Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hiába élné meg Orbán Viktor politikai bukásként, ha az "IMF diktálna", valójában az vezetne a bukásához, ha nem engedne Brüsszelnek és az IMF-nek, majd hitel híján a jegybank devizatartalékaival akarná az ország likviditását biztosítani – mondta a hvg.hu-nak Róna Péter közgazdász, aki több mint egy hónapja azt jósolta, az Európai Unió vezetése lecserélné a magyar kormányfőt.

Noha a kormányfő köreiből kiszivárgó információk szerint Orbán Viktor a kormány politikai bukásának tekintené, ha az IMF a 2008-as feltételekhez hasonló kondíciókkal segítené csak ki Magyarországot, könnyen elképzelhető, hogy a kabinet csak abból az „egyfogásos menüből” választhat, amit a hitelnyújtók, a Valutaalap és az Európai Unió tesznek le az asztalra. Ráadásul úgy tűnik, a kormány tárgyalástechnikában sincs a helyzet magaslatán, amikor azokkal konfrontálódik, akiktől pénzt remél. Ha igaz az, amit Orbán Viktor környezetében beszélnek, akkor a kormányfő a végsőkig elmegy. A kérdés csak az, hogy ezzel az ország tárgyalási pozícióját javítja-e, vagy csak saját mozgásterét szűkíti le teljesen, zsákutcába vezetve magát.

„Ha Orbán Viktornak nem sikerül megegyeznie a Valutaalappal, akkor komoly bajban lesz, mert elkerülhetetlen lesz az ország teljes leminősítése, amelynek következtében a kötvényhozamok elszállnak, s mivel a magyar bankrendszer hitelállományának harmadát rövid lejáratú forrásból finanszírozzák, ezek a források is gyorsan kiszáradnak” – mondta a hvg.hu-nak Róna Péter közgazdász, aki már novemberben azt jósolta, hogy Brüsszel új emberre cserélné Orbán Viktort.

Az idő igazolta

Az ismert közgazdász novemberi nyilatkozatát sokan még kétkedve fogadták, csakhogy az idő őt igazolta: a hvg.hu kormányzati forrásai szerint a kabinetben és a Fideszben is úgy ítélik meg az Európai Bizottság ultimátumát, hogy annak célja valójában Orbán Viktor elmozdítása. Márpedig az EU-nak lényegében vétójoga van az IMF-hitelt illetően, így hiába is lenne a Valutaalap rugalmas, ha a feltételeket Brüsszel diktálja.

Orbán Viktor és Matolcsy György a parlamentben
MTI / Beliczay László

Egyelőre a Fidesz teljes mellszélességgel kiáll a kormányfő mellett, így a legizgalmasabb és egyben leginkább aggasztó kérdés, hogy Orbán Viktor végül enged-e vagy sem a nemzetközi nyomásnak. Amennyiben a politikai bukást akarja elkerülni, akkor Róna Péter szerint nincs más választása, engednie kell. Mert elképzelhető ugyan, hogy bukásként élné meg, ha – ahogy ő szokott fogalmazni – az „IMF diktálna”, viszont a többi út, amelyek közül választhat, biztos, hogy a hatalma elvesztéséhez vezetne.

Egyes vélemények szerint Orbán arra játszik, hogy ha nem sikerül megegyeznie az IMF-fel, akkor – azon túl, hogy a gazdasági csodára várna – a jegybank devizatartalékaival biztosítaná az ország likviditását és így élné túl a nehéz időket. Csakhogy Róna Péter szerint ez az út járhatatlan. „Ez a lépés olyan szentségtörésnek számítana, amellyel Magyarország kiíratná magát a nemzetközi pénzügyi rendszerből” – mondta a hvg.hu-nak Róna Péter. Ez pedig a gyakorlatban azt jelentené, a magyar bankrendszer bedőlne, ezáltal Orbán Viktor politikai bukása elkerülhetetlen lenne – véli a közgazdász, aki szerint a rendszer legsérülékenyebb elemeit éppen a magyarországi bankok jelentik.

Róna Péter: Orbán előtt csak egy választás van, ha nem akar bukni

E logika mentén tehát a kormányfőnek nincs más lehetősége, mint a megegyezés.

A nemzetközi nyomás ráadásul nem áll meg Brüsszelnél. Róna Péter emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államoknak jelentős súlya van az IMF-ben. Márpedig a közgazdász szerint Washington jelenleg azt elemzi, hogy követelje-e az új alkotmány visszavonását. „Ezt az elemzést Washingtonban még nem fejezték be, de komoly szinten halad a munka” – állítja Róna, érzékeltetve, hogy nemcsak Brüsszel állhat elő követelésekkel Orbánékkal szemben, hanem az Egyesült Államok is. Ebben a "játékban" viszont Magyarországnak nincs túl sok ütőkártyája.

Igaz, önmagában már az sem túl egészséges, hogy Orbán háborúként éli meg ezt a folyamatot, és úgy állítja be, mintha az IMF diktálna. „Rossz az a megközelítés, amely azon alapszik, hogy az IMF diktál. Az IMF-nek van egy elemzése, amit komolyan kell venni. Lehet bizonyos pontjaival nem egyetérteni, de nem lehet háborúban állni vele és azt hangoztatni, hogy a szervezet diktál” – mutatott rá Róna Péter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

FT: az IMF és az EU figyelmeztette Magyarországot

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU figyelmeztette Magyarországot, hogy nem térnek vissza és kezdenek el tárgyalni addig, amíg hazánk el nem kötelezi magát amellett, hogy változtat a jegybanktörvényről és a pénzügyi stabilitási törvényről szóló javaslatokon - idézi a Financial Times beszámolóját a Portfolio.hu.

MTI/Világgazdaság Gazdaság

Megszakadt IMF-egyeztetés: Orbánék válaszára vár Brüsszel

Egyelőre a magyar kormány válaszára várunk - ettől függ, hogy az Európai Bizottság delegációja mikor és milyen keretek között tér vissza - nyilatkozta a Világgazdaságnak adott interjújában Szűcs Tamás, a Bizottság magyarországi képviseletének vezetője.