szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Tormay Cécile Kör elítéli a józsefvárosi Tormay Cécile-emléktábla meggyalázását. Az írónő Kőfaragó utcai épület falán elhelyezett márványtábláját vörös festékkel öntötték le; a rendőrség vasárnap közölte, hogy rongálás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen eljárást indított.

Vörös festékkel öntötték le Tormay Cécile írónő józsefvárosi, Kőfaragó utcai emléktábláját vasárnap, a rendőrség rongálás bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást.

A Tormay Cécile Kör keddi közleményében felháborodását hangsúlyozza, és a tettesek szigorú megbüntetését követeli. Mint írták, az irodalmi Nobel-díjra jelölt Tormay Cécile emléktáblájának megrongálása súlyos provokáció, amelynek indoka az, hogy az írónő Bujdosó könyve egy olyan "hiteles kordokumentum", amelyet "a kommunizmus szellemi örökösei nem bocsátanak meg". A kör szerint a "legszínvonalasabb európai irodalmat" képviselő Tormay helye az irodalom "legnagyobbjai" között van. A 75 éve elhunyt írónő és folyóirata, a Napkelet pedig márciusban Magyar Örökség Díjat kapott - tették hozzá.

Tormay Cécile (1875-1937) 1930-ban kulturális tevékenysége elismeréseként Corvin-koszorút kapott, 1935-ben a Népszövetség Szellemi Együttműködés Nemzetközi Bizottságába egyhangúlag választották a Marie Curie halálával megüresedett helyre. 1937-ben Nobel-díjra jelölték. Könyveit több nyelvre lefordították. Műveit 1945 után indexre tették, csak a kilencvenes években ismerhette meg ismét az olvasóközönség.

Tormay Cécile a mai jobboldal és szélsőjobb ikonikus figurája, aki "büszkén vallotta, hogy már akkor fasiszta volt, amikor Mussolini még fel sem tűnt a láthatáron. Igazat mondott. Gondolkodásának jellemzői - a mindent eluraló válság érzete, aminek leküzdésére az áldozatnak tekintett csoport védelme érdekében a törvények áthágása is megengedett; az erőt és tekintélyt sugárzó állam utáni vágy; az erőszakos módszerek elfogadása és a felelősnek tartott "idegenek" kirekesztése - a fasizmus kutatásában új eredményeket felmutató történész, Robert O. Paxton szerint (lásd: The Anatomy of Fascism, Penguin Books, 2005) együttesen a fasiszta ideológia alapelemei" - írta róla a Magyar Narancs.

Legutóbb a Jobbik javaslata miatt került a figyelem középpontjába. „Miért lehet a Nemzeti Alaptanterv része Faludy György munkássága?” - kérdezte a nemzetierőforrás-miniszternek feltett írásbeli kérdésében a jobbikos Ferenczi Gábor, aki nemcsak az író biszexualitását kifogásolta, hanem azt is, hogy a NAT-ból ugyanakkor kimaradt "irodalmunk transzilvániai áramlata, Tormay Cécile és a Napkelet". "Ferenczi a jelek szerint nemcsak nem ismeri a tananyagba követelt Tormay Cécile-t, de ahhoz sem vette a fáradságot, hogy fellapozza a Wikipédiát, a vonatkozó szócikkből ugyanis kiderült, hogy Tormay közismert leszbikus volt" - írta akkor az Index.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!