Tüntetni fognak a nyerőgépesek a szerencsejáték szövetség szerint

A meglévő 24 ezer nyerőgépből várhatóan 17 ezret vonnak ki a forgalomból az üzemeltetők az adóemelés miatt novemberig, aminek nyomán a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) becslései szerint 30 ezer ember válik munkanélkülivé.

  • MTI MTI
Tüntetni fognak a nyerőgépesek a szerencsejáték szövetség szerint
A szövetség ezért a november 1-jén életbe lépő adóemelés jövő év végéig való elhalasztását szorgalmazza, ugyanis akkorra válik lehetővé a gépek szerveralapú üzemeltetése.

A szervezet hétfői közleményében jelzi: tavasszal újabb gépleadási hullám várható, így 5 ezer gépnél aligha marad több a piacon. Akkor lép életbe ugyanis a dupla adó, amely nyomán nemcsak a gépenkénti havi fix 500 ezer forintot kell majd megfizetni, hanem gépenként havi 300 ezer forint bevétel felett még a 20 százalékos adót is.

Az MSZSZ szerint a munkavállalók a szektorban tüntetéseket fontolgatnak, mert "az iparágat lenullázzák, több tízezer embert tesznek földönfutóvá, vállalkozásokat, gyártókat, forgalmazókat és üzemeltetőket teljesen megfosztanak bevételeiktől, kenyérkereseti lehetőségüktől".

MTI

A közlemény idézi Schreiber Istvánt, a szövetség elnökét, aki elmondta: az MSZSZ elnöksége meg van győződve arról, hogy "a parlament által megszavazott, drasztikus játékadó-emelést tartalmazó törvény várható hatásaival sem a magyar kormány, sem a képviselők nincsenek tisztában". Megjegyezte, hogy a nyerőgép-ágazat az adóemelést megelőzően is küzdött a recesszióval, az utóbbi 5 évben több mint tízezer játékhely szűnt meg.

A szeptember közepén megszavazott játékadó (különadó) emelés, mely az adót a gépenkénti havi 100 ezer forintról 500 ezer forintra emelte, nem az eddigi terhek további növelését, hanem az iparág végét jelenti a szakmai szervezet szerint. Úgy vélik, az ilyen mértékű adóemelés a tiltással egyenértékű.

A közlemény kiemeli, hogy az iparág az elmúlt években átlagosan 70 milliárd forintot fizetett a költségvetésbe adók és járulékok formájában, és mintegy hatvanezer embert foglalkoztatott. Most egyetlen megoldás marad számukra: vállalkozásaik megszüntetése, alkalmazottaik elbocsátása. Az ágazat mintegy 12 ezer vendéglátóhelyen működik, melyek döntő többsége a pénznyerő automatákból származó bevételből tartja fenn magát – teszik hozzá.

A szervezet úgy véli: az adóemelés következtében az ágazat játékhelyeinek száma februárig 90 százalékkal csökkenni fog, így a játékadó-bevétel az ötszörös emelés ellenére is alacsonyabb lesz, mint a jelenlegi havi 2,3 milliárd forint.

További, mintegy 9 milliárd forintos költségvetési bevételkiesést fog eredményezni a kieső engedélyezési, illetve a hitelesítési díj. Mivel az újgép-beszerzés teljesen meg fog szűnni, ezért további 1 milliárd forint áfabevétellel sem számolhat a költségvetés.

A létszámleépítések miatt pedig mintegy 5 milliárd járulékbevételtől esik el az állam, a cégek eredménycsökkenése miatt pedig körülbelül 3 milliárd forint nyereségadó és iparűzési adó-bevétel sem fog az államkasszába befolyni – véli a Magyar Szerencsejáték Szövetség.

A közleményben jelzik: az ágazat kész minden szakmai segítséget megadni a hatóságoknak ahhoz, hogy az átláthatóságot növelő szerveralapú üzemeltetésre minél gyorsabban és zökkenőmentesebben át lehessen állni.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.