szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Azonnali tájékoztatást kért a német hatóságtól az állítólag mérgező kőolajszármazékokkal szennyezett adventi csokinaptárakról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A Nébih az EU-tagállamok által működtetett élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors riasztási rendszer (RASFF) segítségével azonnali tájékoztatást kért a német hatóságtól az adventi naptárakban forgalmazott csokoládék vizsgálatáról és a kifogásolt termékek esetleges Magyarországra történt szállításáról - közölte a hvg.hu-val a hatóság.

Tegnap egy német fogyasztóvédelmi szervezet azt közölte, hogy egyik vizsgálata mérgező anyagokat, közelebbről kőolajszármazékokat mutatott ki adventi kalendáriumokba csomagolt csokoládékban. A Stiftung Warentest 24 különböző adventi kalendáriumot vizsgált meg, és 9 esetben kőolajszármazékok nyomait mutatta ki a naptár ablakaiban elhelyezett csokoládéban. A szervezet javasolta, hogy a fogyasztók kerüljék ezeket a termékeket.

További 12 kalendáriumban egészségi kockázatot nem jelentő, elhanyagolható mennyiségű kőolajszármazékot mutattak ki. A szakértők feltételezése szerint az idegen anyagok az újrahasznosított színes papírból készült kartondoboz-csomagolásról kerülhettek az élelmiszerre. Több gyártó is kétkedve fogadta a vizsgálati eredményt és bírálta a szervezetet, de egyes forgalmazók ugyanakkor közölték, eltávolítják a polcokról a vizsgálaton fennakadt termékeket.

A hazánkban kapható termékek érintettségéről hivatalos értesítés hiányában korai lenne bármit is mondani - reagált szerdán a Nébih. "Természetesen a hatósági megerősítés esetén azonnal megtesszük a szükséges intézkedéseket" - tették hozzá.

A Nébih mint élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság az élelmiszerlánc bármely pontján feltárt élelmiszer-biztonsági veszélyt jelentő szabálytalanság esetén elrendelhet célellenőrzést - közölték a hatóságnál. E szerint más hatóságtól, civil szervezettől, vagy a fogyasztók részéről érkező, az élelmiszer-biztonságot érintő valamennyi bejelentés nyomán eseti hatósági élelmiszer ellenőrzésre kerül sor.

"Fontos kiemelni, hogy a hatósági ellenőrzések a Többéves Nemzeti Ellenőrzési Terv keretében éves ellenőrzési terv szerint történnek, melynek részleteit – az ellenőrzendő létesítményeket, az ellenőrzések és mintavételek számát, a vizsgálandó termékeket és a vizsgált paramétereket – kockázatbecslés alapján határozzuk meg" - tette hozzá a Nébih.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!