szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Navracsics Tibor a Figyelőnek adott interjújában vívmánynak nevezte, hogy a kormány az elmúlt két évben úgy tudta végrehajtani politikai és közigazgatási akaratát, hogy az ország stabil maradt; ezért a miniszterelnök-helyettes abban bízik, hogy még ebben az évben "a gazdaságban és a szociális ellátórendszerben jelen lévő instabilitás flexibilis stabilitássá alakul".

A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a hetilap csütörtök számában megjelent interjúban úgy fogalmazott: az országban gazdasági stabilitásról még nem beszélhetünk, és ez részben annak köszönhető, hogy a kormány szemléletváltást akar végrehajtani például az adózásban.

Arra kérdésre, hogy a külföldi szervezetek és intézmények bírálatai nem veszélyeztetik-e a az ország finanszírozhatóságát, úgy válaszolt: vele még nem közölték, hogy a tárcájához tartozó bármilyen ügy ennek akadálya lenne. Megemlítette, nagyon sok fronton sikerült már lezárni a kérdéseket, és ide sorolta az adatvédelmi törvényt, az adatvédelmi biztos státusával és a törvény előkészítésével összefüggő felvetéseket. Hozzáfűzte: az igazságügyi reformmal kapcsolatban hamarosan befejeződnek az egyeztetések, a médiatörvénnyel kapcsolatban pedig megjegyezte, sok szempontból tudták rendezni a dolgokat, de mint mondta, ebben a kérdésben még vannak vitatott pontok.

Azt, hogy az elmúlt két évben fontos törvényeket egyéni képviselői indítványként terjesztettek az Országgyűlés elé Navracsics Tibor azzal magyarázta, hogy "így gyorsabban lehet a parlamenten végigfuttatni, mint kormány-előterjesztésként". Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy előfordult, a beterjesztő képviselőnek választói miatt "szívügye volt" az adott kérdés. Szerinte a legnagyobb sajtó- és társadalmi visszhangot kiváltó, politikai vihart kavaró jogszabályok jó része így került a Ház elé, és ezért alakulhatott ki az a kép, hogy Magyarországon frakciókormányzás folyik. 

Navracsics Tibor szerencsésebbnek tartaná, ha jelentősebb törvények kormány-előterjesztésként kerülnének a parlament elé, így az általa irányított tárca szakértelme jobban érvényesülne az előkészítések során. Megjegyezte, az idei év első felében a korábbinál már jóval kevesebb egyéni indítvány került ilyen módon benyújtásra.

A miniszterelnök-helyettes a kormányzás félidejére utalva úgy fogalmazott, az első két évben a közigazgatás feladata volt az, hogy elinduljanak a szükséges változások, most pedig azok "biztonságos célba érkezését" tartja legfontosabbnak. 

A következő két év fontos feladati között említette, hogy világosabb kommunikációt, a célok világosabb kijelölését várják a kormányzati politikától és ebben a Miniszterelnökségnek kell majd jelentősebb szerepet kapnia. Kiszámíthatóbb célrendszert kell kijelölni és nyilvánvalóbbá kell tenni, hogy merre tartunk, milyen Magyarországot képzelünk el - fogalmazott a vezető fideszes politikus, akinek közlése szerint már zajlanak az egyeztetések arról, hogy az általa vezetett minisztériumból elkerülhet a kormányzat nemzetközi kommunikációjának irányítása.

Elmondta azt is, hogy nagyon jó a viszonya Lázár Jánossal, a Miniszterelnökség újonnan kinevezett államtitkárával, ugyanis már az előző ciklusban frakcióvezetőként is szorosan együttműködtek, ezért mint fogalmazott, a tárcák közötti közigazgatási koordináció során ha a lehetséges politikai opciók között kell majd választaniuk, "akkor Lázár Jánosé lesz a főszerep".    

Az utóbbi hónapokban a belpolitikai közbeszédet tematizált oligarcházásra utalva Navracsics Tibor kijelentette: "ez egy olyan belpolitikai csatározás, amely kifelé árt az országnak, egyébként a vádlóknak bizonyítaniuk kell az állításaikat, a kormányzatnak pedig működésével kell igazolnia, hogy nincs mutyizás, az ügyek törvényesen mennek".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!