szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem talált visszásságra utaló körülményt az ombudsman a fegyveres és rendvédelmi dolgozók szakszervezeteinek budapesti tüntetéseivel kapcsolatos rendőri intézkedésekben - közölte az Országgyűlési Biztos Hivatala csütörtökön.

A közlemény szerint az állampolgári jogok országgyűlési biztosának munkatársai megfigyelőként szereztek tapasztalatokat a tüntetéseken, és a hatóságoktól bekérték a hivatalos iratokat is. A tüntetők magatartásának vizsgálatára a törvény nem hatalmazza fel az ombudsmant.

Szabó Máté jelentésében a 2011. áprilisi, májusi és júniusi demonstrációk kezeléséről megállapította, hogy nem mutatható ki olyan intézkedés, amely ellehetetleníthette volna a tüntetni kívánók részvételét. Az egyes tüntetések idejére elrendelt, a megszokottnál nagyobb szolgálati létszámot többi között a demonstráció egyik szervezőjének nyilatkozata indokolta, amely szerint reális, hogy a megmozdulás elveszti békés jellegét. 

Más esetekben, a 2011. április 16-i és május 6-i rendezvényekkel kapcsolatban az ombudsmani vizsgálat nem talált olyan parancsnoki intézkedést, amelynek következtében a hétvégi időszakban megszokotthoz képest magasabb lett volna a szolgálati létszám. Emellett a büntetés-végrehajtás országos parancsnokától, a honvéd vezérkar főnökétől, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökétől, az országos katasztrófavédelmi főigazgatótól, valamint az országos rendőrfőkapitánytól bekért iratok szerint a vezetők többször is felhívták a parancsnokok figyelmét arra: biztosítani kell, hogy a fegyveres és rendvédelmi dolgozók gyakorolhassák alapjogaikat.

Kattintson, nézze meg képeinket!
Stiller Ákos

Az ombudsman az egyenruha-viselés megtiltásával kapcsolatban alapvető joggal összefüggő visszásságra utaló körülményt nem tárt fel. A gyülekezési jog gyakorlásakor az egyenruha és a védőfelszerelés szolgálaton kívüli viselése nem alapjog, így nem történhetett alapjog-korlátozás. A tűzoltók védőfelszerelése nem minősül egyenruhának, az - hasonlóan a gépjárművekhez és szakfelszerelésekhez - a tűzoltóságok tulajdonában áll. Ebből következik, hogy a laktanyából a védőfelszerelés szolgálati időn kívüli, szolgálati érdekkel össze nem függő kiviteléről az illetékes parancsnok rendelkezhet. 

A közterületi gyülekezést szabályozó törvény szerint az ilyen megmozdulásokon nem vehet részt az, aki erőszak vagy fenyegetés alkalmazásához az élet kioltására vagy testi sértés okozására alkalmas eszközt tart magánál. Az állampolgári jogok biztosának munkatársai azonban az április 16-i tüntetéseken látták, hogy többen a tűzoltók bontóbaltájával a kezükben vonultak. Egy másik hivatalból indított vizsgálatnál arról értesültek, hogy egyes szakszervezetek kifejezetten bátorították tagjaikat a bontóbalta - mint a hivatásukra jellemző eszköz - viselésére.

A közlemény szerint a törvény ilyen esetre a rendezvény feloszlatását írja elő. Az ombudsman álláspontja szerint a rendőrség azzal, hogy a kötelező törvényi rendelkezés ellenére nem oszlatta fel a rendezvényt, illetve nem választotta le arról a felfegyverkezve megjelenő embereket, hanem az alapjog gyakorlását segítő, "megnyugtató választ adott egy igen súlyos kockázatra", a szervezőkkel együttműködve elérte a bontóbalták eltüntetését. Ez, illetve a hasonló megoldások segítik a gyülekezési jog gyakorlását, emellett pedig hatásukat tekintve kifejezetten alkalmasak a rendezvény békés jellegének fenntartására - foglalta össze véleményét az állampolgári jogok országgyűlési biztosa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!