szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Másokhoz hasonlóan az LMP-nek is lehetősége lett volna a 92,9 MHz-es frekvencia pályáztatási eljárása során észrevételeket tenni a kiírással kapcsolatban, ám ezzel az ellenzéki párt nem élt - reagált a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának szóvivője Karácsony Gergely LMP-s képviselő keddi közleményére, amelyben a politikus arra szólítja fel a tanácsot: vonja vissza a frekvenciával kapcsolatos pályázatot.

Az LMP keddi közleményében arra szólította fel a médiatanácsot, hogy vonja vissza 92,9 MHz-es budapesti frekvenciára vonatkozó pályázatot. "A médiatanácsnak semmi sem drága, ha a kormánnyal kritikus rádió elhallgattatásáról van szó" - írja közleményében Karácsony Gergely ellenzéki képviselő, emlékeztetve arra: a médiatanács néhány napja pályázatot írt ki a rádiófrekvenciára.

Szerinte ez a pályázat két szempontból is abszurd: egyrészt szavakban ugyan a rádiós piac sokszínűségének megteremtéséhez kíván hozzájárulni, mégis szórakoztató, zenés rádiónak adná oda a frekvenciát, pedig az ilyen rádiókkal "tele van az éter", a Klubrádióhoz hasonló közéleti, közösségi rádióból azonban csak egy van az országban. Másrészt - folytatta Karácsony Gergely - a pályázat jogi értelemben is támadható, hiszen jelenleg per tárgya az, kié is ez a frekvencia.

A médiatanács július 21-én tette közzé a pályázati felhívás tervezetét, és augusztus 19-én közmeghallgatást tartott arról, amelyen az LMP nem vett részt - mondta Kiricsi Karola, aki szerint a médiatanács szeptember 29-én tette közzé a végleges pályázati felhívást. A szóvivő hozzátette: Budapesten jelenleg tíz rádió sugároz normál, vagyis nem ideiglenes szerződéssel, s ebből mindössze egy, az InfoRádió működik kereskedelmi rádióként, és ez a Klubrádióéhoz hasonló műsorstruktúrával rendelkezik.

A Budapest 92,9 MHz-es frekvenciára még a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának jogelődje, az Országos Rádió és Televízió Testület írt ki pályázatot, amelyet a Budapest 95,3 MHz-es frekvenciát is használó Klubrádió nyert el, ám a jogutód NMHH mégsem kötött szerződést a rádióval. Ezt a hatóság azzal indokolta, hogy a Klubrádió nem mondott le az általa már használt frekvencia sugárzási jogáról, egy tulajdonos pedig nem üzemeltethet két rádiót ugyanabban a vételkörzetben. 

A szóvivő szerint a rádiós frekvenciahasznosítás alapelveinek egyik törvényben rögzített sarokköve 1996 óta, hogy egy szolgáltatónak ugyanazon vételkörzetben nem lehet egyszerre egynél több  médiaszolgáltatási jogosultsága. Ez  a rendelkezés a médiaszolgáltatások sokszínűségének  biztosítását és a helyi, területi véleménymonopóliumok kialakulásának megelőzését szolgálja. 

A Klubrádiót az ORTT 2010 áprilisában a pályázati eljárás nyertesévé nyilvánította, egyúttal felszólította, hogy a szerződéskötés időpontjáig szüntesse meg a fennálló tulajdonosi összeférhetetlenséget. A pályázati felhívásban rögzített, a szerződés megkötésére nyitva álló határidő lejártáig azonban a Klubrádió nem tett olyan ajánlatot, amely megfelelt volna a törvényi feltételeknek és megszüntette volna az összeférhetetlenséget. A Klubrádió ugyanis úgy kívánta volna megkötni az új jogosultságra vonatkozó szerződést, hogy a korábbi frekvenciáját továbbra is használhassa addig, amíg a törvény által előírt 180 napon belül el nem indítja a szolgáltatását az új frekvencián. 

Ezt a megoldást azonban a hatályos jogszabályok nem engedték meg. Végül a médiatanács úgy határozott, hogy a törvényi feltételeknek megfelelő szerződéskötési ajánlat hiányában a pályázati eljárást eredménytelennek nyilvánítja. Egyúttal döntött arról is, hogy a kérdéses frekvenciát újra megpályáztatja. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!