szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Összesen hatvannégy külképviselet vezetésében történt változás a kormányváltás óta, 2013-ban pedig több mint tíz állomáshely élére kerülhet új diplomata - mondta Martonyi János külügyminiszter.

A tárcavezetőtől Oláh Lajos független országgyűlési képviselő kérdezte, hogy 2010. május 1-je után mely külképviseleteken cserélték a nagyköveteket, illetve a jövőben hol terveznek változtatást. A külügyminiszter írásban azt válaszolta: Magyarország nagyköveteit a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök nevezi ki. Az erre vonatkozó határozatot a Magyar Közlönyben közzéteszik, így ezek az adatok nyilvánosan hozzáférhetők – tette hozzá.

Emlékeztetett, hogy a nemzetközi diplomáciai jog nem határozza meg a nagykövetek kinevezésének időtartamát. A magyar gyakorlat szerint a nagykövetek - a beosztott diplomatákhoz hasonlóan - általában négy évig teljesítenek szolgálatot egy állomáshelyen - közölte. Hozzátette: ettől a gyakorlattól azonban szolgálati érdekből vagy személyes okokból eltérhetnek, ezért a nagykövetek váltása folyamatos, és praktikus okokból többnyire a nyári időszakban történik.

A nagyköveti kinevezések esetében a fogadó ország hozzájárulása is szükséges, így a kinevezés ténye, illetve a kinevezendő nagykövet személye addig nem nyilvános, amíg ez a hozzájárulás meg nem érkezik - magyarázta. Megjegyezte, ezért a nagykövetjelölteket az Országgyűlés illetékes bizottságai zárt ülésen hallgatják meg.

A Martonyi János válaszához csatolt táblázatból kitűnik, hogy 2010. május 30. óta hatvannégy állomáshely vezetésében történt változás, egyebek mellett az ottawai, a berlini, a hágai, a helsinki, a lisszaboni, a párizsi, a római, a kijevi, a bakui, a bécsi, a londoni, a belgrádi, a moszkvai, a zágrábi, a brüsszeli, a koppenhágai, a washingtoni, az athéni, a dublini, az oslói, a pozsonyi, a prágai, az ankarai, a szófiai és a varsói külképviseleteken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!