szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Budapest vezetése feljelentést tett a Vízművek és a Csatornázási Művek privatizációja ügyében - közölte a Főpolgármesteri Hivatal. A két cég privatizációjának felülvizsgálatát Tarlós István a megválasztása óta tervezi. Atkári János volt főpolgármester-helyettes, Tarlós főtanácsadója szerint az ügylet tiszta volt, Demszky ellen nem indulhat eljárás.

A szakemberek hosszas vizsgálata alapján és javaslatára a városvezetés feljelentést tett a Fővárosi Vízművek és a Fővárosi Csatornázási Művek privatizációjával kapcsolatban - írja közleményében a Főpolgármesteri Hivatal. A Fővárosi Főügyészség nyomozást rendelt el a két cég 1997-es privatizációja miatt, a hűtlen kezelés gyanúja miatt folyó eljárást a Nemzeti Nyomozó Iroda gazdaságvédelmi főosztálya folytatja. A nyomozás egyelőre ismeretlen tettes ellen folyik - áll a közleményben.

A Fővárosi Vízművek részvényei 25 százalékát 1997 áprilisában adta el a főváros. Fél évvel később a csatornázási művek 25 százalékát is eladták. (Mindkét szerződést Demszky Gábor volt főpolgármester és egykori helyettese, Atkári János írta alá; utóbbi jelenleg Tarlós István főpolgármester pénzügyi főtanácsadója.)

Mint írják: az akkori ellenzék élesen bírálta a közművégek magánkézbe adását, mert a privatizációs szerződések nem tartalmaztak garanciát a fejlesztésekre és a szolgáltatás színvonalának emelésére, nem szabtak gátat az árak emelkedésének. A francia és német tulajdonosok viszont minden évben több milliárd forintos nyereséget vihettek ki az országból.

Atkári János a Klubrádiónak nyilatkozva kedden elmondta: a Fővárosi Vízművek és Csatornázási Művek privatizációja tiszta volt. A volt főpolgármester-helyettes - aki annak idején maga vezényelte le a két cég részleges magánosítását - úgy fogalmazott: Demszky Gábor volt főpolgármester ellen nem indulhat eljárás.

Franciák és németek

A Vízművek privatizációjának folyamata 1994 és 1997 között zajlott. 1995-ben és 1996-ban készültek előkészítő tanulmányok, amelyek alapján a főváros úgy döntött, hogy a részvénypakett 25 százalékát, plusz egy szavazatot ad el. A főváros kétfordulós nemzetközi pályázatot hirdetett. A második fordulóba jutott négy pályázó időközben két-két konzorciummá alakult.

A Fővárosi Önkormányzat által létrehozott bíráló bizottság előbb a szakmai-műszaki pályázatokat, majd ezt követően a pénzügyi ajánlatokat értékelte, a döntés végülis az árajánlat alapján született meg. A győztes pályázó 16,5 milliárd forintot ajánlott a részvénycsomagért, 3 milliárd forinttal többet, mint a másik pályázó. A döntés eredményeképpen a Fővárosi Vízművek privatizációs szerződését 1997 első negyedévében írták alá.

Atkári János
Fazekas István

A Fővárosi Vízművek 23,65 százalékos tulajdonosa a Hungáriavíz Zrt., amely a francia Suez Environnement S.A. és a német RWE Aqua GmbH közös projektszervezete. A Sueznek további 0,87, az RWE-nek pedig további 0,84 százalékos részesedése van a társaságban. A Fővárosi Önkormányzat a Vízművek részvényeinek 73,6 százalékát birtokolja. Minimális tulajdonrésze van a cégben Budaörs, Budakeszi, Halásztelek, Szigetmonostor és Szigetszentmiklós önkormányzatának.

A Fővárosi Csatornázási Művek részvénycsomagjának 25 százalékát, plusz egy szavazatot a főváros ugyancsak 1997-ben adta át 25 évre a Berliner Wasser Betriebe (B.W.B.) és a Compagnie Générale des Eaux (C.G.E.) cégek által alkotott konzorciumnak. Az 1997. november 19-én aláírt szerződés meghatározott üzemeltetési és szakmai irányítási jogok gyakorlásának átengedéséről is rendelkezett - olvasható a társaság honlapján.

2000 nyarán a B.W.B. az általa birtokolt részvények tulajdonjogát átruházta a Berlinwasser Holding AG-re. Időközben a C.G.E. neve megváltozott és 2002 márciusában a részvényeit átadta a Vivendi Environnement társaságnak, amelynek új neve Veolia Environnement S.A.

Nem tréfálnak

Tarlós István tavaly októberben a Hír TV-nek adott interjújában a vegyes tulajdonú cégekkel kapcsolatban azt mondta: amit lehet "vissza akarnak csinálni". "Nem fogunk tréfálni. Ha ezeket a szerződéseket nem fogják nagyon rövid időn belül ezek a külföldi tulajdonosok úgy módosítani, hogy a város számára lényegesen kedvezőbbek legyenek, akkor egy jogászcsapat addig fogja keresni a szerződésszegéseket, amíg meg nem találja" - jelentette ki a főpolgármester.

A Fővárosi Közgyűlés 2010. október 27-i ülésén döntött arról, hogy felülvizsgáltatja a Főgáz, a Vízművek és a Csatornázási Művek privatizációs szerződését. A Főgáz vezérigazgatóját a városvezetés akkor le is váltotta; a Vízművek és az FCSM esetében ezt nem tehette meg, tekintve, hogy a főváros 1997-ben e két társaság menedzsmentjogait is eladta.

A privatizációs szerződések felülvizsgálatát figyelembe véve nem érdektelen, hogy az elmúlt években kizárólag a vegyes tulajdonú fővárosi közműszolgáltatóknál nem zajlott vagy zajlik rendőrségi vagy ügyészségi nyomozás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Generali biztosítja a Fővárosi Csatornázási Műveket

A Generali Providencia Biztosító nyerte azt a hirdetmény közzétételével indult tárgyalásos közbeszerzést, amelyet a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. indított, négy évre szóló vagyon- és felelősségbiztosításra - az eredmény a legutóbbi Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.

MTI/Világgazdaság Gazdaság

Budapest átvenné a vízműveket

A Világgazdaságnak Boross Norbert, Fővárosi Vízművekben 13 százalékban tulajdonos RWE Hungária Kft. képviseletében azt mondta: "számos területen, köztük vízügyekben is tárgyal az önkormányzat a többi tulajdonossal, ajánlattételig azonban még nem jutottak el".