szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megerősítette az Európai Bizottság kedden, hogy José Manuel Durao Barroso elnök levelet intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz, akinek javasolta, hogy vonjanak vissza két törvényjavaslatot a parlamenttől. Az ügyben megszólaló kormányszóvivő nem árult el részleteket.

Az Európai Bizottság MTI által megkérdezett szóvivője nem kívánt részleteket közölni a levél tartalmáról. Később a brüsszeli szóvivő annyit elmondott, hogy a levélben valóban a központi bank függetlenségével kapcsolatos aggodalmakról van szó. Hozzátette: a bizottság tudatában van annak, hogy a magyar sajtóban számos értesülés megjelent a küldemény szövegéről, ezek valóságtartalmáról azonban nem kívánt - mint fogalmazott - "spekulálni".

Az Európai Bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján azonban - kérdésre válaszolva - Pia Ahrenkilde Hansen megerősítette azt is, hogy a levélben az elnök aggodalmát fejezi ki a magyar jegybankot érintő törvénymódosítási javaslattal kapcsolatban. Emlékeztetett, hogy a bizottság már korábban is jelezte fenntartásait a jogszabály tervezetére vonatkozóan.

A bizottságnak egyebek között azzal kapcsolatban vannak "súlyos kételyei", hogy a javaslat összhangban van-e az uniós alapszerződés 130-as cikkelyével, amely a központi bank függetlenségét igyekszik garantálni a tagországokban. A szóvivő szerint Barroso sajnálatát fejezte ki amiatt is, hogy a javaslat utolsó változatának készítése során az Európai Központi Bankkal (EKB) sem folyt kielégítő konzultáció. Az EKB maga is fenntartásokat jelzett a tervezettel kapcsolatban - tette hozzá Ahrenkilde Hansen. Az elnök a levélben azt is jelezte, hogy ha az uniós jognak nem teljesen megfelelő szabályozás születik, azt utólag kell majd módosítani.

MTI / EPA

A szóvivő szerint az elnök azt tanácsolta magyar partnerének, hogy vonják vissza a parlament elől a két kérdéses javaslatot, és dolgozzanak együtt annak érdekében, hogy ezek teljesen összhangban legyenek az uniós joggal. A bizottság korábbi közlése szerint az Európai Unió küldöttsége már a múlt héten, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott előkészítő tárgyalásokon felhívta a magyar fél figyelmét a brüsszeli aggályokra.

Giró-Szász András kormányszóvivő azonban nem közölt részleteket kedden a levél tartalmáról, újságírói érdeklődésre csak annyit mondott, hogy Orbán Viktor valóban kapott egy levelet José Manuel Barrosótól, amelyre a miniszterelnök a szokásos rendben válaszol majd. A levél tartalmával kapcsolatban csak Barroso elnök adhat felvilágosítást - közölte a szóvivő, hozzátéve: mivel a levelet nem neki írták, nem is olvasta, így a levél hangulatáról sem tud beszámolni.

"Minden a sajtóban megjelent állítással ellentétben akkor amikor Giró-Szász András kormányszóvivő José Manuel Durao Barroso elnök Orbán Viktor miniszterelnöknek irt leveléről nyilatkozott, az Európai Bizottság szóvivőjére hivatkozott és annak mondatát idézte, aki azt mondta: „a bizottság tudatában van annak, hogy a magyar sajtóban számos értesülés megjelent a küldemény szövegéről ezek valóságtartalmáról nem kívánt – mint fogalmazott- „spekulálni”” - közölte a kormányszóvivői iroda a hvg.hu-val.

Korábban az Origo írt arról, hogy Barroso a személyes hangvételű levélben a jegybankról és a pénzügyi stabilitásról szóló törvényjavaslat visszavonására szólította fel a magyar miniszterelnököt.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szintén megerősítette, hogy a kormányfő levelet kapott az Európai Bizottság elnökétől, de ő sem közölt részleteket, csupán annyit tett hozzá, hogy természetesen Orbán Viktor miniszterelnök a szokásos rendben válaszlevelet fog küldeni.

Cohn-Bendit is megszólalt

Kedden levélben fordult Barroso elnökhöz az Európai Parlament zöld frakciójának nevében Daniel Cohn-Bendit és Rebecca Harms. A párt két elnöke szerint A demokrácia és a jogállamiság valódi végét jelentené, ha a magyar parlament december 23-án elfogadná a tervezett új választási törvényt több más, a héten elfogadandó kétharmados törvénytervezetek mellett.

A zöldek ezért arra szólítják az Európai Bizottságot, mint az uniós alapszerződés őrét, hogy vizsgálja ki, továbbra is ragaszkodik-e az EU alapértékeihez Magyarország. Levelükben arra szólítják fel az EB elnökét, tegyen meg mindent, ami jogilag lehetséges, hogy visszaterelje hazánkat az uniós alapértékek szegélyezte ösvényre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!