szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bölcsődei gondozási díj bevezetése ellen tiltakozó Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDSZSZ) úgy tudja, március végéig az önkormányzatok mintegy fele döntött a díj bevezetéséről, 22 százaléka viszont már arról határozott, hogy nem kell gondozási díjat fizetni; Szűcs Viktória, a szervezet elnöke szerdán Zalaegerszegen arról is beszélt, hogy az államnak először a bölcsődei normatívák finanszírozását kellett volna rendeznie.

A BDSZSZ vezetője szerint a további lehetőségeket akkor kellett volna áttekinteni, ha ez a konstrukció az önkormányzatok számára többletterhet jelent. Amennyiben a bölcsődéknek a felvett gyermeklétszám után járna a normatíva - nemcsak azokért a napokért, amikor a gyermek az intézményben van - akkor a nagyobb összeggel gazdálkodhatnának. Jelenleg az önkormányzatok 30 százaléknyi normatívát kapnak, 10 százalék szülői befizetés, a fennmaradó összeget pedig az önkormányzatnak kell finanszíroznia - ismertette Szűcs Viktória. 

Közlése szerint a bölcsődei gondozási díjak mértéke is eltérő, van ahol havi tízezer forintos díjat állapítottak meg, van, ahol sávos rendszert vezetnek be, vagy 100-300 forintot közötti térítési díjat állapítottak meg.

Szűcs Viktória szólt arról, hogy évről évre kevesebb gyermek születik, ezért a kisgyermekes szülőket segíteni kell. Ennek egyik módja, ha a szülők számára megvannak, elérhetőek és megfizethetőek a gyermekintézmények - hangsúlyozta.

A BDSZSZ elnöke a bölcsődei dolgozók helyzetéről elmondta, jelentős részüket szakmunkásbér-minimumon, havi bruttó 108 ezer forintért foglalkoztatják. "Összecsúsztak a bérek, nincs különbség a pályakezdő és a több évtizede a szakmában dolgozók fizetése között, pedig az ország a jövőjét, a gyermekeit bízza ezekre az emberekre" - fogalmazott.

Szűcs Viktória tájékoztatása szerint jelenleg a bölcsődés korosztály 10 százaléka jár az intézményekbe, ennek ellenére "túltöltött a hálózat", 625 bölcsödében összesen 32 ezer hely van, de az intézményekben 34 ezer gyermeket gondoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!