szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy ügyészségi határozat szerint megkérdőjelezhető az a szakértői értékbecslés, amely a Sukoró-ügyben az állam részéről 1,3 milliárd forintos vagyonvesztést feltételezett Császy Zsolt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt értékesítési igazgatója szerint. Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője azt mondta: az ügyészség a szakvélemény kiegészítésére hívta fel az ingatlanszakértőt.

Császy Zsolt - aki az ügy egyik gyanúsítottja - elmondta, a napokban tájékoztatta arról az ügyészség, hogy egyik határozatában választ vár arra, hogy a sukorói telekcsere eredeti értékbecslésének megalapozottságát megkérdőjelező 2009-es szakértői vélemény miért nem vette figyelembe a hatályos jogszabályokat.

A hajdani csereügylet előkészítésében részt vevő volt értékesítési igazgató emiatt még Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztése előtt megkereste levélben az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságát, felajánlva dokumentumait az első értékbecslés törvényességének bizonyítására.

Az MNV volt értékesítési igazgatójának tudomása szerint a bírósági keresetben nem szerepelt semmi más értékaránytalanságra utaló dokumentum vagy információ, mint a nyomozó hatóság megbízásából 2009 szeptemberében készült, most az ügyészség által szerinte "megkérdőjelezett szakvélemény".

MTI

Császy Zsolt szólt arról is, hogy az ügyészség tájékoztatása szerint összevonták a sukorói telekcsere ügyében, valamint a sukorói King's City-beruházás meghiúsult koncessziójának ügyében indított eljárást.

Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője az MTI megkeresésére az ügyészségi határozatról azt mondta: pusztán annyi történt, hogy az ügyészség az ingatlanszakértőt a szakvéleménye kiegészítésére hívta fel; ez azt jelenti, hogy további adatokat, információkat várnak tőle.

A Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást egyes sukorói, illetve albertirsai és pilisi ingatlanok 2008 júliusában történt cseréjével összefüggésben. A gyanú szerint egy, a magyar állam és egy magánszemély tulajdonában lévő földterület cseréje következtében 1,3 milliárd forintos kár érhette az államot. Császy Zsoltot bűnsegédként elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés kísérletével gyanúsítják.

A Magyar Hírlap közben szerdai számában azt írta, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség gyanúsítottként idézte be csütörtökre Császy Zsoltot a volt moszkvai kereskedelmi kirendeltség épületének eladása ügyében.

Mint a Gyurcsány Ferenc által tavasszal több mint harminc külföldi diplomatának átadott, a Sukoró-ügyről szóló összefoglalóban olvasható, a sukorói befektetők képviselője "több, a későbbi autópálya építése során felhasználandó telket cserélt volna el egy Velencei tó melletti területre. Az eljárás során a vagyonkezelőnek azt kellett vizsgálnia, hogy a csere értékarányos legyen és az a terület, amit a befektetők felajánlottak, valóban állami célhoz legyen köthető. A vagyonkezelő három független értékbecslői szakvéleményt készíttetett az elcserélendő ingatlan értékéről, a csere után azonban az ügyészség előállt egy ettől gyökeresen eltérő értékbecsléssel, a vagyonkezelő pedig kontroll-szakvéleményt rendelt, melynek igazságügyi szakértő készítője az erdetileg szerződött értéket igazolta vissza. Felelős vagyonkezelőként a korábbi, szocialista kormányzat pénzügyminisztere polgári pert indított annak érdekében, hogy az egyedüli feljogosított döntési fórum, a bíróság állapítsa meg az ingatlan értékét. Az eljárásban az állam értékaránytalanságra hivatkozva megtámadta a szerződést, ez a per jelenleg is folyamatban van. Ha a bíróság kimondja, hogy a szerződött értékek helyesek, akkor nincs kár. Ha azt mondja ki, hogy az értékek hibásak, akkor megsemmisíti a csereszerződést és helyreáll az eredeti állapot, így az államot ezért nem érheti kár. A kormányváltás után azonban az állam képviselője módosította a keresetet és értékaránytalanság helyett jogszabályba ütközőnek kívánta minősíteni a bírósággal a szerződést. Az ügyészség közben úgy döntött, csak az általa megrendelt szakvélemény helyes, a másik négy biztosan nem, így az a helyzet állt elő, hogy miközben a bíróság még első fokon sem állapította meg a telkek értékét, az ügyészség nemcsak abban biztos, hogy a szerződött ár rossz, de abban is, hogy bűncselekmény történt."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!