alapján néhol a Velencei Bizottságnál is kritikusabb álláspontot fogalmaz meg róla.
Az elemzést a TASZ honlapján lehet teljes terjedelmében letölteni.