szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerinte még nincs itt az ideje, ezért Bokros Lajos nem akar arról beszélni, valóban pártalapításra készül-e. Reméli viszont, hogy szükség lesz itthon egy európai szabású konzervatív-liberális pártra – derül ki abból az interjúból, amelyet a Népszabadságnak adott az európai parlamenti képviselő, volt pénzügyminiszter.

Magyarország felemelkedéséhez mindenképpen szükséges, hogy ne csak európai jellegű baloldal, hanem európai ihletésű jobboldal is legyen az országban. "A mostani kormánypárt előszeretettel tünteti fel magát úgy, mintha a konzervativizmus letéteményese lenne, ugyanakkor európai értelemben nem lehet konzervatív egy olyan alakulat, amely élesen piacellenes, versenyellenes, külfölditőke-ellenes, és az állam mindenhatóságába vetett hittel, szinte élvezettel rombolja a gazdaság és a társadalom autonóm szereplőinek tevékenységét" – fogalmazott Bokros Lajos, aki saját pártalapítási terveiről nem akart nyilatkozni.

Az EP-képviselő képtelen helyzetnek nevezte, hogy a kormány egyik mondatával a függetlenség jegyében ostorozza az európai intézményeket, a másikkal pedig számon kéri, miért nem adnak több pénzt az országnak.

Bokros az interjúban egyebek mellett azért is bírálta a kormányt, mert szerinte kapkodó és esztelen módon igyekszenek egyetlen követelménynek, az államháztartási hiány 3 százalék alá szorításának megfelelni. Úgy látja, hogy az önkormányzatokat is kiürítik a korábban kötelező feladatok államosításával.

A volt pénzügyminiszter úgy véli: érződik a bénultság az embereken. Ennek egyik oka szerinte az, hogy rosszul döntöttek, amikor kétharmados többséget szavaztak a mostani kormánynak, de Gyurcsány Ferencék is felelősek a helyzetért. A másik oka, hogy a válság idején erőteljesen hatni kezd a populista demagógia, a harmadik pedig az, hogy a demokratikus ellenzék dolgát megnehezíti a nyíltan demokráciaellenes szélsőjobb – magyarázta.

Bokros Lajos azt is mondta: ellenzi, hogy az új választási törvények miatt bojkottolják a következő választásokat, mert annak nem lenne nagy visszhangja az unióban. Az ellenzék esetleges kétharmados győzelmével könnyebb lenne helyreállítani a demokráciát, de akkor sem lenne baj, ha egyszerű többséggel győznének: a mai eltorzított alkotmányos közeg fennmaradása esetén is lehetne eredményesen kormányozni – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!