szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Political Capital szerint a technikai korrekciók mellett valós problémákat is megoldhat az a módosító csomag, amelyet kormánypárti oldalról nyújtottak be kedden a választási eljárási törvény tervezetéhez. Az intézet elemzésében kiemelik egyebek mellett azt, hogy nem lehetne majd levélben regisztrálni az itthoniaknak, maradhat a boríték, de nem is tennék kötelezővé, valamint nem kellene bejelenteni az aktivistákat.

Kedden, az utolsó pillanatban, az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának ülése előtt egy órával küldték el a kormánypártok a többi frakciónak a hat hete benyújtott választási eljárási törvényt módosító 227 pontos csomagot – emlékeztetnek az elemzésben.

A bizottság kedd este újra összeül az ügyben, a hvg.hu cikke a kedden benyújtott módosító javaslatokról itt olvasható.

A Political Capital (PC) szerint továbbra sincs ésszerű magyarázat arra, miért tennének különbséget az itthoni és a külhoni magyarok között az előzetes regisztrációnál. A magyarországi lakhellyel rendelkező választóknak nem lenne lehetőségük ugyanis levélben regisztrálni, a külhoni magyaroknak viszont igen. Ügyfélkapun határon innen és túl lehetséges lesz a feliratkozás, akinek viszont nincs ilyen hozzáférése, az továbbra is csak személyes ügyintézéssel tudná megoldani ezt.

Megjegyzik azt is, hogy nagyobb településeken megoldhatatlan feladat elé állítanák a jegyzőt, ha tényleg fel kell majd keresnie személyesen minden egyes választót a választást megelőző év utolsó négy hónapjában.

A Nemzeti Választási Bizottság 2013-ban megválasztandó tagjainál maradna a kilencéves mandátum, ami a PC szerint indokolatlanul hosszú, de újraválasztásuk az egyik új módosítással egyszerűsödne: harmadik körben elég lenne az egyszerű többség. Változás még, hogy a tagokat nem jövő tavasszal, hanem 2013 szeptemberében választanák meg, így nemcsak a 2014-es, hanem a 2018-as és a 2022-es országgyűlési választásokat is a jövőre megválasztott bizottság bonyolítaná – hacsak nem borulna a menetrend egy előrehozott választás miatt.

Változik a tagok tiszteletdíja is: a közszolgálati tisztviselői illetményalapnak nem az eredetileg tervezett nyolcszorosát, hanem tízszeresét kapnák, az elnök esetében pedig ugyanezt az alapot nem 13-mal, hanem 15-tel szorozhatják fel. A Nemzeti Választási Iroda elnöke államtitkári illetményre és juttatásokra lenne jogosult.

A 65 oldalas módosító csomag jelentős részben egyébként azért ilyen terjedelmes, mert az Országos Választási Irodát mégsem Nemzeti Választási Központra,  hanem Nemzeti Választási Irodára keresztelik át, és ezt minden egyes említéskor javítani kellett a törvénytervezet szövegében – hívják fel a figyelmet a Political Capital elemzésében.

Adatvédelmi területen is változtatnának: az alaphelyzet az lenne, hogy a pártok hozzájuthatnának az adatokhoz, de a választópolgárok letilthatnák azt, nem külön hozzájárulást kérnének tőlük.

A javasolt módosítások között szerepel az is, hogy mégsem kellene bejelenteni a pártok aktivistáit, de az aláírásgyűjtő szelvényen szerepelni kell a nevüknek, aláírásuknak, lakcímüknek viszont nem. A boríték sem lenne kötelező, de aki akarja, borítékba tehetné a szavazólapot.

A PC szerint az ajánlóívek elvesztése miatt tervezett bírságnak nem lesz elrettentő ereje, mert „ahogy a cédulákról, úgy az ívekről is nyomtalanul bemásolhatók az adatok egy Excel-file-ba, a lebukás veszélye továbbra is minimális”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!