szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Azoktól is teljesítményt várunk el, akiket fel akarunk zárkóztatni - mondta Balog Zoltán, a KIM társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási és Roma Stratégiával kapcsolatban a kormány, az Open Society Foundations és a Roma Integráció Évtizede Titkárság Alapítvány által szervezett konferencián tegnap.

Nyitóbeszédében Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár kifejtette, hogy szeretnék az egyeztetéseknek egy fontos állomását, a konzultációs részt lezárni. Már a kormányváltástól elkezdtek dolgozni a romastratégián – emlékeztetett az államtitkár, hozzátéve: csak megvárták, hogy az unió romastratégiája is elkészülhessen.

A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár kiemelte, hogy az uniós romastratégia négy területet ír elő: az oktatást, a foglalkoztatást, az egészségügyet és a lakhatást. A szerdán lezárult társadalmi konzultáció eredményeként még kiemelt fontosságú területként határozható meg a kommunikáció és a közbiztonság – mutatott rá Balog Zoltán.

Lényegesnek nevezte, hogy a program minden területen egyszerre induljon el. Példaként említette, hogy ahol a teleprehabilitációs vagy a telepeket felszámoló programot indítanak, ott kezdődjön iskolai program is, ezeknek a projekteknek kapcsolódniuk kell egymáshoz. Mint mondta, a jövő év elején ebben a szellemben indulnak ezek a programok. A már megkezdetteket is megpróbálják átfogóvá tenni. Az államtitkár beszámolt arról a tervről is, hogy 2000 roma nőt szociális asszisztenssé képeznek ki. Tájékoztatása szerint ha ennek megvalósítása elkezdődik, akkor a helyi közösségek ezt úgy értelmezhetik majd, hogy van valaki, akit azért képeznek, "hogy velünk foglalkozzon", közvetítést vállaljon a hatóságoknál, az intézményeknél, az orvosnál, az ápolónőnél, az iskolánál és a munkaügyi hivatalnál.

A Nemzeti Társadalmi Felzárkózási és Roma Stratégiával kapcsolatosan az államtitkár rámutatott, hogy rettentően fontos a kölcsönösség elve. Ez azt jelenti, hogy akiket fel akarunk zárkóztatni, azoktól is teljesítményt várunk el. Balog Zoltán hozzáfűzte: a stratégia szándékosan nem csak a romákra, cigányokra koncentrál.

Újságírói kérdésre válaszolva Balog Zoltán elmondta: a Kormány várhatóan novemberben fogadja el a keretstratégiát, ám eddig egyetlen uniós ország sem fogadott el olyan roma keretstratégiát, amelyik az Európai Unió roma stratégiai rendszerébe illeszkedik – hívta fel a figyelmet.

A konferenciáhopz kapcsolódó sajtótájékoztatón az államtitkár azt mondta, a stratégia megvalósításához szükséges összegekről csak a most kezdődő közigazgatási egyeztetés után fog tudni beszámolni. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!