szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Huszonöt kilogramm robbanóanyagot találtak Bélapátfalva évekkel ezelőtt bezárt mészkőbányájában tegnap - todta meg a hvg.hu. A robbanószert a katasztrófavédelem a helyszínről elszállította megsemmisítésre, a helyszínre érkezett kormánybiztos vizsgálatot ígért az ügyben.

Bélapátfalván a bánya bejárathoz közel, a felszínen találtak két műanyag kannát, az egyikben 25 kilogramm robbanószer-granulátum volt. A tűzoltóságra érkezett bejelentés után tűzszerészek vonultak ki, akik több tíz négyzetkilométer területet vizsgáltak át, ez még jelenleg is folyik.

Csontos Ambrus, a megyei katasztrófavédelem igazgatója elmondta, hogy a robbanóanyag ammónium-nitrát tartalmú volt, amely szer mostanában rendkívül divatossá vált a terroristák körében is.

A bánya területén a bezárása után több száz millió forintért hajtottak végre kármentesítést, ezért tartja furcsának Ferencz Péter, Bélapátfalva polgármestere, hogy évekkel ezután ilyen veszélyes hulladék került elő a föld mélyéből.

Az ügy fontosságát jelzi, hogy a helyszínre érkezett Horváth László kormánybiztos is, aki személyesen tájékozódott az ügyeről, majd sajtótájékoztatóján közölte, bár a bélapátfalvai mészkőbánya 2003-ban bezárt, 2006 után pedig megkezdődött a terület környezetvédelmi rehabilitációja, ennek a területen a nyomait sem lehet felfedezni. 2007-ben a fémgyűjtők által megbontott bányafalazat mögött nagy mennyiségű kőolajszármazék és más egyéb szennyező anyagok is előkerültek.

Horváth László kijelentette, hogy a történtek után a megyei védelmi bizottság vezetőjeként kezdeményezi a bányaterület teljes feltárását, amely munkálatok a következő napokban meg is indulnak.

A kormánybiztos kitért a terület Natura 2000 besorolásának körülményeire is, amelyet egykor Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter írt alá. Horváth megkérdőjelezte ennek szakmaiságát, mivel szerinteolyan viharos gyorsasággal zajlott le az eljárás, hogy annyi idő alatt képtelenség lett volna a Natura 2000 kritériumainak megfelelni.

Az egykori tulajdonos a Heidelberg-Schwenk, valamint a svájci Holcim a 220 millió tonnára becsült mészkővagyont azokban a napokban 1 millió 400 ezer forint név szerinti értéken ajándékozta a magyar állam, illetrve a Bükki Nemzeti Park részére - mondta el a kormánybiztos, aki ezek után arra kíváncsi, ki adta át egykor a rekultivált területet és kik voltak a munka átvevői. Azt ígérte, hogy ebben az ügyben ki fogják deríteni, hogy kik és milyen cégek voltak a felelősök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!