szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP-s Hiller István szerint a kormány meghátrálása és a hallgatók sikere az a részmegállapodás, amelyet hétfőn írt alá Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). A szocialista politikus véleménye szerint azonban a jogász- és a közgazdászképzésben, illetve médiaszakon így is csak néhány tucat hallgató tanulhat majd ingyen.

A volt oktatási miniszter az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta: a kabinet elmúlt két és fél évben követett felsőoktatás-politikája, az önfinanszírozó felsőoktatás terve megbukott, ezért van most szükség átmeneti, egy évre szóló intézkedésekre.

Véleménye szerint a felsőoktatási kerekasztal létrehozásával a kormány beismerte kudarcát, hiszen 2010-ben az Orbán-kormány "verte szét az addig jól működő Felsőoktatási Kerekasztalt", amelynek újraalakítását az MSZP azóta követelte. Hiller István hozzátette: az oktatási államtitkárság mostanáig elutasította ezt, és nem kis részben ez a hozzáállás vezetett felsőoktatási elképzeléseinek bukásához.

A kormány és a HÖOK megállapodása nyomán azon a 16 szakon - közte a jogász- és a közgazdászképzésben, illetve a kommunikáció és médiatudomány területén - is lesznek állami férőhelyek, ahol a korábbi tervek szerint csak önköltséges formában lehetett volna tanulni.

Hiller István szerint a kormányzat mostani engedménye jelképes, hiszen ezeken a szakokon olyan magas - 425 és 470 közötti - ponthatárhoz kötik a bekerülés lehetőségét, ami a korábbi tapasztalatok alapján nem jelent többet néhány tucat állami finanszírozású helynél.

Alig több mint egy évvel a parlamenti választások előtt leszögezhető, hogy a kormány eddigi felsőoktatás-politikája megbukott, új, kiérlelt elképzelése nincs, ciklusában az utolsó teljes tanévet maga a kormány is ideiglenesnek és átmenetinek tartja - összegezte véleményét a megállapodásról Hiller István.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!