szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lenne munka a világgazdasági válság újabb hullámai nyomán rekordgyenge magyar forint miatt, de ez nem feltétlenül a parlament dolga – mondták a hvg.hu-nak az ellenzéki pártok képviselői, akiket arról kérdeztünk meg, indokoltnak tartják-e – Németországhoz hasonlóan – rendkívüli parlamenti ülés összehívását. Ha hívnák őket, mindenesetre mennének ülni. A kormánypártoktól még nem kaptunk visszajelzést.

A német parlament rendkívüli ülésének összehívását mérlegelik Berlinben a július 21-ei euróövezeti csúcstalálkozón született döntések jóváhagyására. A német kormány így igyekszik megnyugtatni az egyre idegesebb piacokat. Az amerikai és európai piaci hírek nyomán kialakult nemzetközi bizonytalanság nyomán a Budapesti Értéktőzsde részvényindexei is lejtmenetbe kapcsoltak, a forint pedig a múlt héten soha nem látott gyengülésbe kezdett a svájci frankkal szemben. Ez számos magyar családot és önkormányzatot is kritikus helyzetbe hozhat a devizahitelek miatt. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége a múlt héten már Orbán Viktorhoz fordult segítségért. A hvg.hu arra volt kíváncsi, a parlamenti pártok indokoltnak látják-e, hogy nálunk is összehívják a parlament rendkívüli ülését.

"Valami válságkezelés"

„Magánemberként megfordult a fejemben, hogy ennek a helyzetnek mi lehet a következménye Magyarországra: az amerikai fejlemények után, az elmúlt negyedév gazdasági teljesítménye kapcsán valami válságkezelés szükséges” – mondta a hvg.hu-nak Tóbiás József az MSZP részéről. A képviselő szerint ugyanakkor „rendkívüli parlamenti ülést akkor kéne összehívni, ha a kormányfő fejében kikristályosodott valami, de én úgy érzem, hogy ilyen nincs, hiszen a kormány mintha észre se venné, mi történik. Még mindig csak azt lehet hallani, hogy Európában egyedülállóan erős a magyar gazdaság. A parlament akkor tehetne valamit, ha a kormánynak lenne megoldási javaslata. Az elmúlt egy év kormányzati tevékenységét látva nem hiszem, hogy egy ilyen ülés most sikerre vezetne”.

Feltett kézzel? Az ellenzék szerint a kormánynak nincs ötlete a válság megoldására
MTI / Koszticsák Szilárd

Az LMP nyitott lenne egy rendkívüli ülés összehívására. „Azonnali beavatkozásra lenne szükség, a devizahitelesek terheinek növekedése ugyanis nagyon súlyos társadalmi katasztrófával fenyeget” – mondta Vágó Gábor, az LMP országgyűlési képviselője a hvg.hu-nak. Vágó szerint ugyanakkor alapvetően nem a törvényhozásnak, hanem a kormánynak, jelesül Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek kellene lépnie.

"Mentális segítségnyújtás"

A képviselő úgy véli, a kormánynak a kialakult helyzetben nemcsak anyagi, hanem „jogi, szociális és mentális” segítséget is nyújtania kell. Mint mondta: mielőbb újra kell tárgyalni a kormány és a Bankszövetség megállapodását, mert a jelenlegi árfolyamgát csak azt hozza magával, hogy 2015-ben fog csőstül jönni a baj. „A problémát nemcsak az egyes országok szintjén kell kezelni; recseg-ropog a nemzetközi pénzügyi rendszer. Globális megegyezésre, paradigmaváltásra van szükség. 2008-ban nem a problémát oldották meg, csak a lyukakat tömték be, ezt a hibát nem szabad újra elkövetni” – tette hozzá Vágó Gábor.

A Jobbik szintén részt venne a rendkívüli ülésen, ha összehívnák a parlamentet. Hegedűs Tamás, a gazdasági bizottság jobbikos tagja azt mondta lapunknak, a frankhitelesek védelmében szükség lenne azonnali lépésekre, amik indokolttá tennének egy rendkívüli parlamenti ülést. „A kormány által számtalanszor beígért eszközkezelő máig nem állt fel, és a bajba jutott hitelesek megsegítésére egyáltalán hozott intézkedések is csak szeptembertől élnek legkorábban, márpedig ilyen frankárfolyamnál minden hét késlekedés azt jelenti, hogy újabb és újabb családok kerülnek kilátástalan helyzetbe” – mondta Hegedűs Tamás.

Természetesen kerestük a Fideszt és a KDNP-t is, de egyelőre egyik párttól sem hívtak vissza minket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Válság: négy-öt év erőlködés jöhet, mire egyenesbe jövünk

Ha nem lett volna egyértelmű a svájci frank és az arany árfolyamának folyamatos emelkedéséből, hogy a gazdasági zavarok már globálissá váltak, a tegnapi amerikai tőzsdei zuhanás alighanem eloszlatta a kétségeket. A bajokat már csak összehangolt nemzetközi beavatkozással lehet orvosolni – állítják a hvg.hu által megkérdezett pénzpiaci szakértők.

hvg.hu Gazdaság

Hitelválság: felkészültebbek lennénk, mint 2008-ban?

Amikor 2008 októberében végigsöpört a világon a nemzetközi válság első hulláma, senki, így Magyarország sem volt felkészülve a váratlan gazdasági sokkra. Azóta azonban sok minden megváltozott. Kérdés, hogy ma felkészültebbek vagyunk-e egy újabb hullámverésre?

Máriás Leonárd Gazdaság

Apokalipszis jön? - kisokos az új válságról

Beszakadtak a tőzsdék és pánikhullám söpör végig a világon. Meglehet, ez az új válság kezdete, és az is lehet, hogy ez még az előzőnél is brutálisabb lesz. Mert mindenki azt hitte, minden megoldható hitelből, az adósságot soha nem kell visszafizetni, a politikusok pedig inkompetensek, rövidlátók és önzőek voltak. Összeszedtük, mit rontott el a világ 2008 óta, és hogyan lett ebből ekkora baj. A hvg.hu kisokosa.

hvg.hu Itthon

Többen lesznek öngyilkosok a rossz hitelek miatt?

Nem egyértelmű, hogy a forint gyenge árfolyama, az egyre halmozódó rezsiköltségek és a kilátástalan anyagi helyzet miatt egyre többen fordulnának családjuk, illetve maguk ellen. Szakemberek szerint nem azért ugrik ki valaki az ablakon, mert jön a végrehajtó. Bár az is igaz, ha hosszabb távon problémásnak látjuk a jövőt, az kihat a mára is.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Telefonon egyeztettek a nagyhatalmak vezetői a válságról

Telefonos konferenciabeszélgetésen egyeztettek vasárnap hajnalban a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20-as csoport pénzügyminiszter-helyettesei az elmúlt héten tapasztalt pénzpiaci nyugtalanságok miatt. Később a francia elnök és a német kancellár közös közleményt adott ki.