szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Matolcsy György stabil pozíciójáról, az Európai Bizottságnak a kohéziós források megvonását felvető javaslatáról, illetve Simor András fizetéséről beszélt Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője az m1 Ma reggel című műsorában.

"Orbán Viktor miniszterelnök majd elolvassa az erről szóló levelet, és válaszol a jegybankelnök úrnak" - mondta az m1 Ma reggel című műsorában Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője arra a felvetésre, hogy Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke 2010 szeptemberéig visszamenőleg felajánlotta fizetését a hátrányos helyzetű közgazdászhallgatóknak, amennyiben az Országgyűlés helyreállítja a jegybanki döntéshozók fizetésére vonatkozó jogszerű állapotot. Célja, hogy a jegybanki döntéshozók javadalmazását érintő, a kormány és az Európai Unió közötti jogvita - amely akadálya lehet a nemzetközi szervezetekkel történő megállapodásnak - minél hamarabb lezáruljon.

Az MNB elnöke az Origónak adott interjújában vasárnap azt mondta: azt reméli, hogy végre a lényegről, a jegybanki függetlenségről kezdődhet meg a vita, miután a múlt pénteken bejelentette, egy forintért végzi a munkáját.

Arra a felvetésre pedig, nem gondolja-e úgy, hogy az utóbbi időben meggyengült a nemzetgazdasági miniszter pozíciója, Szijjártó azt válaszolta: Matolcsy György pozíciójáról mindenféle fantáziák születtek, miközben az egészen erős. "Van pénzügyminiszterünk Matolcsy György személyében, semmiféle változtatás nem szerepel napirenden" - magyarázta.

Simor András
MTI / Mohai Balázs

A szóvivő arról is beszélt, hogy jogilag mindenképp instabil lábakon állónak látják az Európai Bizottság a kohéziós források egy részének megvonására tett javaslatát, hiszen azt egy jövőbeli, bizonytalan eseményre alapozzák, arra, hogy a költségvetési hiány nagyobb lesz 3 százaléknál.

Szijjártó Péter komoly önbizalommal rendelkező becslésnek nevezte a bizottság előrejelzését, miszerint idén 3,25 százalék lesz az államháztartási hiány. Ezt véleménye szerint lehet korrigálni, a kormány már tett erre vonatkozó javaslatokat, melyek százalékkal csökkentik a deficitet, vagyis az 2,85 százalékos lesz, alatta marad a 3 százalékos határnak. Ezért nem gondolja, hogy bármilyen további intézkedést kellene tennie a kormánynak.

A tények és a számok a mi oldalunkon állnak - magyarázta a miniszterelnök szóvivője, aki szerint a pénzügyminiszterek tanácsában nem kell mást tenniük, mint felhívni a figyelmet arra: idén nekünk van a nyolcadik legalacsonyabb költségvetési hiányunk, továbbá amit az Európai Bizottság egyszeri intézkedésnek nevez, az hosszú távú, strukturális kiigazítás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!