szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Zárójelentés elfogadásával befejezte munkáját csütörtökön a 100 százalékos önkormányzati tulajdonú szegedi cégek 2002 és 2010 közötti gazdálkodását vizsgáló ideiglenes bizottság. A dokumentum szerint a társaságoknál több szabálytalanság is történt, azokról tudtak a városvezetők, de nem tettek érdemi lépéseket a megakadályozásukra. MSZP-s önkormányzati képviselők bírálták a zárójelentést.

A testület 2010 novemberében kezdte meg munkáját, minden cég esetében egy könyvvizsgálót és egy jogi szakértőt bízott meg, hogy jogszerűségi és célszerűségi szempontok alapján tekintse át a vállalkozások nyolcéves tevékenységét. Gyimesi László, a testület fideszes elnöke elmondta, a szakértők jelképes díjazásért, 50 ezer forintért végezték el a munkát.

A bizottsági többség által - a fideszes és jobbikos tagok szavazataival - elfogadott zárójelentés szerint az önkormányzati cégeknél több szabálytalanság is történt, és bár azokról tudott a városvezetés, érdemi lépéseket nem tett megakadályozásukra.

A zárójelentés részletesen foglalkozik egyebek mellett a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. tevékenységével: ott a dokumentum szerint gyakorlat volt, hogy a társaság különféle beosztású vezetői a saját vagy rokonaik tulajdonában álló cégek közbeiktatásával olyan tevékenységet végeztek, amely egyébként is munkakörükbe tartozott.

A határozattervezet bizottsági vitájában Nagy Sándor önkormányzati képviselő, korábbi liberális városfejlesztési alpolgármester kifejtette: álláspontja szerint Gyimesi László a zárójelentés összeállításakor önkényesen válogatott a korábbi hónapokban született szakértői jelentésekből. A jelentésbe az sem került bele, hogy a környezetgazdálkodási cég ügyét az adóhivatal is vizsgálta, és nem talált szabálytalanságot, majd a testület feljelentése után nyomozás is indult, de a rendőrség bűncselekmény hiányában jogerősen megszüntette.

Szentgyörgyi Pál (MSZP) korábbi gazdasági alpolgármester, jelenlegi önkormányzati képviselő hangsúlyozta: a tartalmában és színvonalában is minősíthetetlen zárójelentés számos tárgyi tévedést is tartalmaz.

Tóth Károly, a testület szocialista alelnöke szerint csupán a vereség minimalizálása és a látványos politikai bukás elkendőzése volt a célja bizottság záróülésének, amely, csakúgy, mint eddig, ezúttal is mellőzte a szabályos és korrekt működésnek még a látszatát is. A képviselő "inkorrekt koncepciós eljárásnak" minősítette a testület tevékenységét, amelynek a végére kiderült, hogy "nincsenek ügyek".

A bizottság zárójelentését február 24-i ülésén tárgyalja meg a szegedi közgyűlés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!