Lomnici-ügy: figyelmeztetést kapott az MTI Hírcentrum főszerkesztő-helyettese

Figyelmeztetésben részesítette kedden az MTI Hírcentrum főszerkesztő-helyettesét Belénessy Csaba, az MTI Nonprofit Zrt. vezérigazgatója a december elején sugárzott felvétel miatt, amelyben kitakarták Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Lomnici-ügy: figyelmeztetést kapott az MTI Hírcentrum főszerkesztő-helyettese

A december 3-án a Duna Televízió és a Magyar Televízió esti híradójában látható, a szlovák állampolgárságától megfosztott 99 éves rimaszombati magyar tanárnőről készült anyag miatt figyelmeztetést kapott az MTI Hírcentrum főszerkesztő-helyettese - közölte az MTI.

"Az említett hírműsorokban, amelyek az MTI Hírcentrum szakmai felügyelete alá tartoznak, súlyos hiba történt, ennek következtében Lomnici Zoltán személyiségi jogai sérültek. Az MTI vezérigazgatója utasítja az érintett munkatársat, tegye hatékonyabbá az adásba kerülő tartalmak kontrollját, hogy ennek segítségével a hasonló esetek a jövőben elkerülhetők legyenek, és ismételten elnézést kér az Emberi Méltóság Tanácsának elnökétől" - olvasható az MTI közleményében.

A főszerkesztő-helyettes nevét az MTI nem említi a közleményben.

A Duna TV és az MTV híradójában az úgynevezett kimaszkolási technikát alkalmazva kitakarták Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét arról a felvételről, ahol Tőkés László nyilatkozik.

Az MTVA vezérigazgatója teljes körű vizsgálatot rendelt el az ügyben, mely múlt csütörtökön zárult le. Az MTVA a vizsgálatban érintett három munkatársa a szakmai hibát elismerte, és vállalta a felelősséget. Az érintett munkatársak vezérigazgatói figyelmeztetést kaptak.

Nagy Navarro Balázs, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének (TFSZ) alelnöke szerint azonban az MTVA nem vizsgálta ki elég alaposan az ügyet. Állítólag az érintettek nem ismerték el felelősségüket, sőt, még arról sem tudnak, hogy figyelmeztetést kaptak volna.

Nagy Navarro Balázzsal együtt hárman éhségsztrájkot hirdettek Lomnici Zoltán kitakarása miatt. Nagy Navarróhoz Szávuly Aranka és a Duna Tv-s Patakfalvy Sándor csatlakozott. Éhségsztrájkjukkal azt akarják elérni, hogy nevezzék meg a Lomnici Zoltán volt főbíró kiretusálásáért felelős embereket, vagyis a kitakarásra utasítást adó vezetőket.

Az MTVA mai közleményében azt írta, "aggódik" Nagy Navarro Balázsért, és a rendkívüli felmondást lebegtette. Az alap szerint a szakszervezetis akciójának nincs világos célja, az csupán "önmegvalósításának sajátos eszköze".

"Az MTVA egyelőre nem él a rendkívüli felmondás eszközével, nem kíván mártírt faragni egy a mérlegelő képességét elveszteni látszó, a mértékadó szakszervezetek által is bírált eszközökkel nyomást gyakorolni kívánó, saját érdekeit képviselő szereplőből" - írta a közlemény. Az MTVA később azt is közölte, munkaügyi bírósághoz fordul, mert a szervezet szerint a sztrájk jogellenes.


Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?