szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Két év letöltendő szabadságvesztésre ítélte jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla Geréb Ágnest. A szülész-nőgyógyász emellett tíz év foglalkozástól való eliltást kapott.

Súlyosbította a Fővárosi Ítélőtábla Geréb Ágnes büntetését. Másodfokon, jogerősen is két év letöltendő fogházbüntetésre ítélték a szülész-nőgyógyászt, de öt év helyett tíz évre tiltották el hivatása gyakorlásától.  Az elsőfokú ítélet feltételes szabadságra bocsátásáról szóló rendelkezését másodfokon eltörölték - ismertette Czine Ágnes, a másodfokon eljáró tanács elnöke.

Míg az elsőfokú ítélet szerint a büntetés feleidejének, azaz egy évnek a letöltése után szabadlábra bocsáthatták volna a szülészt, addig másodfokon ezt megváltoztatták, így csak a fogházbüntetés kétharmad idejének letöltését követően bocsátható feltételesen szabadlábra Geréb Ágnes - ismertette az ítéletet az MTI.

Az egyik konkrét esettel kapcsolatban- melyben a gyermek holtan jött világra - a bírónő azt mondta: Geréb Ágnes foglalkozási szabályszegés követett el azzal, hogy oxitocin injekciót adott be, amikor nem lett volna szabad, a szülő nőt nem juttatta el időben kórházba, a vállelakadás során alkalmazott módszereket pedig nem megfelelően alkalmazta. Ugyanakkor a bírónő azt mondta: a magzat kulcscsontjának eltörése az adott körülmények között indokoltnak nevezhető, így azzal Geréb Ágnes nem követett el szabályszegést.

Geréb Ágnes a bíróság épülete előtt
MTI / Kovács Tamás
A bíróság megvizsgálta van-e a végrehajtandó szabadságvesztést kiszabó, elsőfokú ítélet enyhítése mellett szóló, méltányolható ok. A másodfokú bíróság azt állapította meg: ilyen méltányolható ok nincs. A bírónő szerint a gondatlanság súlyosabb okát azért állapították meg, mert Geréb sorozatosan, tudatos foglalkozási szabályszegést követett el éveken keresztül. Mint mondta, ezért a társadalom védelme érdekében a lehető leghosszabb, vagyis 10 évre eltiltották foglalkozásától.

Geréb Ágnes elsőrendű vádlott, továbbá a negyed- és ötödrendű vádlottak nem szólaltak fel az utolsó szó jogán. Ilyen szigorú ítéletet egyébként még nem szültetett Magyarországon műhibaperekben.

Kegyelmet kér a TASZ

Az Igazságot Geréb Ágnesnek Mozgalom és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) megdöbbenve fogadta az ítéletet. Álláspontjuk továbbra is az, hogy a tárgyaláson a bábák nem kaptak lehetőséget az érdemi védekezésre. Mint közleményükben írták, habár a nemzetközi szaktekintélyek, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) volt igazgatója is azt igazolta, hogy a magyar bábák nem hibáztak, a bíróság nem vette figyelembe ezeket véleményeket, és elutasította tanúként való meghallgatásukat is.

A bíróság kettős mércét alkalmaz: eltérően ítéli meg a kórházi és az intézeten kívüli szülést. Míg a kórházi orvosok csak a legritkább esetben kerülnek büntetőbíróság elé, és perük többnyire felmentéssel zárul, a bábák ellen szülési komplikáció esetén rögtön eljárás indul – közölte a TASZ. A jogvédők most kegyelmet kérnek Geréb Ágnesre, mint írják, bíznak abban, hogy Schmitt Pál pozitívan bírálja majd azt el. Geréb Ágnes jogi képviselője, Pelle Andrea a hvg.hu-nak azt mondta, a kegyelmi kérvényt jövő héten akarják benyújtani. Az LMP közleményében jelezte, hogy ha Geréb Ágnes államfői kegyelemért folyamodik vagy egy esetleges alkotmányjogi panaszhoz, akkor ahhoz minden jogi segítséget meg kíván adni.

Több eljárás

Geréb Ágnest otthonszülésekkel kapcsolatban egyrendbeli, halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés, valamint egyrendbeli, maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétsége miatt ítélték el. 2010. december végén kiengedték az előzetes letartóztatásból, több mint egy éve házi őrizetben van.

A szülésznő és négy társának ügye négy esetről szól. Az egyik esetben a gyermek a vád szerint a szülés levezetése következtében holtan jött világra, a másik esetben fél évvel később halt meg a kórházban. A másik két esetben a szülő nők kerültek életveszélyes állapotba; ezen esetekben a veszélyeztetés tényét nem tudták bizonyítani.

Geréb Ágnes mai büntetőpere
MTI / Kovács Tamás

A bírósági tárgyalási szakaszban lévő ügyeitől függetlenül Geréb Ágnest 2010. október 8-án előzetes letartóztatásba helyezték foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége és más bűncselekmény gyanúja miatt. Akkor ugyanis az általa vezetett Napvilág születésházban komplikációk léptek fel egy koraszülésnél. A szülésznő Alma utcai központjában felkészítő tanfolyamot tartott, amikor az egyik kismamánál megindult a szülés. A bábák kihívták a mentőket, de velük együtt a rendőrség is kiérkezett, akik kihallgatták a jelenlévőket, majd lezárták a születésházat.

A nevéhez fűződő tragédiák miatt lett szabályozás

Az elmúlt kormányztai ciklusokban a döntéshozók mindig egy Geréb nevéhez fűződő tragédia után álltak hévvel láttak neki az otthonszülés szabályozásának. Évente 200-250 nő dönt úgy, hogy nem kórházban, hanem otthonában vagy egy születésházban szeretné világrahozni gyermekét. Az otthonszülés szabályozására az első próbálkozást még Hováth Ágnes tette meg azután, hogy néhány hét leforgása alatt több olyan eset is történt, amikor mentők segítségét kellett kérni. Igaz, a liberális tárca első javaslata hatalmas felháborodást váltott ki, mivel kötelezővé tették volna az orvosi jelenlétet.

Az MSZP-SZDSZ szakítása után azonban elsikkadt a szabályozás, Székely Tamás akkori egészségügyi miniszer pedig csak civil szervezeti nyomás után volt hajlandó újra napirendre venni az otthonszülést. Ígérete szerint 2009-re el kellett volna készülnie a rendeletnek, de semmi sem lett belőle.

A Fidesz végül szabályozta az otthonszülést, igaz a gyakorlatban nem műkődik. Szócska Miklós jelenlegi egészségügyért felelős államtitkár 2010 decemberében azt mondta, minden anyának joga van eldönteni, hol szül. A kormány 2011 tavaszán rendeletet alkotott az otthonszülésről, amelynek alapja, hogy az anya megválaszthatja hol szül, de csak akkor, ha az nem veszélyezteti a gyerek egészségét.

A szabályozás szerint a szülés levezetőjének működési engedéllyel kell rendelkeznie, amelyet az ÁNTSZ ad ki. Rögzítik azt is, hogy azoknak, akik részt vesznek e szülészeti ellátásokban, milyen képzettséggel kell rendelkezniük, mi a feladatuk, a felelősségük, milyen hatáskörük és milyen dokumentációs kötelezettségük van. A hvg.hu információi szerint egyelőre azonban egyetlen bába sem rendelkezik ezzel a működési engedéllyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!