szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy ingatlanbefektető 100 milliót meghaladó, az egyik kereskedelmi tévé korábbi elnöke pedig 50 milliósnál is nagyobb magánvagyonát fialtatta Kulcsár Attilánál 2000 körül - hangzott el a büntetőper hétfői tárgyalásán a Fővárosi Bíróságon.

A tanúként meghallgatott egykori médiavezér arról beszélt, hogy akkoriban nagyon elfoglalt volt, csak a munkájának élt, ezért pénzügyeit rábízta egy munkatársára. Kulcsár Attilát ismerősei dicsérték, ajánlották, ezért 55 millió forintot adott át vagyonkezelői szerződés keretében a brókernek. Portfólió-egyenlegéről csak szóban kapott felvilágosítást, a botrány 2003 nyári kirobbanásakor - a tanú elmondása szerint - 80 millió forint hiányzott a számlájáról, emiatt választott bírósághoz fordult, amely követeléseinek egy részét megítélte.

Egy ingatlanbefektető tanúként elmondta, hogy baráti körből javasolták neki Kulcsár Attilát, ezért magánszemélyként 100 millió forint feletti összeget helyezett el a brókernél. Mint mondta: bízott a K and H Bankban, remélte, hogy a pénzintézet garantálni tudja a szabályos portfólió-kezelést. A botrány kipattanása után a tanú választott bírósághoz fordult, amely mintegy 80 millió forintot ítélt meg neki.

A tárgyaláson ismertették azt a kísérő levelet, melyet Kulcsár Attila ügyfeleinek utoljára elküldött portfólió-kimutatásához csatolt, ebben a bróker többi között azt tanácsolta, hogy ne ismerjék el a részvénytranzakciókat, -átvezetéseket, jelezzék, hogy jóhiszeműen jártak el, a tanácsadó tévesztette meg őket. A levél azzal zárult, hogy írója azt kérte: lehetőleg ne kerüljön a belgák - a tulajdonosok - kezébe, mert akkor az fogják feltételezni, hogy az ügyfelek összejátszottak a brókerrel. A büntetőper a héten további ügyfelek meghallgatásával folytatódik a Fővárosi Bíróságon.

Kulcsár Attila és társai ügyében azért folyik büntetőper, mert az ügyészség szerint az elsőrendű vádlott 1998 és 2003 között a K and H Bank brókercégének dolgozójaként rendkívül magas hozamokat ígérve offshore cégeken keresztül jogosulatlanul forgatta ügyfelek - magánszemélyek és egyes állami vállalatok - pénzét, és ezzel sokmilliárdos kárt okozott.

Kulcsár Attila és társai ellen a vád jelenleg sikkasztás - bár a vádhatóság szokatlan módon a vádemelés után fél évtizeddel, 2010-ben a másodfokú eljárásban a Fővárosi Ítélőtábla előtt lehetséges minősítésként felvetette a csalást is -, valamint a vádiratban szerepel még pénzmosás, orgazdaság és okirat-hamisítás.

A vádlottak között vannak Kulcsár egyes ügyfelei, magánszemélyek, illetve állami vállalatok korábbi vezetői. A K and H Bank dolgozói közül ugyanakkor Kulcsáron kívül egyedül a volt elnök-vezérigazgató, Rejtő E. Tibor ül a vádlottak padján, és az FB első fokon őt is felmentette a vádak alól. Abban a több mint három évvel ezelőtt kihirdetett nem jogerős döntésben Kulcsár 8 évet és 230 millió forintos pénzbüntetést kapott, több vádlott-társát pedig letöltendő szabadságvesztéssel, illetve több tíz- vagy százmilliós pénzbüntetéssel sújtották.

A Fővárosi Ítélőtábla tavaly tavasszal megalapozatlanság és eljárási szabálysértések miatt hatályon kívül helyezte az elsőfokú döntést, és az eljárás megismétlésére utasította az FB-t. A sokkmilliárdos sikkasztással vádolt Kulcsár Attila és társainak büntetőperében a megismételt elsőfokú eljárás tavaly december 3-án kezdődött az FB-n.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!