szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az RTL Klubnak és a TV2-nek most az analóg és a digitális sugárzásért is fizetnie kell az államnak, a csúszás fejenként évente hárommilliárd forint pluszkiadást, avagy állami bevételt jelent - írja a Népszabadság. Jövő júliusban ráadásul lejár a csatornák analóg sugárzásra szóló ötéves koncessziós szerződése, így a határidők lebegtetése csak növeli a bizonytalanságot a piacon - teszi hozzá a lap.

A két kereskedelmi csatorna csak addig tarthatja meg monopolhelyzetét, amíg tart a koncessziója – ám ennek óriási a felára, ezért mégis a mielőbbi átállásban érdekelt - írja a Népszabadság. A két kereskedelmi tévé 1997-ben tíz évre kapta meg a koncessziót, 2005-ben, a határidő lejárta előtt két évvel, az ORTT újabb öt évvel meghosszabbította azt az akkor ellenzékben lévő Fidesz tiltakozása ellenére.

Péntek Zoltán, a TV2 jogásza szerint a csatornának nyilvánvalóan az lett volna az érdeke, hogy – amint azt a korábbi szabályozás meg is határozta – 2011. június 30-ával befejezze az analóg földfelszíni platformon való műsorterjesztést, hiszen ezzel nagyon nagy költségeket takaríthatott volna meg. „Ugyanakkor fontos, hogy a lekapcsolás időpontjáig azon háztartások, amelyek kizárólag analóg földfelszíni sugárzás útján néznek televíziót, rendelkezzenek set-top-boxszal, hogy ne maradjanak műsor nélkül.”

Akárcsak a TV", az RTL is régen készen áll az átállásra: három éve fogható az RTL Klub a földfelszíni digitális frekvencián, ezért Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója nyilatkozata szerint számukra a mielőbbi átállás lenne a legmegfelelőbb. Ő is hozzátette azonban: „Nyilvánvaló, hogy ez viszont csak akkor lehetséges, ha erre a teljes infrastruktúra készen áll, azaz teljes az ország digitális lefedettsége és magas a vételre alkalmas készülékek elterjedtsége.”

Azt a Népszabadságnak mindkét csatornánál megerősítették, hogy milliárdos tételt jelent nekik a párhuzamos sugárzás – ráadásul ennek többletköltsége a kitolt határidő miatt Kolosi Péter beszámolója szerint nem szerepel az üzleti tervükben. „Ezenkívül, ha a 2012-es határidő tovább tolódik, jelentős elmaradt hasznunk is keletkezik, hiszen a törvény szerint az analóg jelünkért nem kérhetünk pénzt a kábelszolgáltatóktól.”

Arra a kérdésre, hogyan érintheti jelenlegi piaci pozíciójukat az átállás a sokcsatornás modellre, és hogyan készülnek a piaci verseny erősödésére, Péntek Zoltán azt felelte, a piaci verseny már most is nagyon erős: több mint száz magyar nyelvű csatorna van, s ezek ma már nem kizárólag műsordíjból élnek, továbbá a gazdasági válság hatására a reklámtorta évről évre kisebb, az internet is folyamatosan tért hódít mind a nézők elérése, mind pedig a reklámköltés piacán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!