szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Budapest volt főpolgármester-helyettese szerint abból lehet következtetni arra, hogy Mesterházy Ernő a körúti villamosok beszerzésekor a Siemensért lobbizott, hogy a másik két pályázót megpróbálta befeketíteni – derül ki Atkári Jánosnak a BKV-nyomozás során tett és a hvg.hu birtokába jutott vallomásából.

Budapest egykori főpolgármester-helyettese 2002-ben ismerte meg Mesterházy Ernőt. Előbbi vallomása szerint Atkári Jánosnak és Bőhm Andrásnak, az SZDSZ akkori fővárosi frakcióvezetőjének Demszky Gábor mutatta be Mesterházy Ernőt. A főpolgármester közölte: „a Városháza és a civil üzleti körök között a szervezést egy olyan emberre bízná, akivel nemrégen került kapcsolatba, és ezen személy jelenléte a legtisztább keretek között biztosítaná a hiányzó kapcsolatot”.

Ez a személy volt Mesterházy Ernő, aki „Demszky szerint a liberális politikai köröknek kívánt segíteni”. Atkári a vallomásában azt mondta: az akkor már sikeres, gazdag vállalkozó hobbiból dolgozott, a főpolgármester 2002-es kampányához is segítséget nyújtott. Ahogyan a sajtóban, Atkári a rendőrségi vallomásában is megemlítette, hogy Mesterházy „egy-két alkalommal használt öltönyeit Demszkynek adta”. (Úgy tudjuk, az öltönysztori egyébként nem igaz.)

Atkári és Bőhm a 2002-es önkormányzati választás után akarták tisztázni Mesterházy Ernő szerepét, „elhelyezni őt a városházi rendszerben”. A két politikus közölte az új emberrel, hogy milyen elvárásaik vannak vele szemben. Az akkori főpolgármester-helyettes átadott egy feljegyzést Mesterházy Ernőnek, amely tisztázta, hogy maradhat távol egymástól a pártfinanszírozás és a főpolgármesteri hivatal.

Nem is kérdezhet

Atkári szerint ezt a feljegyzést Demszky még 2000-ben kérte tőle, amikor az SZDSZ elnöke lett. „Ő (mármint Mesterházy Ernő - a szerk.) ezt átolvasta, és úgy nyilatkozott, hogy elfogadja a feltételeket. A megbeszélésről természetesen tudott Demszky Gábor is. Én azt éreztem Mesterházyn, hogy ő ezt nem vette komolyan” – vallotta Atkári János.

Atkári János most Tarlós István pénzügyi főtanácsadója
Fazekas István

Mint mondta: ezt követően még egyszer – 2002 novemberében vagy decemberében – találkozott Mesterházy Ernővel, amikor utóbbi a főváros beruházási tendereiről, és a fővárosi cégek működéséről érdeklődött. „Azt mondtam neki, hogy a beruházásokkal kapcsolatban ami nyilvános adat, arról kap felvilágosítást, de a többiről még kérdeznie sem szabad”. Atkári szerint Mesterházy Ernőn látszott, hogy „számára kevés ez az információ”.

A jegyzőkönyvből kiderül: Atkárinak a vallomástétele közben jutott eszébe, hogy Mesterházy Ernő a nagykörúti villamos-beszerzésre rákérdezett, de a volt főpolgármester-helyettes erre azt mondta, hogy „ez úgy folyik, ahogyan annak kell, de ő ebbe nem folyhat bele, és semmilyen további információt nem kaphat”. Atkárinak sajátos teóriája van arról, miként lobbizott Mesterházy Ernő annak érdekében, hogy a Siemens nyerje a villamostendert.

Utalt arra, hogy Mesterházy megvezethette a főpolgármestert, arról tájékoztatta ugyanis Demszkyt, hogy „aggályosnak mondható befolyásolási kísérlet történt, vagy történhetett” a tenderrel kapcsolatban. Az információ az volt, hogy az Európai Beruházási Bank – amely hitelt nyújtott a fővárosnak az új villamosok beszerzéséhez – közép-európai vezetője egy bécsi cukrászdában tárgyalt az Alstom képviselőjével. Az Alstom mellett a Siemens és a Bombardier pályázott a villamosprojektre.

Az magánügy

Atkári azt vallotta, hogy Mesterházy Ernő a harmadik pályázóról, a Bombardier-ről „tett olyan kijelentést, hogy az egy komolytalan cég, más város már ’befürdött’ vele”. A volt főpolgármester-helyettes ebből azt a következtetést vonta le: „mivel a Siemenst Mesterházy részéről semmilyen támadás nem érte, hogy tulajdonképpen Mesterházy a Siemenst támogatta”.

A fentiek miatt – vallomása szerint – Atkári János kitiltotta Mesterházy Ernőt a Városházáról és a hivatalból, és ezt elmondta Demszkynek is. A volt főpolgármester-helyettes azt javasolta főnökének, hogy „egyáltalán ne tartson kapcsolatot” Mesterházyval, „de ha tart, akkor az az ő magánügye”. Atkári tudomása szerint Mesterházy Ernő ezt követően nem járt be a Városházára, de a főpolgármesterrel továbbra is kapcsolatban állt.

Atkári János 1994 és 2004 között volt Budapest gazdasági ügyekért felelős főpolgármester-helyettese. A 2002-ben kezdődött önkormányzati ciklusban megromlott a viszonya Demszky Gáborral, aki 2004-ben csaknem minden hatáskörét elvonta. Posztjáról ezt követően sem mondott le, így 2006-ig lényegében hatáskörök nélküli főpolgármester-helyettes volt. Jelenleg Tarlós István főpolgármester pénzügyi főtanácsadója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Tarlós Atkáriról: „maradéktalanul becsületes és kiváló szakember”

Állami beavatkozást szeretne a főváros pénzügyi helyzetének rendezésére Tarlós István főpolgármester, aki az Állami Számvevőszéktől is vizsgálatot kér Budapest pénzügyi helyzetéről. Többek közt ez derült ki Tarlós szerdai, a fővárosi Városháza egyik, három magyar zászlóval kifejezetten a sajtótájékoztató tiszteletére föllobogózott helyiségében tartott sajtótájékoztatóján. Kiderült: a négyes metró első szakaszát legkorábban 2014-ben adják át, a Fővárosi Közgyűlésnek pedig nyolc bizottsága lesz. Ötöt a Fidesz-KDNP, kettőt az MSZP, egyet-egyet az LMP és a Jobbik fog elnökölni.

Pelle János Vélemény

Atkári János a Városháza „hadiköltségvetéséről”

A február utolsó hetében elfogadott, 2011 évi fővárosi költségvetés, és az ehhez kapcsolódó racionalizálási és takarékossági intézkedések kidolgozásában jelentős szerep jutott Atkári Jánosnak, Tarlós István főpolgármester pénzügyi főtanácsadójának, Demszky Gábor volt helyettesének.

MTI/Népszava Gazdaság

Atkári: kényszerű színvonalromlás Budapesten

Ebben a ciklusban az már nem reális, hogy megőrizzük a város működésének, szolgáltatásainak jelenlegi színvonalát – nyilatkozta a Népszavának Atkári János, a főpolgármester tanácsadója.

hvg.hu Itthon

Így működött a Hagyó-henger – ezt látták belülről az érintettek

Havonta kellett találkoznia Hagyó Miklóssal az FKF Zrt. volt vezérigazgatójának, és „nem volt tanácsos” ellentmondania az akkori főpolgármester-helyettesnek. Bielek Péternek a hvg.hu birtokába került tanúvallomásából kiderül: Hagyó Miklós és Mesterházy Ernő rendszeresen megmondta a cégvezetőnek, hogy a közbeszerzéseken kinek kell nyernie.

hvg.hu Itthon

Atkári: „ideje megijedni a BKV-val kapcsolatban”

„Igen válságos képet mutatnak” a főváros pénzügyeire vonatkozó átadási-átvételi adatok, de legalább fél vagy egy év szükséges ahhoz, hogy „kialakuljon egy tiszta kép” Budapest finanszírozási kockázatairól – mondta az m1 Ma reggel című műsorában Atkári János, Demszky Gábor egykori pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettese, aki most Tarlós István főtanácsadójaként tér vissza a városházára.