szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Navracsics Tibor szerint most nem a kormány tehet a 300 forintos euróról, a Jobbik devizahiteles javaslata a kormány szerint életképtelen, és kiderült az is, eddig több mint 200 millió forintot fizetett ki az állam a 2006 őszi rendbontás károsultjainak. A parlament dönt a végtörlesztéses törvény módosításáról, a nyugdíjba vonuló bírák pótlásáról és az év elején létrejövő közszolgálati egyetem működtetésének szabályairól.

Most érkezett

Nyugtatta a kedélyeket Rétvári

Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerint nem ugrott meg a 14 éves kor alatti bűnelkövetők száma. Mint mondta, a közbiztonság megerősítése nemzeti ügy.

Az államtitkár szerint körültekintőbben kell kezelni ezt a kérdést, nem egyedi esetek alapján, nem a tévéhíradókat követve kell erről beszélni, hanem "szakmai alapon".

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

A Jobbik 12 évre szállítaná le a büntethetőségi korhatárt

Apáti István jobbikos képviselő napirend előtti felszólalásában azt javasolta, hogy a büntethetőségi korhatárt szállítsák le 14 évről 12 évre. A jobbikos képviselő, hogy indokolja a korhatár leszállítását, elmesélte, hogy egy debreceni idős asszonyt két 13 éves fiatal vert meg husánggal, mert "nem tudták, hol a határ".

Cséfalvay: mindenkinek legyen esélye

A kormány azon dolgozik, hogy mindenkinek legyen esélye az előrejutásra - reagált Csáfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Mint mondta, a kormány a közszolgáltatások terén nehét helyzetet örökölt, ezért a finanszírozás kuszaságait kell kitisztítani.

Cséfalvay válaszban az LMP háromkulcsos adórendszerre vonatkozó javaslatát is elővette, mint mondta, "milyen ösztönzés lehet a fiataloknak az, hogy tanulj, aztán majd 40 százalékos adót vetünk ki?".

Karácsony: Orbánnak mennyi esélye lett volna?

2012 az elszegényesedés és az esélymegvonás éve lesz - mondta Karácsony Gergely. Az LMP-s politikus szerint drágább lesz a közösségi közlekedés igénybevétele, spórolnak az oktatáson, így csak a gazdagok gyerekeinek lesz esélye. "Diplomásnak egyenesen születni kell!" - véli.

"Egy 14 éves fiúnak Felcsúton mennyi esélye lesz, hogy érettségit szerezzen? Mennyi esélye lett volna a miniszterelnök családjának, hogy a fiuk az ELTE jogi karán végezzen ilyen szabályok mellett?" - tette fel a kérdést Karácsony Gergely.

Harrach és a Való Világ

"Ha a családokat megvédjük, megvédjük az országot is és a nemzetet is" - vezette fel mondnanivalóját a KDNP frakcióvezetője, hozzátéve, hogy hamarosan beterjesztik a családvédelmi törvényt. Harrach Péter különböző előrejelzéseket ismertetett, így az egyik szerint Magyarországon a gyermekvállalási kedv növekedni fog, ezért 8,5 millióan leszünk majd a század végén, amiből 900 ezer betelepülő. A legrosszabb szcenárió szerint 5,2 millió magyar lesz a század végén.

A KDNP-s politikus szerint a közgondolkodást kell megváltoztatni ahhoz, hogy az optimista forgatókönyv valósuljon meg. Egy családi beszélgetést is idézett, mint mondta, családja legfiatalabb tagja azt mondta, a közgondolkodást a való világ formálja.

Matolcsyt interpellálják a legtöbben

Az elmúlt hetekhez hasonlóan a nemzetgazdasági minisztert interpellálja a legtöbb képviselő. A szocialisták többek között arra kíváncsiak, lesz-e pénz az önkormányzati intézményekre, milyen megszorítások várhatók jövőre. Matolcsy Györgyöt, vagy parlamenti állandó magyar hangját, Cséfalvay Zoltánt egy fideszes is kérdezi, mégpedig arról, hogy „Már a bankok is a kiskapukat keresik?”.

Az ellenzék ugyanakkor a nemzetierőforrás-minisztert is célba veszi: Pörzse Sándor arra kíváncsi, „Mikor lesz végre bátorsága férfiként viselkednie”, a szocialisták arra, mikor derül ki, mit tervez a kormány a rokkantakkal.

Harrach Péterrel indul a parlament

Harrach Péter napirend előtti felszólalásával kezdődik a parlament ülése. A KDNP-s politikus beszéde a „Családvédelem, országvédelem, nemzetvédelem” címet kapta. Majd Karácsony Gergely (LMP) ”Találkozás egy fiatalemberrel” címmel tart felszólalást. A jobbikos Apáti István a „Hol a határ?” kérdést teszi majd fel napirend előtt. Az MSZP nevében Szekeres Imre beszél a munkahelyteremtésről. Végül Rogán Antal szólal fel a jogok és kötelezettségek helyes egyensúlyáról.

Harrach Péter

A bírák pótlásáról döntenek

Az új alaptörvény korhatárra vonatkozó rendelkezése miatt jövőre nyugdíjba vonuló bírák pótlásáról és az év elején létrejövő közszolgálati egyetem működtetésének szabályairól is dönt ma a parlament. Az alaptörvény szerint ugyanis a bírák szolgálati jogviszonya - az eddigi 70. életév helyett - a 62-ről fokozatosan 65 évre emelkedő általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig állhat fenn, ezért jövőre 274 bíró vonul nyugállományba. Mivel ők nagyjából 40 ezer ügyben járnak el, azért, hogy pótlásuk időben megtörténhessen, fideszes képviselők törvényjavaslatot nyújtottak be.

Az indítvány alapján az ítélőtáblák, a Fővárosi Bíróság, valamint a megyei bíróságok elnökeinek október 31-ig kell meghatározniuk, hogy az álláshelyek betöltése érdekében az ítélőtáblán mely ügyszakban, a Fővárosi Bíróság és a megyei bíróságok illetékességi területéhez tartozó kerületi, illetve városi bíróságokon milyen ügyszakban kell pályázatot kiírni. A pályázat kiírásának határideje november 15., pályázni december 15-ig lehet.

Dönt ma a parlament a jövő év elején a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem közigazgatás-tudományi karának jogutódaként létrejövő Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezetének, működésének és finanszírozásának részletszabályairól is.

Szavaz az Országgyűlés a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete tavalyi évi jelentésének elfogadásáról, egy innovációs és fejlesztési eseti bizottság létrehozásáról és arról is, hogy - csatlakozva a Horvátországból induló kezdeményezéshez - felkérik-e az önkormányzatokat, hogy közigazgatási területükön tiltsák meg a genetikailag módosított szervezetek alkalmazását az agrárgazdaságban.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!