szerző:
Kapcsándi Dóra
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hatvankilencezer rokkant egyelőre még nem jelentkezett komplex felülvizsgálatra, pedig egy hét múlva lejár az erre szabott határidő. A Miniszterelnökség és a nyolc minisztérium összesen tizenegy megváltozott munkaképességű embert foglalkoztat jelenleg. A cél, hogy minden tárcánál legalább 5 százalékban alkalmazzanak fogyatékos embert. Potenciális munkavállaló bőven lenne, hiszen a komplex felülvizsgálat következtében mintegy 100-150 ezer megváltozott munkaképességű embert akarnak visszavezetni a munka világába. A fogyatékosok több mint 70 százaléka ugyanakkor csak 8 általánost vagy szakmunkásképzőt végzett.

Már csak egy hetük van a komplex felülvizsgálatra jelentkezni azoknak az 57 évnél fiatalabb mozgáskorlátozottaknak, akik korábban hármas kategóriájú rokkantnyugdíjasok voltak. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) legfrissebb, március 19-i adatai szerint 111 ezer III. csoportos rokkantnyugdíjas, baleseti rokkantnyugdíjas, illetve 84 ezer járadékos közül 126 ezer 178-an adtak be felülvizsgálati kérelmet. Vagyis közel 69 ezer érintett még nem jelentkezett. Aki nem jelentkezik felülvizsgálatra, az május 1. után nem kap rokkantsági ellátást. Magát a felülvizsgálatot 2013. december 31-éig kell elvégezni.

„Folyamatosan kommunikáljuk az összes lehetséges fórumon, hogy jelentkezzenek az emberek” – mondta a hvg.hu-nak Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének (MEOSZ) elnöke. „Nem biztos azonban, hogy mindenki megkapta az értesítést, hiszen az nem könyvelt levélként ment ki. Aki megkapta, az sem biztos, hogy tudta értelmezni. Pontos cím, ahová küldeni kell a jelentkezést, ugyanis nem volt feltüntetve, csak az, hogy a területileg illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz kell küldeni. Egy eldugott faluban élő, idős rokkant ember nem feltétlenül tudja, hogy az hol van” – tette hozzá. Megjegyezte azt is, hogy a levélben nem kérték, hogy tértivevénnyel küldjék vissza azt. Így valaki hivatkozhat arra, hogy azt feladta, de ha nem érkezett meg a címre, nem lehet igazolni a feladást.

Növelnék a tárcáknál a fogyatékos dolgozók számát

„Az egész magyar társadalom érdeke, hogy a megváltozott munkaképességű emberek közül minél többen munkába tudjanak állni. A kormány célja, hogy minél több megváltozott munkaképességű és foglalkozási rehabilitációra javasolható személynek munkahelyeket teremtsen” – közölte a Kormányszóvivői Iroda a hvg.hu megkeresésére.

Munkaképesség-vizsgálat
Horváth Szabolcs

Miután a kormány célja, hogy minél több fogyatékos személyt visszavezessen a munka világába, a hvg.hu megkérdezte a minisztériumokat arról, hány megváltozott munkaképességű embert alkalmaznak. A Kormányszóvivői Iroda válaszából az derült ki, hogy a Miniszterelnökség, valamint a nyolc minisztérium összesen 11 megváltozott munkaképességű személyt foglalkoztat, helyettes államtitkári, főosztályvezetői, ügyintézői, referensi és asszisztensi munkakörökben. A Kormányszóvivői Iroda adatai szerint emellett jelenleg közel 10 ezer megváltozott munkaképességű ember dolgozik állami vállalatoknál.

„Az Új Széchenyi-terv két pályázata közel 900 millió forinttal támogatja a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának megkönnyítését, foglalkozási rehabilitációját. A kormány ezzel a már támogatást nyert megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztatókat tovább segíti, és ezáltal is ösztönzi a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását. A kormány minden lehetséges eszközzel támogatja azt is, hogy növekedjen a minisztériumokban foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek száma. Az a cél, hogy a minisztériumi állomány természetes fluktuációja során egyre nagyobb számban kerüljenek be a minisztériumokba, minden tárcánál elérjék a minimum 5 százalékos arányt, és a tárcáknak a jövőben ne kelljen rehabilitációs hozzájárulást fizetni – amelyet jelenleg a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően, negyedévente befizetnek” – közölte a Kormányszóvivői Iroda.

„Ez nagyon szép, már csak egy tábla hiányzik, hogy hol a munkaerőpiac?” – reagált Hegedűs Lajos. Jelenleg 650 ezer ép álláskereső mellett 50 ezer megváltozott munkaképességű álláskereső van. „Ha még jön hozzájuk 120-150 ezer, az nehéz helyzetet teremt” – tette hozzá. Gondot jelent az is, hogy jelenleg az álláskereső fogyatékos emberek több mint 70 százaléka 8 általános iskolát vagy szakmunkásképzőt végzett. Szintén körülbelül 70 százalékuk 50 év feletti. Hegedűs szerint őket nem igazán lehet a jelenlegi gazdasági helyzetben visszairányítani a munkaerőpiacra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kapcsándi Dóra Itthon

Rokkantnyugdíjak: csonkolt végtaggal a jövőben nem hívnak be felülvizsgálatra

A korábbi javaslattal ellentétben mégsem kell minden mozgáskorlátozottnak komplex felülvizsgálatra jelentkeznie. Azokban az esetekben, ahol a fogyatékosság egyértelműen megállapítható az iratokból, és a személy állapotában nem következhet be javulás, az illetékes szerv az iratok alapján kiadhatja a szükséges igazolásokat. A kormány a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének kérésére döntött így.

MTI Gazdaság

Napi: százezren bukhatják el a rokkantsági ellátást

Alig két hét áll rendelkezésre arra, hogy komplex felülvizsgálatra jelentkezzen be az a közel 100 ezer korábbi rokkantnyugdíjas, illetve rendszeres szociális járadékban részesülő, aki a tavalyi átalakítások miatt az idén már nem feltétlenül jogosult ellátásra - írta a Napi Gazdaság szerdán.