szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az információs jogok újból kicsúsznak a közösségi ellenőrzés alól, írja három jogvédő szervezet, amely emiatt az Európai Bírósághoz fordult a kormány által megszüntetni tervezett ombudsmani intézmény megvédése érdekében.

Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért az ombudsman-rendszer védelmében az Európai Unió Bizottságának elnökéhez fordult, azt kérve, hogy az Európai Bíróságnál indítson eljárást Magyarország ellen - írja közleményében a három jogvédő szervezet.

A szervezetek szerint a szabadelvű jogállam és a rendszerváltás egyik fontos intézményének, a független adatvédelmi biztos hivatalának kormány által tervezett megszüntetése sérti az Európai Unió jogrendjét.

Az adatvédelmi ombudsman szerepét hangsúlyozva a jogvédők azt írják, hogy a hivatal a tekintélyelvű állam „átlátható állampolgár-átláthatatlan állam!” elvét az „átlátható állam-átláthatatlan állampolgár!” igényével váltotta le.

Az elmúlt időszak, amelyet a titokban, névtelen szerzők által előkészített Alaptörvény és az ugyanígy megírt sarkalatos törvények, valamint az újra terjedő nyilvánvalóan jogsértő titkosítások is fémjeleznek, azt mutatja, hogy az információs jogaink újból kicsúsznak személyes hatalmunkból és közösségi ellenőrzésünk alól - írják közleményükben.

A kormánytöbbség, eddigi gyakorlatának megfelelően, a létrehozandó Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság élére saját politikai kliensét állíthatja majd, akitől nem várható, hogy az állam és az egyre kiterjedtebb állami befolyás alatt álló vállalkozói tőke jogsértéseit bírálja - mutat rá a közlemény. Azzal a politikai döntéssel pedig, amellyel törvényhozási úton az adatvédelmi biztos hivatalát megszüntette, álláspontunk szerint rosszul mérte fel mozgásterét - írják.

A 2011 júliusában elfogadott, az információs önrendelkezésről és az információszabadságról szóló törvény megszünteti az intézményt és el is elmozdítja hivatalából a kormánnyal szemben többször - adott esetben a bíróság által is megerősítetten - kritikát megfogalmazó jelenlegi adatvédelmi biztost, írják, hozzátéve, hogy a helyzet nem jóvátehetetlen, a kormánytöbbség az év végéig, az adatvédelmi biztosi funkciót megszüntető törvény módosításával még helyrehozhatja ezt a hibát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!