szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Majdnem kilencvenmillió forintot költöttek a Környezet és Energia Operatív Program támogatásával a zirci arborétum idős faállományának megőrzésére, a tó és a kiszolgáló infrastruktúra megújítására.

Csaknem 400 idős fát vizsgáltak meg műszerekkel. A keleti sétány két oldalát kísérő, több mint 200 éves kislevelű hársfasor elpusztult fáit előnevelt facsemetékkel pótolták, így a felújítás kezdetén csak 83 fát számláló fasor ma ismét 110 egyedből áll.

Kiemelt feladatot jelentett a történeti, tájképi helyreállítás, melynek során a tisztások újbóli megnyitása, tudatos látványtervezéssel az angolkert szépségének bemutatása, kiegészítése volt a cél.

A Cuha-patak partján 500 négyzetméter területű új vizes élőhelyet létesítettek, mely nedves, tőzeges talajával, árnyékos helyével a Bakonyalja és a Balaton-felvidék kiszáradó láprétjein jellemző, veszélyeztetett védett fajok megőrzését biztosítja.

Az élőhelyek és a többségében koros, sok gondozást igénylő növényzet megőrzéséhez feltétlenül szükségessé vált az infrastruktúra költségkímélő korszerűsítése, például a tó kotrása, a fahidak felújítása, a kertet övező 1670 m hosszú kerítés átépítése.

A 6200 négyzetméter vízfelületű tóból a felgyülemlett üledéket eltávolították, átépítették a zsilipet, a folyamatos, lassú vízutánpótlást adó új csatornát hoztak létre.

Ezek, valamint a kis szigeten a permetező vízsugár levegőztetése együttesen biztosítja a tó fenntartható ökológiai állapotát, így a tó alkalmassá vált az ingadozó vízjárású, időszakosan kiszáradó bakonyi patakokból származó védett halfajok mentésére is - magyarázta Kopek Annamária, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság turisztikai és oktatási osztályvezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!