"Légvárépítés és nagyotmondás" folyt az elmúlt egy évben Nyíregyházán a fideszes vezetésű önkormányzatnak köszönhetően – jelentette ki Nagy László, az MSZP közgyűlési frakcióvezetője, a város korábbi alpolgármestere a párt helyi szervezetének évértékelő sajtótájékoztatóján hétfőn Nyíregyházán.
A Fidesz a választási kampányában és a ciklus elején azonnali megoldásokat ígért például a csapadékvíz elvezetésének problémájára, a város költségvetési egyensúlyának megteremtésére, illetve a működési költségek megtakarítására, ehhez képest azonban 700 milliós működési hitel felvételére volt szükség ebben az évben – fogalmazott Nagy László. A MSZP frakcióvezetője bírált és légvárnak nevezett több, az önkormányzat által elindított projektet, így a Sóstó fejlesztését, valamint a turisztikai vonzerő növelését és a szezon kitolását.
Ehelyett elbocsátásokról, ismerősök, barátok, rokonok fontos pozícióba helyezéséről, politikailag lojális emberek kinevezéséről szóltak a hírek. Az önkormányzat következetlen döntések sorozatát hozta meg, az új struktúrában "szétkente" a felelősségi rendszert, és csorbította a képviselő-testület döntési jogkörét – sorolta a szocialista politikus. Nagy László szerint az önkormányzat vezetése hátat fordított a bérből élőknek, a pedagógusoknak, a sportot és a kultúrát szerető nyíregyháziaknak.
A fiskális szemléletnek az oktatás látta kárát, mivel az intézményrendszert "ötletszerű átgondolatlansággal" szervezte át az önkormányzat – tette hozzá a frakcióvezető. Kovács Ferenc, a város Fidesz-KDNP-s polgármestere hétfői sajtótájékoztatóján arról beszélt: az intézményrendszer eddigi átalakításával és a hitelek átütemezésével hosszú távra megoldotta finanszírozhatóságát a nyíregyházi önkormányzat.
A pénzügyi helyzet stabilizálása érdekében 2011-ben szigorú takarékossági intézkedéseket vezetett be és hajt végre a helyhatóság – közölte a polgármester. Átszervezték az önkormányzati hivatalt, ennek eredményeként 53 millió forintot takarítanak meg, a közintézményeknél és a helyhatóság gazdasági társaságainál egyaránt 10 százalékos megtakarítást írtak elő. A kiadások lefaragására átalakították az oktatási és a szociális intézményrendszert, míg a közművelődési intézményeknél az év végére fejeződik be az átszervezés.
A rövid távú finanszírozás is hamarosan megoldódik, mivel december 31-én lejár a folyószámla-hitelezés banki szerződése, és várhatóan jobb kondíciókkal köthetnek majd új megállapodást – tette hozzá Kovács Ferenc.