szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Délmagyarnak nyilatkozó, Etiópiában élő szegedi történész szerint nem elrabolni, hanem kivégezni akarták a magyarokat Etiópiában.

"Nem elrabolni, hanem kivégezni akarták a magyarokat Etiópiában" – mondta a Délmagyarnak a mekellei egyetemen tanító szegedi történész, Szélinger Balázs. A kutató korábban Szegeden találkozott az Etiópiában szerencsétlenül járt magyarokkal, akikkel abban maradt, hogy mindenben segít nekik.

"Nagyon sokáig e-mail kapcsolatban voltam Fábián Tamással és Szilassi Péterrel, megbeszéltük, hogy összehozom őket az itteni földrajz tanszék munkatársaival. Nem tudom, ebből mi lett, a történetnek ez a szála nagyjából két hónappal ezelőtt megszakadt, nem írtak több e-mailt, és amikor megérkeztek, nem is hívtak fel, holott korábban arról volt szó, én is velük tartok az Afar-földi túrára. Azt hittem, végül lemondtak a túráról. Amikor megtudtam, hogy magyarok haltak meg, gondoltam, hogy ők lehetnek, és elkezdtem nyomozni" – fogalmazott a történész.

Turisták, akik túlélték a merényletet
AP / Elias Asmare

Szélinger Balázs az egyik túlélőtől, a támadáskor megsebesült Vizler Csabától, az MTA SZBK tudományos főmunkatársától tudott meg részleteket. A csoport függetlenül utazott, előbb Mekellébe. Ott terepjárót béreltek, majd elmentek megnézni a vulkánokat. Egy német turistacsoport közelében táboroztak. Kedd éjjel mindkét csoportot megtámadták.

"A németeket támadták meg először, onnan mentek a magyarokhoz, akiket fölébresztettek, sorba állítottak, és elkezdték őket kivégezni. Sokáig az a verzió volt ismert, és én is azt hittem, hogy egy emberrablás fajult lövöldözésbe. Az afarok soha nem rabolnak embert anyagi haszonszerzés céljából, hanem politikai tárgyalási alapként használják a túszokat. Itt tehát kivégzés történt" - fogalmazott a lapnak a történész.

"Négy embert elraboltak, de ez lehet fedőakció is, nem tudom. Miután lelőtték az első két magyart, a másik három menekülőre fogta. Mindez teljes sötétségben történt, a fegyveresek zseblámpát sem használtak, ez is arra utal, hogy nem elrabolni akarták a turistákat. A sötétség szerencsére segítette a menekülőket. Rákérdeztem arra is, hogy egyenruhában voltak-e a merénylők. Azért érdekes, hogy nem abban voltak, mert szervezett csoport általában egyenfelszerelésben dolgozik, különösen, ha idegen kormány áll mögöttük – de ez persze nem zárja ki, hogy az eritreai kormány mögöttük lehet. A lövések állítólag különbözően szóltak, tehát a fegyverek sem egyenfegyverek lehettek" – mondta a szegedi történész, aki szerint összefügghet a magyarok tragédiájával egy másik eset is.

A merénylet túlélői egyébként már hazaérkeztek Magyarországra. A két magyar áldozat holtteste a jelenlegi információk szerint a jövő hét második felében érkezhet Magyarországra - közölte péntek délután Szijjártó Péter.

További részleteket a Délmagyar cikkében olvashat!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!