szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közös nyilatkozatban ítélte el Bayer Zsolt a romákat állatokhoz hasonlító írását az ELTE, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, valamint a Debreceni Tudományegyetem kommunikáció tanszékének vezetője. A tanszékek úgy döntöttek, nem fogadják el, ha hallgatóik a Magyar Hírlaphoz mennének gyakornoknak.

Közös állásfoglalást adott ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi, a Pécsi és a Debreceni Tudományegyetem kommunikáció- és médiatudományt oktató tanszéke Bayer Zsolt "Ki ne legyen?" című, a Magyar Hírlapban megjelent cikkére reagálva - írja az Eduline.hu. Bayer írásában állatokhoz hasonlította a romák egy részét, akikről azt írta, "ne legyenek".

Müllner András, az ELTE tanszékvezetője a lapnak elmondta: a továbbiakban nem engedélyezik a hallgatóiknak, hogy "rasszista megnyilvánulásokat támogató" sajtóorgánumokhoz menjenek szakmai gyakorlatra.

"A tanszékek továbbra is fenntartják maguknak a jogot, hogy hallgatóikat eltanácsolják az egyenlő emberi méltóságot semmibe vevő, szélsőséges hangvételű sajtóorgánumoktól és az ott végzett szakmai gyakorlattól" - írják a közleményben, amelyet György Péter, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének igazgatója, valamint a tanszékek vezetői, az ELTE-s Müllner András, a szegedi Szajbély Mihály, a pécsi Szijártó Zsolt és a debreceni Szirák Péter írt alá.

"Az újságíró feladata az, hogy az eseményeket megfelelő elemzés után, a hátterükkel együtt jelenítse meg, nem az, hogy a saját ösztöneinek utat engedjen" - mondta Müllner András, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője az Eduline-nak. "Eddig sem jelentkeztek tőlünk a rasszista megnyilvánulásokat támogató sajtóorgánumokhoz, de a továbbiakban semmiképpen sem számíthatnak tőlünk gyakornokokra. Nem fogjuk engedélyezni a hallgatóinknak, hogy a Magyar Hírlaphoz vagy a kuruc.info-hoz menjenek kötelező szakmai gyakorlatra, mert ezek bomlasztják a társadalmat" - mondta az ELTE tanszékvezetője.

"A fenti tanszékek munkatársai eddig is az emberi szabadságjogok szellemében oktatták diákjaikat, de látva a mai magyar újságírói közbeszéd egyre aggasztóbb állapotát, most szükségét érzik, hogy nyílt állásfoglalással jelezzék, mélyen elítélik a gyűlöletbeszédet, és azokat az orgánumokat, amelyek az ilyen megnyilvánulásoknak teret engednek" - írják a tanszékvezetők a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!