szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Navracsics Tibor szerint most nem a kormány tehet a 300 forintos euróról, a Jobbik devizahiteles javaslata a kormány szerint életképtelen, és kiderült az is, eddig több mint 200 millió forintot fizetett ki az állam a 2006 őszi rendbontás károsultjainak. A parlament dönt a végtörlesztéses törvény módosításáról, a nyugdíjba vonuló bírák pótlásáról és az év elején létrejövő közszolgálati egyetem működtetésének szabályairól.

Most érkezett

Véget ért az azonnali kérdések órája

Véget ért az azonnali kérdések órája, és ezzel együtt a hvg.hu folyamatos közvetítése is. A parlament a továbbiakban dönt a végtörlesztéses törvény módosításáról, a nyugdíjba vonuló bírák pótlásáról és az év elején létrejövő közszolgálati egyetem működtetésének szabályairól.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Navracsics: most nem a kormány tehet a 300-as euróról

"Ma délre a forint elérte a 300-as euró-átváltási árfolyamot. Senki sem tagadhatja, hogy ez egy lélektani határ. Egyrészt azért, mert a devizahitelesek nehézségeit tovább fokozza, másrészt azért, mert ez az egyetlen szám jól jelzi a kormányzati politika kudarcát. (...) A kormány nem tudja kezelni a válságot. Ezt láthatjuk a forint mélyrepülésében és a munkahelyek megszűnésében is" – mondta Navracsics 2009-ben. Ezt idézte fel Scheiring Gábor a parlamentben, amelyre egyénként éppen Navracsics Tibor reagál a kormány részéről.

Navracsics elismerte, hogy ezt mondta, de szerinte a körülmények ma már mások, mivel ma az euróválság minden országra kiterjed. De a kormány most azon dolgozik, hogy az ország stabil lábakon álljon, és Magyarország a legversenyképesebb ország legyen. "Nem vagyunk optimisták, mi csak felelős gazdaságpolitikát tudunk ígérni" – tette hozzá.

Orbán helyett Navracsics is megteszi

A 300-as euró hete: mikor látják be végre az ország érdekében, hogy Matolcsynak mennie kell? – ezt a kérdést tette fel az LMP Orbán Viktornak. A miniszterelnök nem ér rá, így Navracsics Tibor válaszol.

2006 őszének szelleme kísért

Többirányú, súlyos, nehezen reparálható károkat okozott a 2006. őszi rendőri fellépés – válaszolta a Belügyminisztérium államtitkára a fideszes Gulyás Gergely kérdésére. Mint Kontrát Károly mondta, 131 károsultnak összesen 245 millió forintot fizett ki eddig az állam.

Cséfalvay: a Jobbik javaslata bedöntené a forintot

A jobbikos Z. Kárpát Dániel ismét elmondta, pártja számára a devizahitelek forintosítása lenne az egyetlen elfogadható megntőöv, de amíg ez nem valósul meg, addig is azt várják, hogy a hitelesek résztörleszthessék hiteleiket kedvezményes árfolyamon. Azaz aki nem tudja a hitelét egyösszegben visszafizetni az év végéig, de van valamennyi megtakarítása, az is élhessen a kedvezménnyel, és törleszthessen egy nagyobb összeget.

Cséfalvay Zoltán szerint ez a javaslat nem életképes, mivel ez bedöntené a forintot.

Ragaszkodik Orbánhoz a Jobbik

Az ígéretek ellenére miért nem vonta eddig vissza Kertész Ákos Kossuth-díját? – ezt kérdezte volna Pörzse Sándor Orbántól, aki viszont most nincs az ülésteremben. A jobbikos képviselő nem elégszik meg a helyettesítéssel, ragaszkodik ahhoz, hogy a kormányfő válaszoljon. Orbánnak ezért a következő ülésen kell reagálnia.

Orbán Viktor

Véget értek az interpellációk

Most az azonnali kérdések és válaszok órája következik.

"Tényleg muszáj ilyen demagógnak lenni?"

Göndör István szerint az MSZP úgy adta át a Fidesznek az országot, hogy "Magyarország elindult a krízisből kivezető úton, segélyek nélkül a pénzpiacokról is finanszírozni lehetett. Matolcsy viszont letérítette az országot erről az útról: drágította a hiteleket, gyengítette az eurót". Mint mondta, a jövő évi költségvetés mindenkinek rossz, "mindenki tragédiaként éli meg".

A szocialista politikus azt kérdezte: "nem gondolja-e azt, hogy a nagyobb jövedelműeknek, mint önnek, többet kellene vállania a terhekből nehezebb időkben?".

"Tényleg muszáj ilyen demagógnak lenni? Itt tartunk, hogy egymás zsebében turkálunk?" – reagált Cséfalvay Zoltán. A nemzetgazdasági minisztérium államtitkára szerint nem éppen olyan helyzetet örökölt a kormány, mint ahogy azt Göndör István leírta. Csáfalvay ismét elmondta, hogy a kormány új, jobb adórendszert hozott létre, csökkentette a vállalkozások terheit, megalkotta a Széll Kálmán-tervet, és segítette a devizahiteleseket. Mindezekenek köszönhetően szerinte az ország a világ egyik legversenyképesebb országa lehet.

Göndör István

Ki üzent hadat a rokkantaknak?

Varga László MSZP-s képviselő a rokkantnyugdíjasok ügyében interpellálta a Nefmi államtitkárát. A kérdés az, hogy mi fog történni, félnek, bizonytalanok a rokkantnyugdíjasok – tette fel a kérdést a politikus. Hogy mit tervez a kormány jövőre a rokkantnyugdíjasokkal, arról részletesebben itt olvashat!

Soltész Miklós államtitkár válaszában azt mondta, Gyurcsány Ferenc üzent hadat a rokkantnyugdíjasoknak, és nem a kormány. Azt azonban Soltész is elismerte, hogy tarthatatlan, hogy ma 940 ezer ember él rokkantnyugdíjon, akik közül 380 ezren kapnak korhatár feletti ellátást. A kormány szerint ezért felül kell vizsgálni az egész rokkanttá nyilvánítási és ellátási rendszert.

Az államtitkár a jövő évi terveket tekintve azt mondta, akik már rokkantnyugdíjasok és nyugdíjkorúak, azok nyugdíjasok maradnak. A kormány azokat vizsgálja felül, akiknek az egészségi állapota helyrejött, azaz szavai szerint az I-es és II-es csoportúaknak nem kell aggódniuk. A többeikről a szakértők döntik el, hogy rehabilitálhatók-e, vagy sem.

A spekulánsok ellen küzd az LMP

Scheiring Gábor LMP-s képviselő interpellációjában a spekulációs adóról beszélt, amelyet az Európai Bizottság is javasol. Mint mondta, az LMP szerette volna az adót meghonosítani, ám a kormány ezt az összeget lenyelte, és nem tett semmit a spekuláció visszaszorítása érdekben.

Pedig az adó kivetése komoly forrásokat jelentene a költségvetésnek, és az árfolyamra is hatással lenne. Milyen konkrét lépéseket tesz a kormány a spekuláció visszaszorítása érdekében? – tette fel a kérdést.

Cséfalvay Zoltán válaszában azt mondta, az Európai Bizottság ehhez a nem ortodox eszközhöz nyúlt vissza, ám a Bizottság is arra hívta fel a  figyelmet, hogy az adó kivetésének negatív hatása, hogy a GDP visszaesik. Az államtitkár több ország példáján keresztül ecsetelte, hogy miért káros az adó, és hogy nincs mögötte egység.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!